Կորոնավիրուսի ֆոնին հոգեբանական տեսանկյունից առավել խոցելի են լրագրողները. հոգեբան
«ԱՀԿ-ն պանդեմիա հայտարարելու հաջորդ օրը մասնագիտական հանրության ուշադրությունը հրավիրեց հոգեկան առողջության խնդիրների վրա, ինչը վկայում է, որ այս ընթացքում այն խիստ կարևոր է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց հոգեբան Խաչատուր Գասպարյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսային համավարակի տարածման շրջանում մարդու հոգեկան առողջությանը։
Նրա խոսքով, պանդեմիան լուրջ իրավիճակ է, բայց ոչ պակաս կարևոր է հոգեկան առողջության խնդիրը՝ հատկապես տագնապային դրսևորումները, անօգնականության զգացումը և անորոշությունները։
«Մեզնից ոչ ոք չգիտի՝ քանի շաբաթ կամ քանի ամիս հետո է այս վիճակն անցնելու։ Բացի այդ դեռ պատվաստանյութ և բուժման միջոց չկա, ինչն ավելի է խորացնում անորոշության զգացումը։ Դրանք սրում են մարդկանց հոգեվիճակը և առավել տագնապային խնդիրներ են հարուցում»,- շեշտեց Խ. Գասպարյանը։
Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Սողոյանն էլ տեղեկացրեց, որ աշխարհում կարևորվում է բուժաշխատողների անվտանգության պահպանումը, քանի որ նրանցից է կախված հիվանդների վիճակը։
«Բուժաշխատողների հոգեկան առողջության հետ կապված ՀՀ-ում իրականացվում է անվճար հոգեբանական խորհրդատվություն։ Եվ ցանկացած բուժաշխատող կարող է զանգահարել 010 54 40 77 հեռախոսահամարով և գրանցվել, որպեսզի ստանա անհրաժեշտ հոգեբանական աջակցությունը»,- ասաց Ա. Սողոյանը։
Նա վստահեցրեց, որ պետք է հստակ տարանջատել՝ գոյություն ունի կորոնավիրուս, գոյություն ունեն տարբեր կարծիքներ դրա վերաբերյալ, և կան մարդիկ, որոնք ուզում են օգտվել այդ պատկերացումների արդյունքում ստեղծված իրավիճակից։
«Բոլորս էլ տարբեր տեսակի լուրեր ենք կարդում, որ այս ամենը համաշխարհային դավադրություն է, որ ինչ-որ քաղաքական խաղ կա։ Բայց գուցե այդ դավադրություն անողները նրանք են, ովքեր իրապես ուզում են, որ մարդիկ կորոնավիրուսից մահանան։ Եվ նրանք նման սխալ տեղեկատվություն են տարածում, որպեսզի ներշնչվող մարդիկ չպաշտպանվեն, խախտեն ստեղծված կարգ ու կանոնը և վիրուսն ավելի շատ տարածվի։ Այսինքն՝ որևէ ինֆորմացիա, որը դուրս է գալիս մեզնից, չապացուցելի և միայն երևակայական տեղեկատվություն է։ Յուրաքանչյուր քաղաքացու կոչ ենք անում՝ մտածեք Ձեր անձնական պաշտպանության մասին, մի լսեք որևէ մեկին, ով Ձեզ խորհուրդ է տալիս չպահպանել անհրաժեշտ նորմերը»,- ասաց Ա. Սողոյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Մոսկվայում գտնվող իր ընկերը մահացել է կորոնավիրուսից, և չի կարելի ստահոդ ինֆորմացիայով մարդկանց փորձել շեղել և ասել, որ պետք չէ պաշտպանվել։
Հոգեբանը քաղաքացիներին հորդորեց չտրվել ինֆորմացիոն հոսքին, պետք է ուղղակի պաշտպանվել։
Խ. Գասպարյանն էլ նշեց, որ կան խոցելի խմբեր՝ տարեցներ, խրոնիկ հիվանդներ։ Հոգեբանական տեսանկյունից խոցելի են երեխաներն ու պատանիները, քանի որ սահմանափակված են նրանց ազատությունները, արտաքին միջավայրի հետ հարաբերությունները։ Հոգեբանը տեղեկացրեց նաև, որ խոցելի խմբում են նաև հղիները։
«Ինչ վերաբերում է հոգեկան առողջության տեսանկյունից մարդկանց տագնապայնությանը, ապա բոլորս տագնապայնության որոշ աստիճան պետք է ունենանք։ Ես կուզեի, որ մարդիկ իմանան՝ եթե ունեն տագնապայնության որոշ աստիճան, ապա դա վատ չէ, այս պարագայում տագնապն ունի պաշտպանական նշանակություն»,- ասաց. Խ. Գասպարյանը։
Ինչ վերաբերում է կորոնոֆոբիային, ապա այն կպչուն վախ է։ Հոգեբանը խորհուրդ տվեց՝ չթշնամանալ տագնապի հետ և ընդունել, որ տագնապի այդ չափը անհրաժեշտ է.
