Արցախի նորանշանակ ոստիկանապետի առաջին հրամանը եղավ  նախկին ոստիկանապետին պարգևատրելը
Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր արցախցիներին ներկայացրեց երկրի նորանշանակ ոստիկանապետին՝ Աշոտ Հակոբջանյանին։
Նորանշանակ ոստիկանապետի հետ հանդիպման ընթացքում ժամեր առաջ այդ պաշտոնից ազատված Լևոն Մնացականյանը նշեց, որ մեկ տարվա ընթացքում ամեն ինչ արվել է, որպեսզի Արցախում  անպատժելիության մթնոլորտ առհասարակ չլինի։
«Իհարկե, եղել են անկարգություններ, որոնց ժամանակ ոստիկանությունը կիարռել է հարկադրանք, բայց այդ կիրառվող հարկադրանքը եղել է համաչափ և նպատակային։ Այսինքն՝ ոստիկանության համակարգը առհասարակ ոչնչով սահմանափակված չի եղել։ Իհարկե, ժամանակահատվածը բարդ է, ոստիկանության առջև ծառացած խնդիրներ կան, որոնք պահանջում են մասնագիտական մոտեցում, և հույս ունեմ, որ օրըստօրե այս բարդ ճանապարհը կբարելավվի»,- շեշտեց Լ.  Մնացականյանը։
Արցախի նորանշանակ ոստիկանապետն էլ նախ շնորհակալություն հայտնեց բարձր վստահության համար, ապա ասաց, որ ամեն ինչ արվելու է օրինապահության ապահովման համար.
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Մնացականյանին իր ներդրած ավանդի համար։ Եթե թույլ տաք, ապա առաջին հրամանս հենց այս պահին կհրապարակվի։ Եվ այսպես հրամայում եմ «Օրենքի պատկան» մեդալով պարգևատրել գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանին»։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ ասաց, որ այսօրվանից ոստիկանության համակարգը լինելու է իր ուշադրության կենտրոնում։
«Ամեն մի ոստիկանի ճակատագիր և խնդիր լինելու է իմ խնդիրը։ Ոստիկանը պետք է օրենքով սահմանված իր պարտականությունները լավագույնս կատարի»,- շեշտեց Ա. Հարությունյանը։

Президент Арцаха представил нового начальника Полиции
Новоизбранный президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян сегодня представил коллективу нового начальника Полиции – Ашота Акопджаняна.
Освобожденный часами ранее от данной должности Левон Мнацаканян в ходе встречи с новоназначенным начальником Полиции отметил, что за год было сделано всё, чтобы в Арцахе не было атмосферы безнаказанности.
«Конечно, были беспорядки, в ходе которых полиция применила соответствующие действия, однако применяемые действия были соразмерными и целевыми», – подчеркнул Л. Мнацаканян, добавив, что сейчас довольно тяжелый период, и стоящие перед полицией задачи требуют профессионального подхода.
Новоназначенный начальник Полиции Арцаха, в свою очередь, выразил благодарность за высокое доверие, затем добавил, что всё осуществлялось для сохранения законности.
«Хочу выразить благодарность г-ну Мнацаканяну за его вклад. Если позволите, то я прямо сейчас обнародую свой первый приказ. Таким образом, приказываю, наградить генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна медалью “За защиту закона”», – отметил Ашот Акопджанян.
Президент Арцаха Араик Арутюнян же сказал, что с сегодняшнего дня система полиции будет находиться в центре его внимания.
«Любая проблема любого полицейского будет моей личной проблемой. Полицейский должен наилучшим образом выполнять установленные законом свои обязательства», – подчеркнул А. Арутюнян.