Ազգային պատկերասրահի հետևորդները վերջին ամիսներին Ինստագրամում աճել են 80, Ֆեյսբուքում ՝ 40-50 տոկոսով
14:40 22/05/2020
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալներով, կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհի թանգարանների 90 տոկոսը, ընդանուր՝ 85 հազար, ստիպված էին գոնե մի քանի օրով կարանտին հայտարարել։  Հայաստանյան թանգարանները նույնպես համավարակի բռնկումից հետո փակ են, բայց ակտիվ են առցանց տիրույթում՝ ներկայացնելով իրենց հավաքածուները, տարբեր ժամանակներում ցուցադրություններից տեսանյութեր կամ լուսանկարներ։
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը սոցիալական ցանցերում մինչ այս իրավիճակն էլ ակտիվ է եղել։
«Այս օրերին էլ ավելի շատացան թե հետևորդները, թե արվեստասերների քանակը՝ անընդմեջ հետաքրքրվելով թանգարանի անցուդարձից և առցանց ներկայացվող ծրագրերից։ Մեր էջերը բավականին հագեցած են՝ նյութեր, խոսուն լուսանկարներ, ֆիլմեր և ռեպորտաժներ։ Կրթական ծրագրերը ևս գործում են այս օրերին։ Այդ ծրագրի մեր մասնագետները առցանց աշխատել են երեխաների հետ, այս մասով կարելի է ասել, մասնակիցները չեն տուժել»,-  Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի մամուլի խոսնակ Անուշ Նիկողոսյանը։
Նրա խոսքով, եթե դիտարկեն նախորդ ամիսների հետ, վերջին երեք ամիսներին ինստագրամ տիրույթում շուրջ 80 տոկոս աճ ունեն։ Ֆեյսբուք տիրույթում ևս ակտիվ է՝ 2 ամսվա մեջ ունենալով 40-50 տոկոս ավելացում։
«Սոցմարքեթինգի տեսանկյունից պետք է նշեմ, որ այս թվերը իրական են։ Կարևոր եմ համարում նշել, որ ոչ արտակարգ պայմաններում ևս մեծ է թանգարանի հանդեպ հետաքրքրվածությունը»,- ասաց Ա.Նիկողոսյանը։
Ինչ վերաբերում է Ազգային պատկերասրահի վերաբացմանը, նա նշեց, որ որևէ հստակ բան չի կարող ասել. «Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության տակ գործող կառույց է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, այսինքն, երբ լինի հրաման, այդ ժամանակ էլ կբացվի»։
Ա. Նիկողոսյանն ասաց, որ պատկերասրահի գիտաշխատողները հիմա էլ որոշակի ժամանակով գնում են թանգարան, կատարում իրենց աշխատանքը, թանգարանում ամեն դեպքում հսկողություն իրականացվում է, բայց զուտ այցելուների համար այն դեռ փակ է։

Число подписчиков Национальной галереи Армении в Instagram и Facebook увеличилось – на 80% и 40-50%
По данным ЮНЕСКО, по причине пандемии коронавируса 90% музеев мира, в целом – 85 тысяч, вынуждены хотя бы на несколько дней объявить о карантине. Музеи в Армении также после вспышки коронавируса закрыты, но активны на онлайн-платформе, представляя свои коллекции, видеоматериалы или фотографии выставок в различные периоды.
Национальная галерея Армении и до сложившейся ситуации была активна в соцсетях.
«В эти дни увеличилось как число подписчиков, так и любителей искусства, которые постоянно интересуются событиями в музее и программами, представляемыми онлайн. Наши страницы в соцсетях довольно насыщенные: материалы, фотографии, фильмы и репортажи. В эти дни действуют также образовательные программы. Специалисты этой программы онлайн работали с детьми», – сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь Национальной галереи Армении Ануш Никогосян.
По её словам, если сравнивать с предыдущими месяцами, за последние три месяца число подписчиков на странице в Instagram увеличилось на 80%, на странице в соцсети Facebook также налицо рост активности – число подписчиков увеличилось на 40-50%.
«С точки зрения социального маркетинга следует отметить, что эти цифры реальные. Считаю важным отметить, что в обычные дни наблюдается также высокий интерес к галерее», – отметила пресс-секретарь.
Что касается возобновлению работы Национальной галереи, она отметила, что пока не может сказать ничего конкретного. «Национальная галерея – структура, действующая при министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении, то есть, как только будет соответствующее решение, тогда и возобновится работа», – пояснила пресс-секретарь.
А. Никогосян отметила, что научные сотрудники галереи сейчас также на определенное время приходят на работу, выполняют свою работу, в любом случае в галерее осуществляется контроль, однако для посетителей вход пока закрыт.