ՄՕԿ նախագահ. Չէի ցանկանա Օլիմպիադան անցկացնել առանց հանդիսականի
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել է, որ հույս ունի 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերն անցկացնել հանդիսականների մասնակցությամբ։
Նրա կարծիքով, մարզադաշտերում առանց հանդիսականի՝ յուրահատկությունը կորում է։
«Օլիմպիական ոգին կայանում է երկրպագուների միասնությամբ։ Ամբողջ աշխարհից հանդիսականները գտնվում են օլիմպիական մարզադաշտերում, ինչն էլ Օլիմպիադան դարձնում է յուրահատուկ։ Մենք չէինք ցանկանա անցկացնել Խաղերն առանց հանդիսականի»,- Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ՝ Բախի խոսքը մեջբերել է Բի-Բի-Սի-ն։
Բացի այդ, նա հայտարարել է, որ Տոկիոյում կայանալիք օլիմպիադայի կազմակերպման ծախսերը պետք է կրճատել։
«Ամբողջ աշխարհում ճգնաժամը  ցույց է տվել մեզ, որ մարդկանց անհրաժեշտ են առաջին անհրաժեշտության իրեր։ Դա պետք է նկատի ունենալ Տոկիոյում խաղերի կազմակերպման ժամանակ»,- ասել է ՄՕԿ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ Օլիմպիական-2020 ամառային խաղերը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով տեղափոխվել են 2021 թվական։ Այն պետք է կայանա Տոկիոյում հուլիսի 23-ից օգոստոսի 8-ը։

Глава МОК Бах: Без болельщиков на стадионах теряется уникальность Олимпиады
Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах заявил, что надеется провести Олимпийские игры-2020 в Токио при участии зрителей. По мнению главы МОК, без болельщиков на стадионах теряется уникальность Олимпиады.
"Олимпийский дух состоит в единстве болельщиков. Зрители со всего мира находятся вместе на олимпийском стадионе – именно это делает Олимпиаду уникальной. Мы не хотели бы проводить Игры без зрителей", – цитирует Баха BBC.
Кроме того, он заявил, что затраты на организацию Олимпиады в Токио необходимо сократить. "Кризис, возникший в мире, показал нам, что людям важны вещи первой необходимости. Это нужно иметь в виду при организации Игр в Токио", – отметил спортивный функционер.
Напомним, что летняя Олимпиада-2020 в Японии была перенесена на следующий год из-за пандемии коронавируса. Соревнования должны пройти в Токио с 23 июля по 8 августа 2021 года.