Գաղափար կա, որ դիմակները հանրային վայրերում ավտոմատ ապարատների միջոցով վաճառվեն. Գևորգյան
«Այօրվանից դիմակների կրումը խիստ կերպով վերահսկվելու է, նաև վարչական տուգանքներ կան չկրելու կամ չունենալու հետ կապված, ուզում եմ հասկանալ՝ արդյո՞ք ոչ բարեխիղճ մրցակցություն կա դիմակի շուկայում, կա՞ն ընկերություններ, որոնք մոնոպոլ դիրք են զբաղեցնում»,- խորհրդարանական լսումների ընթացքում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը՝ դիմելով ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանին։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Գ. Գևորգյանն ասաց, որ ուսումնասիրությունն անցկացվել և ավարտվել է, ու վաղը հանձնաժողովի հերթական նիստում ընդգրկված է գերիշխող դիրքի չարաշահման և հակամրցակցային  համաձայնության փաստի հիմքով վարույթի հարուցումը։
«Հետևյալ երևույթն է տեղի ունեցել, մենք վերցրել են դեկտեմբերից մինչև մայիս ժամանակահատվածը, քանի որ դեկտեմբերին դիմակի գները, կարծես թե, կարգավորված էին, և որևէ խնդիր չկար։ Համեմատել ենք բոլոր մեծածախ և մանրածախ վաճառք իրականացնող խոշոր յոթ ընկերությունների գնային քաղաքականությունները։ Ունենք հետևյալ պատկերը, որ դիմակի ներկրումը մոտ տասը անգամ թանկացել է, բայց բացի այդ թանկացումից, մեծածախ ձեռքբերում է իրականացվել, որտեղ մարժա է գումարվում, և դրա չափը մեզ անհանգստացրել է։ Դրա հիման վրա էլ իրականացրել ենք ուսումնասիրություն»,- տեղեկացրեց Գ. Գևորգյանը։
Նա շեշտեց, որ մեկ-երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէր պատկերացում կազմել դիմակի գների մասին։
«Հայաստանում դիմակի ֆիքսված ամենաբարձր գինը 220 դրամն է։ Ամենահասարակ և ամենալայն սպառման դիմակի մասին է խոսքը։ Ձեռքբերման համար երկու արտադրություն կա, դրանց ինքնարժեքներն են ուսումնասիրել։ Կա արատավոր երևույթ, որ ՀՀ-ում արտադրված դիմակը տնտեսվարող սուբյեկտները մեծածախ վաճառքով ձեռք են բերում, հետո տալիս են դեղատների ցանցերին»,- նշեց Գ. Գևորգյանը, ապա հավելեց, որ ամբողջ աշխարհում կա դիմակի գնի բարձրացման խնդիր։
Ն. Բաղդասարյանն էլ հորդորեց ուշադրությունը հատկապես մարզերի վրա սևեռել, քանի որ եթե այս պահին Երևանում հնարավոր է 150 դրամով ձեռք բերել դիմակ, ապա մարզերում անբարեխղճության տարրը կա։
Գ. Գևորգյանն արձագանքեց, որ մարզերում երրորդ  միջնորդներն էլ են հայտնվում, և գաղափար կա, որ դիմակները հանրային վայրերում ավտոմատ ապարատների միջոցով վաճառվեն, ըստ որի՝ դիմակի գինը մոտ 100 դրամով կիջնի, որովհետև միջնորդները դուրս կգան։

Г. Геворкян: Обсуждается вопрос установки в общественных местах торговых аппаратов для продажи медицинских масок
14:19 25/05/2020
«С сегодняшнего дня ношение масок будет контролироваться строжайшим образом, введены также административные штрафы за отсутствие маски, хотелось бы узнать, действительно ли на рынке масок существует недобросовестная конкуренция, есть ли компании, которые занимают монопольную позицию», – поинтересовалась депутат от фракции Национального Собрания Армении «Мой шаг» Назели Багдасарян, обратившись к председателю Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гегаму Геворкяну.
Отвечая на вопрос депутата, Г. Геворкян сказал, что исследование по данному вопросу проведено и завершено, и завтра на очередном заседании комиссии включен вопрос возбуждения производства по факту злоупотребления доминирующим положением и антиконкурентного соглашения.
«Произошло следующее: мы рассматривали период с декабря по май, поскольку в декабре цены на маски, казалось бы, регулировались, и с этим не было никаких проблем. Сравнили ценовую политику семи крупных компаний, осуществляющих оптовую и розничную торговлю. Сложилась следующая картина: стоимость импортируемых масок повысилась примерно в 10 раз, кроме этого, осуществляется оптовая закупка и прибавляется маржа, потом маржа применяется еще раз при розничной торговле. На этом основании мы провели исследование», – сообщил он.
Г. Геворкян подчеркнул, что в течение одного-двух дней невозможно было составить представление о цене на маски.
«В Армении самая высокая фиксированная цена на маски – 220 драмов. Речь идет о самых обычных масках, получивших широкое распространение. Есть две производящие маски компании, изучается их себестоимость. Существует такое безнравственное явление, когда наши хозяйствующие субъекты проводят оптовую закупку произведенных в Армении масок, а потом раздают аптечным сетям», – отметил Г. Геворкян, добавив, что во всем мире существует проблема повышения цен на маски.
Н. Багдасарян, в свою очередь, призвала обратить внимание особенно на области, поскольку, если на данный момент в Ереване возможно приобрести маску стоимостью 150 драмов, то в областях существует элемент недобросовестности.
Г. Геворкян же отметил, что в областях появляются также третьи посредники, посему возникла идея об установке в общественных местах торговых аппаратов для продажи медицинских масок, в результате чего цена на маску снизится примерно на 100 драмов, поскольку не будет посредников.