«Քանի որ այդ տագնապը ստիպում է հետևել անվտանգության կանոններին»։
Հոգեբանը հորդորեց օրվա մեջ ընդամենը երկու անգամ օգտվել կորոնավիրուսի վերաբերյալ առցանց տեղեկատվությունից. «Չի կարելի անընդհատ տարբեր աղբյուրներից տեղեկանալ՝ ինչ հնարավոր դավադրություն կա այս ամենի հետևում»։
Խ. Գասպարյանի խոսքով, կորոնավիրուսի ֆոնին հոգեբանական տեսանկյունից առավել խոցելի են նաև լրագրողները, քանի որ, աշխատանքի պայմաններից ելնելով, վերջիններս վարակման ռիսկի տակ են։
«Բացի այդ, նրանց սփռած ինֆորմացիան հաճախ տագնապ է առաջացնում թե՛ իրենց, և թե՛ ընթերցողի մոտ»,- եզրափակեց խոսքը հոգեբանը։

Психолог: На фоне коронавируса с психологической точки зрения наиболее уязвимы журналисты
«На следующий день, как ВОЗ заявила о пандемии коронавируса, экспертное сообщество обратило внимание на проблемы психического здоровья, что свидетельствует о том, что за этот период это крайне важно», – заявил в беседе с журналистами психолог Хачатур Гаспарян, обратившись к психическому здоровья людей в период распространения коронавируса.
По его словам, пандемия – это серьезная ситуация, однако, но не менее важными являются проблемы психического здоровья, особенно панические проявления, чувство беспомощности и неопределенности.
«Никто из нас не знает, через сколько недель или месяцев эта ситуация пройдет. Кроме этого, пока не существует вакцины и средства лечения, что более усугубляет чувство неопределенности. Они усугубляют психологическое состояние людей и вызывают более панические проблемы», – подчеркнул Х. Гаспарян.
В свою очередь председатель Армянской психиатрической ассоциации Армен Согоян сообщил, что в мире подчеркивается важность обеспечение безопасности медперсонала, поскольку от них зависит состояние здоровья инфицированных.
«Что касается психического здоровья медперсонала, то в Армении проводятся бесплатные психологические консультации. И любой медработник может позвонить по номеру 010 54 40 77 и зарегистрироваться, чтобы получить необходимую психологическую помощь», – отметил А. Согоян.
Он заверил, что следует четко разграничивать: существует коронавирус, существуют различные мнения касательно этого, и есть люди, которые хотят воспользоваться ситуацией, возникшей в результате этих представлений.
«Все читают различного рода новости, в частности, что всё это всемирный заговор, что налицо политическая игра. Но, возможно, инициаторы этого заговора те, кто действительно хочет, чтобы люди умирали от коронавируса. И они распространяют подобную ложную информацию, чтобы верящие в это люди не защищались, нарушали права и порядок, и вирус распространялся ещё больше. Иными словами, любая информация, которая исходит от нас, является недоказанной и выдуманной информацией. Призываем граждан, подумайте о вашей личной защите, не слушайте того, кто советует Вам не соблюдать необходимые нормы», – отметил А. Согоян.
Он сообщил, что находящийся в Москве его друг скончался от коронавируса, и не следует пытаться отвлечь людей ложной информацией и говорить, что не следует защищаться.
Психолог призвал граждан не поддаваться на подобные информационные потоки, следует просто соблюдать меры безопасности.
Х. Гаспарян же отметил, что существуют уязвимые группы: пожилые люди, лица с хроническими заболеваниями. С психологической точки зрения уязвимы дети и подростки, поскольку ограничены их свободы, контакты с внешней средой. Психолог отметила также, что в уязвимой группе находятся также беременные.
Что касается коронафобии, то это навязчивый страх. Психолог посоветовал принять, что подобный уровень паники даже необходим.
«Поскольку эта паника вынуждает следить за правилами безопасности», – пояснил он.
Психолог призвал дважды в день читать информацию о коронавирусе. «Нельзя постоянно читать в различных источниках о том, какие теории заговора стоят за всем этим», – подчеркнул он.
По словам Х. Гаспаряна, на фоне распространения коронавируса с психологической точки зрения наиболее уязвимы журналисты, поскольку, исходя из условий труда, последние находятся в зоне риска заражения.
«Кроме этого, распространяемая ими информация часто вызывает панику как у них, так и у читателей», – резюмировал психолог.