Մեկնարկել է Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնի ստանձնման արարողությունը
Այն տեղի է ունենում   Շուշի քաղաքի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնում:  Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հատուկ նիստին մասնակցում են նաև Հայաստանից ժամանած հյուրերը՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը,  ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Հատուկ նիստին մասնակցում են նաև Արցախի նախկին նախագահը, ԱՀ խորհրդարանի 33 պատգամավոր, ԱԱԽ-ի և կառավարության անդամները,ՊՆ բարձրագույն սպայակազմը, Ստեփանակերտի քաղաքապետը, նաև ՀՀ և Արցախի կուսակցությունների ներկայացուցիչներ ու հանրային գործիչներ:
ԱՀ նախագահը պաշտոնը ստանձնում է օրենքով նախատեսված կարգով: Ներս բերվեց ԱՆ դրոշն ու 18-րդ դարի ավետարանը, որից հետո տեղի ունեցավ երդմնակալության արարողությունը:

Стартовала церемония инаугурации новоизбранного президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араика Арутюняна.
Церемония инаугурации проходит в Центре культуры и молодежи Шуши. В специальном заседании Национального собрания Арцаха участвуют также прибывшие из Армении гости – премьер-министр РА Никол Пашинян, председатель Национального Собрания РА Арарат Мирзоян, вице-спикер Ален Симонян.
В заседании участвуют также бывший президент Арцаха, 33 депутата НС Арцаха, члены правительства и Совета национальной безопасности, Высший офицерский состав Минобороны, мэр Степанакерта, а также представители партий Армении и Арцаха, общественные деятели.
Президент Арцаха вступает в должность в установленном законом порядке. В зал были внесены флаг Арцаха и Евангелие 18 века, после чего состоялась церемония принесения присяги.