TM Production-ն այսօր նախաձեռել է «Քաղաքը Ազնավուր է լսում» ֆլեշմոբ՝ նվիրված լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 96-ամյակին։
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակից` ամենամյա ավանդույթ դարձած բացօթյա համերգը` նվիրված Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրվան իր անունը կրող հրապարակում, այս տարի հնարավոր չէ իրականացնել: Այդ պատճառով առաջարկում ենք մայիսի 22-ին միանալ #ՔաղաքըԱզնավուրէԼսում ֆլեշմոբին` հնչեցնելով աշխարհահռչակ շանսոնյեի կատարումները սրճարաններում, մեքենաներում, պատշգամբներում և այլուր:
Միասին ունկնդրենք հայազգի լեգենդ Շառլ Ազնավուրի երգերը` վերածելով իր ծննդյան օրը համազգային տոնակատարության»,- նշված է ֆլեշմոբի անցկացման հայտարարության մեջ։
Այսօր ժամը 20։00-ին աշխարահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրվա առթիվ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ֆեյսբուքյան էջում կցուցադրվի «ԼԱ ԲՈՀԵՄ» բալետային ներկայացումը։ Երաժշտությունը՝ Շառլ Ազնավուրի, սցենարի հեղինակ և բեմադրող խորեոգրաֆ՝ Ռուդոլֆ Խառատյան, բեմադրության և զգեստների նկարիչ՝ Աստղիկ Ստեփանյան։ Դերերում՝ Ժան Շարլ ՝ Գարեգին Բաբելյան, Սյուզետ՝ Տաթևիկ Գրիգորյան։ Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար՝ Կոնստանտին Օրբելյան /ՌԴ վաստ․արտիստ/
Տեսաձայնագրությունը հասանելի կլինի 24 ժամ։
Բալետային ներկայացման պրեմիերան կայացել է 2017 թվականի մայիսի 29-ին Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում։ Այն նվիրված է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին, որին ներկա էր Մաեստրոն: Ներկայացումը բեմադրված է Ազնավուրի 12 երգերի հիման վրա: Բալետը նրա կերպարի, անցած կայնքի ու զգացմունքների այլաբանությունն է:
Շառլ Ազնավուրի (իսկական անուն-ազգանունը՝ Վաղինակ Ազնավուրյան) հայրը՝ Միշան, ծնվել է Վրաստանի Ախալցխա, մայրը՝ Թուրքիայի Իզմիր քաղաքներում: Շառլի ընտանիքն ամուր կապված էր ազգային սովորույթներին, մայրենի լեզվին, եկեղեցուն: Ծնողները մասնակցում էին հայերի կազմակերպած թատերական ներկայացումներին, որոնց ներկա էր լինում նաև Շառլը: Մանկուց նա մեծ հետաքրքրություն ուներ արվեստի հանդեպ: Հաճախում էր թատերական դպրոց: Ծնողներին օգնելու համար պատանի Շառլը ելույթներ էր ունենում փոքր ներկայացումներում, երգում եկեղեցում:
Ավելի ուշ սկսել է երգեր գրել ժամանակի ճանաչված երգիչների համար: 1946 թ-ին ծանոթացել է հանրահայտ երգչուհի Էդիտ Պիաֆի հետ, և միասին շրջագայել են համերգներով: Սկզբնական շրջանում երգել է Պիեռ Ռոշի հետ: Համընդհանուր ճանաչման է հասել 1959 թ-ին՝ Փարիզի «Օլիմպիա» համերգասրահում ելույթից հետո: Երգել է աշխարհի գրեթե բոլոր լավագույն համերգասրահներում, համերգներով հանդես է եկել նաև Երևանում:
Ազնավուրը գրել է 1000-ից ավելի երգ: Նրա երգերի սկավառակները թողարկվել են միլիոնավոր օրինակներով, բանաստեղծությունները թարգմանվել և լույս են տեսել առանձին գրքերով: Նա իր երգերի լավագույն կատարողն է: Ազնավուրը երգել է Լուչանո Պավարոտիի, Պլաչիդո Դոմինգոյի, Լայզա Մինելիի, Միրեյ Մաթյոյի, Պատրիսիա Կաասի հետ: Դստեր՝ Սեդայի հետ կատարել է Սայաթ-Նովայի «Աշխարհումս» երգը:
Գրել է նաև օպերետային երաժշտություն: Ազնավուրը նկարահանվել է 60-ից ավելի կինոնկարներում՝ «Հռենոսի անցումը», «Սատանան և տասը պատվիրանները», «Հայր Գորիո» և այլն, իսկ «Գլուխը՝ պատը» ֆիլմի համար արժանացել է «Բյուրեղյա աստղ» մրցանակի:
1988 թ-ի Սպիտակի երկրաշարժից հետո նա բազմիցս այցելել է Հայաստան, եղել աղետի գոտում: Փարիզում ստեղծել է երկրաշարժից տուժածների օգնության «Ազնավուրը Հայաստանին» հիմնադրամը, որի ներկայացուցչությունը բացել է Երևանում: Երգիչ և կոմպոզիտոր Ժորժ Կառվարենցի հետ գրել է «Քեզ համար, Հայաստան» երգը, թողարկել տեսահոլովակ` Ֆրանսիայի 90 երգչի ու դերասանի մասնակցությամբ: Կուբայում Չ. Վալդեսի հետ թողարկել է ալբոմ (2007 թ., շնորհանդեսը՝ Մոսկվայում):
1995 թ-ից ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով պատվավոր դեսպանն էր, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշտական պատվիրակը Հայաստանում: 2009 թ-ին նշանակվել էր ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Շվեյցարիայում: Գրել է «Ազնավուրն Ազնավուրի մասին» (1975 թ.), «Անցած օրեր» (2004 թ.) հուշագրությունները: Նա ճանաչվել է 20-րդ դարի լավագույն երգիչ, արժանացել մրցանակների, պարգևատրվել Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի 2 շքանշանով:

22 мая – день рождения легендарного шансонье Шарля Азнавура
TM Production сегодня, 22 мая, инициировал флешмоб – «Город слушает Азнавура», посвященный 96-летию со дня рождения легендарного шансонье Шарля Азнавура.
«Исходя из сложившейся ситуации, ставший традиционным ежегодный концерт, посвященный дню рождения Шарля Азнавура на площади его имени, в этом году невозможно провести. По этой причине предлагаем 22 мая присоединиться к флешмобу #ГородСлушаетАзнавура, включив произведения всемирно известного шансонье в кафе, автомобилях, на балконах и пр.
Давайте вместе послушаем песни легенды армянского народа Шарля Азнавура, превратив его день рождения в общенациональный праздник», – говорится в заявлении организаторов флешмоба.
Сегодня в 20:00 по случаю дня рождения Шарля Азнавура, на странице Национального театра оперы и балета имени Ал. Спендиарова в соцсети Facebook будет представлен балетный спектакль «La Bohème». Музыка – Шарля Азнавура, автор сценария и хореограф балета Рудольф Харатян, художник постановки и по костюмам Астхик Степанян.
Отмечается, что запись спектакля будет доступна на странице в течение 24 часов.
Напомним, премьера балетного спектакля «La Bohème», посвященного творчеству всемирно известного шансонье, писателя и актера Шарля Азнавура, состоялась 29 мая 2017 года в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна в Ереване. На премьере присутствовал также шансонье Шарль Азнавур. Балетное представление основывается на 12 песнях легендарного шансонье. В балете представлена не биография Азнавура, а аллегория его образа, пройденного им пути.
Как известно, Шарль Азнавур (настоящее имя Шахнур Вагинак Азнавурян) родился 22 мая 1924 года в Париже, его родители – армянские эмигранты.
Шарль учился в детской артистической школе, а позже – в центральной школе TSF (Париж). В девять лет Шарль выступал на сцене, пел и играл, в двенадцать лет впервые снялся в кино. Первоначально Азнавур выступал в дуэте с композитором Пьером Рошем. После того, как их заметила Эдит Пиаф, Азнавур и Рош приняли участие в её турне по Франции и США в 1946 году. С этого времени Шарль начал профессиональную карьеру шансонье.
Великий шансонье обладал также прекрасными актерскими данными. Он снялся в более чем 60 фильмах. Наиболее известные картины с его участием – «Завещание Орфея» Жана Кокто (1960), «Стреляйте в пианиста» Франсуа Трюффо (1960), «Жестяной барабан» Фолькера Шлёндорфа (1979), «Переход через Рейн» (1960), «Такси в Тобрук», «Гораций 62», «Дьявол и десять заповедей», «Париж в августе» (1966), «Кандай и последние искатели приключений» (1969), «Время волков» (1970), «Арарат» (2002) и другие.
Будучи одним из популярнейших исполнителей во Франции, Азнавур также хорошо был известен далеко за ее пределами. Знаменитый армянин внес большой вклад в восстановление армянских городов, пострадавших от землетрясения 1988 года. Периодически он посещал историческую Родину с благотворительными концертами.
Шарль Азнавур скончался 1 октября 2018 года в Мурьесе (Франция) на 95-м году жизни.
В 2015 году в программе «Познер» в эфире российского «Первого канала» на вопрос Познера, что он скажет Всевышнему, если когда-нибудь встретится с ним, Азнавур ответил: «Я сказал бы ему: «Привет!» Что я могу сказать ему еще? Потом говорить должен он, потому что я, может быть, делал ошибки на земле. Но он тоже сделал их немало. Нужно, чтобы он мне их разъяснил».