Համավարակի ֆոնին Հայաստանում կավասակի հիվանդության տարածում չի արձանագրվել
«Ֆրանսիայում, Իտալիայի հյուսիսում, Նյու Յորքում կավասակի սինդրոմի տարածվածության մասին, հատկապես այս պանդեմիայի ֆոնի վրա, տեղյակ ենք, միջոցներ ենք ձեռնարկում, եթե մեզ մոտ նման դեպքեր արձանագրվեն»,- ասուլիսում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում այս տարի վիճակը, բարեբախտաբար, որևէ կերպ չի փոխվել, մինչ օրս ընդամենը 3 նման դեպք է գրանցվել։
Նախարարն ասաց, որ կավասակին ունի սիմպտոմատիկ բուժում, որի համար օգտագործվում է բավական թանկարժեք դեղորայք, դրա պաշարն էլ են գնել համապատասխան մոտավոր կանխատեսումների։
«Ապահոված ենք այդ դեղորայքով։ Եթե այդպիսի դեպքեր լինեն, բարեբախտաբար, այդպիսի դեպքեր չկան»,- ընդգծեց Ա. Թորոսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել մինչև 18 տարեկան 270 երեխայի մոտ, որոնցից 2 ունի թեթև թոքաբորբ, որևէ ծանր կամ կյանքին վտանգ սպառնացող վիճակ չկա։ Ա. Թորոսյանն ասաց, որ երեխաները թեթև են տանում հիվանդությունը։
Նախարարի ներկայացրած տվյալներով, կորոնավիրուսի դրական ախտորոշում է արձանագրվել 23 հղիի մոտ, նրանց կյանքին որևէ վտանգ չի սպառնում։

The Armenian health authorities are taking measures to fight against the possible cases of Kawasaki disease in the country after reports on the spread of the disease in France, northern Italy and New York amid the coronavirus pandemic, Minister of Health Arsen Torosyan told a news conference on Thursday.
According to the official, only three cases of Kawasaki disease have been recorded in Armenia this year.
Taking into account the fact that the disease has symptomatic treatment, the minister says they have already acquired stockpiles of expensive drugs used for treating it as a precaution.
Separately, the minister says a total of 270 children under 18 years of age have tested positive for coronavirus, 2 of whom have walking pneumonia, but none of them are in serious condition.
23 pregnant women have also contracted COVID-19, Torosyan said, adding their lives are not in danger.