ՏՄՊՊՀ նախագահ. Այս տարի ավելի շատ բողոքներ ունենք պետական մարմինների դեմ
«2019-ին վեց վարույթ ենք հարուցել պետական մարմինների կողմից մրցակցության օրենսդրության խախտումներ պարունակող վարքագծի հետ կապված։ Սա աննախադեպ է»։ ԱԺ-ում հայտարարեց ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը, ով ներկայացնում է հանձնաժողովի նախորդ տարվա գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը։
Նա չի հիշում, որ նախկինում հանձնաժողովը պատասխանատվության է ենթարկել պետական մարմինին կամ պաշտոնատար անձին։
«Հասարակությունը պետք է ունենա վստահություն ինքնավար մարմինների ու կառույցների նկատմամբ, եթե տեսնում են պետության կողմից օրենսդրության խախտում կամ իրենց իրավունքների սահմանափակում, պետք է անպայման դիմեն։ Այս տարի ունենք ավելի շատ դիմում-բողոքներ պետական մարմինների դեմ ու ավելի շատ հարուցված վարույթներ»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահը։
Նա հույս հայտնեց, որ պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք ձեռնպահ կմնան խախտումներ իրականացնելուց, ասաց՝ 2020-ի առաջանեհրթությունների մեջ են ներառել պետական մարմիններին պատկանող տարածքների վարձով տրամադրման պայմանների ուսումնասիրության իրականացումը։
«Կան բողոքներ, երբտարբեր անձանց սյուները տարբեր պայմաններով են տրամադրվում։ Մեր խնդրանքն է պետական մարմիններին, որ հավուր պատշաճի վերաբերմունք ցույց տան այս հարցերի վերաբերյալ»,-նշեց նա։

"In 2019, we initiated six proceedings over violations of competition laws by state bodies. This is unprecedented,” Gegham Gevorgyan, Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition, said in the National Assembly on Monday, presenting the report on the activity of the commission last year.
He does not recall a case when the commission previously held a state body or an official responsible.
"The public should have confidence in autonomous bodies and structure. If they see a violation of the legislation by the state or restriction of their rights, they must definitely report it. This year we have more complaints and lawsuits against state bodies,” said the economic competition chief.
He expressed hope that state bodies and officials will refrain from committing violations, stating that the study of the conditions of renting the territories belonging to state bodies has been listed among the priorities of 2020.
"There are complaints when the columns are provided to different persons under different conditions. We are asking state bodies to properly address these issues,” he said.