ՄԻԵԴ պորտուգալացի դատավորը Մարգարյանի գործի մասին․ Ակնկալում եմ՝ այս ողբերգական դեպքը կբողոքարկվի Մեծ պալատում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Պորտուգալիան ներկայացնող դատավոր Պաուլո Պինտո դե Ալբաքերքն այսօր հրապարակված Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով «Մակուչյանն ու Մինասյան ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» վճռի հետ կապված ներկայացրել է մասնակի առանձին կարծիք՝ ունենալով 2 վերապահում։
Նշենք, որ վճռով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք), ինչպես նաև 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելք)։ Վճռում ասվում է, որ Ադրբեջանը չհիմնավորված կերպով ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համար ազատազրկման ապահովումը, ում ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։ Ադրբեջանը չի կարողացել հերքել խտրականության վերաբերյալ ենթադրյալ պնդումները։ Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 15,143 ֆունտ ստեռլինգ՝ արված ծախսերի համար։ ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի հետ կապված խախտում չի արձանագրել։
Դատավորը գրել է, որ առաջին վերապահումը վերաբերում է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի սուբստանտիվ հիմքով դատարանի կողմից խախտման չարձանագրմանը։ Այսինքն, թե արդյոք Ադրբեջանը պատասխանատու է Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ու Մակուչյանի սպանության փորձի համար։
Դատավորի երկրորդ վերապահումը կապված է մեծամասնության այն համոզմանը, որ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի համաձայն Հունգարիայի կողմից ընթացակարգային խախտումներ չեն եղել (ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի հետ կապված խախտումներ չի արձանագրել.-խմբ․)։
Դատավորը, ներկայացնելով իրավական հիմքեր, գրում է, որ պետությունը պետք է պատասխանատու լինի մասնավոր անձի կողմից կատարված գործողությունների համար, եթե նա ճանաչել ու ընդունել է անձի վարքը՝ որպես իր սեփական։ Իսկ այս քայլի մասին է վկայում այն, որ Ադրբեջանը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին ու խրախուսել նրան։
«Ադրբեջանը ճանաչել ու ընդունել է Սաֆարովի վարքը՝ որպես սեփական վարք»,- գրել է դատավոր Պաուլո Պինտո դե Ալբաքերքը, հավելելով, որ Ադրբեջանը պետք է պատասխանատու լինի անօրինական ներում շնորհելու համար։
Հունգարիայի պատասխանատվության հետ կապված
Դատավորի երկրորդ վերապահումը Հունգարիայի նկատմամբ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի ընթացակարգային հիմքով խախտման չարձանագրումն է, փաստարկելով, որ Հունգարիան տեղյակ էր այն հավանականության մասին, որ Սաֆարովին ներում է շնորհվելու՝ մեջբերելով Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի խոսքերը, որ Սաֆարովի արտահանձնման հարցով կոորդինացիա է եղել ամբողջ կառավարությունում։
Դատավորը մեջբերում է նաև Հունգարիայի Հիմնարար իրավունքների հանձնակատարին, որն ասել է՝ Սաֆարովի արտահանձնումը հաստատվել է՝ նախքան Ադրբեջանի կողմից որևէ հավաստացումների։
Դատավորը, ներկայացնելով մի շարք այլ փաստեր Հունգարիայի կառավարության պատասխանատվության վերաբերյալ, եզրահանգում է, որ առկա է Ադրբեջանի ու Հունգարիայի կողմից համապատասխանաբար Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի սուբստանտիվ և ընթացակարգային հիմքերով խախտումներ։
«Հաշվի առնելով սույն գործով հարուցված իրավական հարցերի ծայրաստիճան կարևոր և նոր բնույթը, ինչպես նաև փաստերի բարձրորակ բնույթը, «ծայրահեղ դաժան ատելության հանցագործությանը» ներում շնորհելը, և դրանցում ներգրավված անձանց, և հաշվի առնելով, որ գործը «բարձրացնում է ընդհանուր բնույթի հարցեր, որոնք ազդում են Կոնվենցիայի պահպանման վրա», ես կարող եմ ակնկալել, որ այս ողբերգական դեպքը կբողոքարկվի Մեծ պալատում՝ հետագա արտացոլման համար: Հուսով եմ, դիմումատուների համար մի օր լիարժեք արդարդատություն կիրականացվի»,- գրել է պորտուգալացի դատավոր Պաուլո Պինտո դե Ալբաքերքը։

Ожидаю рассмотрения этой трагедии в Большой палате: особое мнение судьи ЕСПЧ по делу Гургена Маргаряна
15:33 26/05/2020
Во вторник Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге признал действия Азербайджана в деле об убийстве азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна нарушающими 2 статьи Европейский конвенции о защите прав человека.
