Արամ Վարդևանյան. Արմեն Դանիելյանը Ռոբերտ Քոչարյանի գործով արդարադատություն չի կարող իրականացնել
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների բողոքները մակագրելը պատահականություն չէ։ Նման համոզմունք ունի Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանի 18 դատավորներից Արմեն Դանիելյանն այն բացառիկ դատավորն է, ով մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ կալանքը փոխելու միջնորդությունը պետք է քննության առարկա դարձնի։ Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում կա մեկը, ով դա կարող է դիտել պատահականություն, ես իսկապես կուզեմ այդ մարդու հետ խոսել, որ զուտ հասկանամ, թե ինչպես կարող է դա լինել պատահականություն»,- ասաց նա։
Փաստաբանն ընդգծում է, որ նախկին չորս վարչապետների կողմից անձնական երաշխավորությամբ կալանքը փոխելու միջնորդությունը դատական ակտում չի էլ վերլուծվել։
«Մեկ էջն է, որ վերաբերում է վերլուծությանը։ Սա է մակարդակը մեր արդարադատության։ Արմեն Դանիելյանը Ռոբերտ Քոչարյանի գործով արդարադատություն չի կարող իրականացնել»,- ասաց նա։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ հենց այս դատավորն էր փաստաբաններին զրկել արտահայտվելու հնարավորությունից, մի բան, որ նույնիսկ Սոմալիում կարելի է դժվար հանդիպել։
Հիշեցնենք, որ Աննա Դանիբեկյանը չբավարարեց փաստաբանների միջնորդությունները Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը վերացնելու, փոփոխելու վերաբերյալ։ Պաշտպաններն Ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը բողոքարկեցին Վերաքննիչ քրեական դատարանում։ Բողոքները մակագրվեցին Արմեն Դանիելյանին։
Ի պատասխան Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ Հայկ Ալումյանի, Արամ Վարդևանյանի և Արամ Օրբելյանի վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարան մուտքագրվել է դիմում՝ նշված վերաքննիչ բողոքները հետ վերցնելու վերաբերյալ:
«12 ամսվա ընթացքում սույն գործով ներկայացվել էին երկու անձնական երաշխավորության միջնորդություններ, երկուսը իրավական տեսանկյունից անհերքելի է, որ ենթակա էին բավարարման: Երկուսի վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքները մակագրվում են 18 դատավորներից հենց Արմեն Դանիելյանին...»,-նշել էին նրանք։

Адвокат: Судья Армен Даниелян не может осуществлять правосудие по делу Роберта Кочаряна
Обстоятельство, что жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна завизированы на имя судьи Апелляционного уголовного суда РА Армена Даниеляна, не является случайностью. Об этом заявил адвокат Арам Вардеванян.
«Из 18 судей Апелляционного уголовного суда – Армен Даниелян является тем исключительным судьей, который в течение одного года дважды должен рассмотреть ходатайства об изменении ареста Роберта Кочаряна под личное поручительство. Если в Республике Армения есть кто-то, кто может рассмотреть это в качестве случайности, то я бы действительно хотел бы поговорить с этим человеком, чтобы понять, как это может быть случайностью», – отметил он.
Адвокат подчеркивает, что ходатайство об изменении ареста под личное поручительство, представленное со стороны 4 бывших премьер-министров, даже не проанализировано в судебном акте.
«Всего одна страница отведена анализу. Вот уровень нашего правосудия. Армен Даниелян не может осуществлять правосудие по делу Роберта Кочаряна», – отметил А. Вардеванян.
Адвокат напомнил, что именно этот судья лишил адвокатов возможности выразить свою позицию, явление, которое редко можно встретить даже в Сомали.
Напомним, судья Анна Данибекян не удовлетворила ходатайства адвокатов об отмене, изменении ареста Роберта Кочаряна. Адвокаты подали жалобы на решение Суда общей юрисдикции в Апелляционный уголовный суд. Жалобы были завизированы на имя судьи Армена Даниеляна.