ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ձևակերպել արտոնյալ պայմաններով ուսանողական վարկեր պետական ծրագրերի շրջանակներում
17:13 21/05/2020
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ձևակերպել ուսանողական վարկեր արտոնյալ պայմաններով պետական ֆինանսավորմամբ հատուկ ծրագրի շրջանակներում:ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից հայտնում են, որ վճարովի հիմունքներով կրթություն ստացող պետական և պետական հավատարմագրություն ունեցող ուսումնակա նհաստատություններում բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները կարող են ձևակերպել ուսանողակա նվարկեր հետևյալ արտոնյալ պայմաններով՝
• Տարեկան տոկոսադրույք` 6% կամ 7%,կախված առաջադիմությունից*,
• Վարկի ժամկետ` 3 ամսից մինչև 10 տարի,
• Մեկ ուսումնական տարվա համար վարկի գումար՝  50,000 ՀՀ դրամից մինչև 700,000 ՀՀ դրամ,
• Վարկի առավելագույն գումարուսման ամբողջ ժամանակահատվածի համար՝ 2,8 մլն. ՀՀ դրամ,
• Միջնորդավճարներնախատեսված չեն:
Արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ Կառավարության կողմից՝ ի աջակցություն Հայաստանի բնակչությանը, ստեղծված հատուկ միջոցառումների շրջանակներում հաճախորդները կարող են ստանալ ուսանողական վարկեր և օգտվել հատուկ լրացուցիչ արտոնություններից.մինչև 2020թ-ի վերջ վարկը կսպասարկվի տարեկան 0% կամ 4% տոկոսադրույքով (կախված առաջադիմությունից):
ՀՀ Կառավարության 14-րդ միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքում՝ https://www.gov.am/am/covid-19-cragrer./
Ուսանողականվարկեր կարող են ձևակերպել16-65 տարեկան ՀՀռեզիդենտքաղաքացիները:  Պարտադիր պայման է ուսանողի ծնողներից կամ խնամակալներից մեկի երաշխավորությունը: Վարկառուի (ուսանողի) կողմից եկամուտների ներկայացում չի պահանջվում, բավական է երաշխավորի եկամուտների առկայությունը, իսկ եկամտի բավարար չլինելու կամ բացակայության դեպքում, հնարավոր է ներգրավել համավարկառու:
*Վարկը տրամադրվում է տարեկան 9% տոկոսադրույքով, որից 2%-ը կամ 3%-ը, կախված առաջադիմությունից, սուբսիդավորվում է պետության կողմից:
Փաստացի տարեկան տոկոսադրույք՝ 6.17%-7.33%:
Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ուսանողական վարկերի պայմանների մասին կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում՝ https://www.vtb.am/am/credits/owsanoghakan-vark-petakan-tsragrov կամ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) предлагает оформить льготные студенческие кредиты в рамках государственных программ
Банк ВТБ (Армения) предлагает оформить студенческие кредиты на льготных условиях в рамках специальной программы с государственным финансированием.
Согласно релизу, студенты бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры государственных и имеющих государственную аккредитацию учебных заведений, получающие образование на платной основе, могут оформить студенческий кредит на следующих льготных условиях:
• Годовая процентная ставка – 6%или7% в зависимости от успеваемости; *
• Срок кредита – от 3-х месяцев до 10-ти лет;
• Сумма кредита для оплаты обучения за один учебный год – от 50 000до 700 000 драмов РА;
• Максимальная сумма кредита на весь срок обучения – 2.8 млн. драмов РА
• Комиссии не предусмотрены.
В рамках специальных мероприятий, организованных Правительством РА в поддержку населения Армении в условиях создавшегося Чрезвычайного положения, клиенты могут получить студенческий кредит и воспользоватьсяспециальной дополнительной льготой: до конца 2020г. кредит будет обслуживаться по годовому проценту 0% или 4% (в зависимости от успеваемости).
Подробную информацию о 14-ой программе Правительства РА можно найти на официальном сайте Правительства РА.
Студенческий кредит могут оформить граждане и резиденты РА в возрасте от 16-ти до 65-ти лет. Обязательным условием является наличие поручительства одного из родителей или опекунов студента.От заемщика (студента) предъявление дохода не требуется, достаточно наличие доходов у поручителя, а в случае недостаточности данных доходов или вовсе их отсутствия, возможно привлечение созаемщика.
* Кредит выдается с годовой процентной ставкой 9%, из которых 2% или 3%, в зависимости от успеваемости, субсидируются государством.Эффективная годовая процентная ставка –6.17%-7.33%.
Более подробную информацию об условиях студенческого кредита можно получить на сайте Банка или, позвонив в Контактный центр Банка, по номеру 87-87.