Так, Азербайджан признан нарушившим статьи 2 и 14 Европейской конвенции – о праве на жизнь и запрете дискриминации. Суд также подчеркнул «одобрение и поддержку» Азербайджаном преступления Сафарова.
При этом ЕСПЧ не посчитал Азербайджан ответственным за преступление Сафарова. Нарушение относится именно к помилованию Сафарова после экстрадиции из Венгрии в Баку – это неоправданное неисполнение наказания своего офицера за убийство, которое суд охарактеризовал как совершенное на почве ненависти по этническому признаку преступление.
Азербайджан обязан компенсировать судебные расходы для истцов – родственников Маргаряна и его сослуживца Айка Мукачяна, которого также пытался убить Сафаров, – на сумму в 15 тыс. фунтов.
Истцы не требовали никакой финансовой компенсации для себя, а добивались лишь справедливости.
Вторым ответчиком в деле была Венгрия, власти которой экстрадировали Сафарова в Баку. Однако ЕСПЧ не нашел нарушений в действиях официального Будапешта.
Избранный от Португалии судья Европейского Суда по правам человека Пауло Пинто де Альбукерке по обнародованному сегодня решению ЕСПЧ по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии» (Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary) выступил с особым мнением, представив 2 оговорки.
Судья написал, что первая оговорка касается не регистрации судом нарушения на субстантивном основании статьи 2 Конвенции. Другими словами, несет ли Азербайджан ответственность за убийство Гургена Маргаряна и покушение на Макучяна?
Представляя правовые основания, судья пишет, что государство должно нести ответственность за совершенные частным лицом действия, если оно признало и приняло поведение данного лица как свое собственное. А об этом шаге свидетельствует тот факт, что Азербайджан помиловал Рамиля Сафарова и поощрил его.
«Азербайджан признал и принял поведение Сафарова как свое собственное», – написал судья Пауло Пинто де Альбукерке, добавив, что Азербайджан должен нести ответственность за незаконное помилование.
Вторая оговорка судьи связана с убежденностью большинства в том, что согласно статье 2 Конвенции, процедурных нарушений со стороны Венгрии не было.
Судья констатирует, что, во-первых, Венгрия знала о существующей вероятности помилования Сафарова на родине, он цитирует слова премьер-министра Венгрии Виктора Орбана о том, что по вопросу экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан во всем правительстве существовала координация.
«Во-вторых, даже признавая в качестве аргумента, что Венгрия действительно не знала о ходе событий, которые должны были последовать за экстрадицией Рамиля Сафарова в Азербайджан, она должна была знать о содержании Конвенции о передаче осужденных лиц, которая прямо предусматривает возможность о помиловании», – пишет судья.
Судья цитирует и комиссара по основным правам в Венгрии, который сказал, что фактически передача Сафарова была одобрена до получения каких-либо гарантий со стороны Азербайджана.
Судья, представляя ряд других фактов об ответственности властей Венгрии, заключает, что имело место нарушение Азербайджаном статьи 2 Конвенции в ее субстантивно-правовом аспекте, а также нарушение Венгрией статьи 2 Конвенции в ее процессуальном аспекте.
«Ввиду чрезвычайно важного и нового характера правовых вопросов, рассматриваемых в настоящем деле, а также резонансного характера фактов, помилования за «чрезвычайно жестокое преступление на почве ненависти»,  вовлеченных в это людей, и учитывая, что это дело «поднимает вопросы общего характера, влияющие на соблюдение Конвенции», я не могу не ожидать, что этот трагический инцидент будет передан на дальнейшее рассмотрение Большой палаты. Надеюсь, что однажды для истцов будет осуществлено полноценное правосудие», – подчеркнул судья.
В связи с передачей Сафарова в Азербайджан третий президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией.