ԱԺ-ում Գոգյանի հայտարարությունների հարցով արտահերթ նիստ կգումարվի
ԱԺ պատգամավոր, Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի որոշմամբ՝ մայիսի 25-ին՝ ժամը 12։00-ին, կհրավիրվի հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
Հանձնաժողովից հայտնում են, որ նման որոշման պատճառը վերջին օրերին լայն արձագանք ստացած
իրադարձություններն են, մասնավորապես, Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Սմբատ Գոգյանի հրաժարականը, ինչպես նաև վերջինիս՝ մայիսի 14-ին տարածած հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ ըստ Գոգյանի, իր հրաժարականի պատճառներից մեկը հանդիսանում է այն, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատարի դոկտորական աշխատանքում առկա են ակնհայտ թարգմանություններ և արտագրություններ, սակայն, ըստ վերոնշյալ պնդման, ռեկտորի պաշտոնակատարն առ այսօր զբաղեցնում է իր պաշտոնը համապատասխան կապերի և հովանավորչության միջոցով:
ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հանձնաժողովի նիստին, բացի պատգամավորներից, ներկա են լինելու նաև ԲՈԿ նախագահ Սմբատ Գոգյանը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանը:

В НС Армении по вопросу заявлений Смбата Гогяна будет созвано внеочередное заседание
Решением депутата Национального Собрания Армении, председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитара Айрапетяна, 25 мая в 12:00 будет созвано внеочередное заседание Комиссии.
Из Комиссии сообщают, что причиной подобного решения являются получившие в последние дни широкий отклик события, в частности, отставка Смбата Гогяна с поста председателя Высшей аттестационной комиссии (ВАК) Армении, в том числе, распространенное им 14 мая заявление.
Напомним, по словам С. Гогяна, одной из причин его отставки является то, что в докторской работе временно исполняющей обязанности ректора Государственного экономического университета Армении имеются очевидные факты плагиата и переводы, и что ректор продолжает руководить посредством соответствующих связей и покровительства.
На заседании Постоянной комиссии, кроме депутатов, будут присутствовать также Смбат Гогян и заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Гриша Тамразян.