«Փաստ». Գյուղական շատ բնակավայրերում անորոշ ու անհասկանալի իրավիճակ է տիրում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես բոլոր ոլորտների, գյուղոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ ևս մեծ հույսեր ունեին, որ ՀՀ-ում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո ոլորտի բարելավմանն ուղղված քայլեր կիրականացվեն և ոլորտային կանոնակարգումների ականատես կլինեն։
Գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներից շատերը կարծում էին, թե վերջապես կլուծվեն գյուղացիներին հուզող բազմաթիվ խնդիրներ, մասնավորապես՝ կնվազեն գյուղական աղքատությունը և արտագաղթը, կզարգանան գյուղը և գյուղատնտեսությունը, երկիրը կունենա գյուղատնտեսության զարգացման խելացի ռազմավարություն, ոլորտը կղեկավարեն Հայաստանի գյուղատնտեսությանը տիրապետող հմուտ փորձագետները։ Սակայն, իրականում, ի հակառակ սպասումների, ագրարային լավ ավանդույթներ ունեցող մեր երկրում փակվեց ոչ միայն գյուղնախարարությունը, այլև որոշ գյուղատնտեսական ՊՈԱԿ–ներ, իսկ ողջ ոլորտում իրականացվեց կադրային ջարդ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ներկայումս գյուղական շատ բնակավայրերում բավականին անորոշ ու անհասկանալի իրավիճակ է տիրում, քանի որ խիստ ոլորտային հարցերի հետ կապված առկա են կոնկրետ խնդիրներ։
Թերթը պարզել է, որ գյուղացիներն իրենց հուզող հարցերի վերաբերյալ կարգավորումներ ստանալու համար տևական ու անիմաստ ժամանակ են անցկացնում մարզպետարաններում ու տարածքային զարգացման և ներդրումների նախարարությունում, սակայն վերջնական ցանկալի արդյունքի այդպես էլ չեն կարողանում հասնել։
Ֆերմերները դժգոհում են, որ չեն կարողանում իրականացնել ներդրումային ծրագրեր՝ համապատասխան խորհրդատվությունների ու մասնագիտական աջակցության բացակայության պատճառով»:

«Паст»: В сельских общинах проблемы не решаются, неопределенная и непонятная ситуация
Газета «Паст» пишет, что многочисленные представители надеялись сельскохозяйственной отрасли, как и во всех других сферах, надеялись, что после произошедшей в Армении смены власти будут предприняты шаги для улучшения и урегулирования этой сферы.
Многие из тех, кто занимается сельским хозяйством, думали, что, наконец, будут решены многочисленные волнующие фермеров вопросы, в частности, в селах сократится бедность и миграция, сельское хозяйство и села начнут развиваться, в стране появится разумная программа развития сельского хозяйства, сферой будут руководить умелые эксперты,  знающие о сельском хозяйстве. Однако в действительности в нашей стране, имеющей хорошие аграрные традиции, закрылось не только министерство сельского хозяйства, но некоторые сельскохозяйственные ГНКО, а во всей сфере начался кадровый погром.
По сведениям издания, в настоящее время во многих сельских общинах царит довольно неопределенная и непонятная ситуация, поскольку есть конкретные проблемы, связанные с чисто отраслевыми вопросами.
Жители сел для получения ответов на волнующие их вопросы бессмысленно проводят длительное время в областных администрациях и в министерствах территориального развития и инвестиций, однако им не удается достичь окончательного желательного результата.
Фермеры недовольны тем, что не могут осуществить инвестиционные программы из-за отсутствия надлежащих консультаций и профессиональной поддержки.