ՍաՖարովի կողմից կացնահարված հայ սպայի հարազատներն արդարություն են պահանջում. The Guardian
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր կհրապարակի ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով վճիռն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի։
ՄԻԵԴ վճիռը լինելու է նաև կարևոր և կարող է խոր հետևանքներ ունենալ բանտարկյալների տեղափոխման հետագա դեպքերի վրա, գրում է The Guardian-ն իր հոդվածում, որը վերնագրել է «Ադրբեջանցի սպասյի կողմից կացնահարված հայի հարազատները արդարություն են պահանջում»։
Հոդվածում ներկայացվում է Բուդապեշտում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի ուսումնամարզական ծրագրի ժամանակ ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով  սպանությունը։
Գուրգեն Մարգարյանը սպանվեց 2004թ․-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովի կողմից, մինչդեռ երկուսն էլ Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի անգլերենի ուսուցման եռամսյա դասընթացին:
Սաֆարովն իր դատավարության ժամանակ ասաց, որ ինքն առաջնորդվել է Հայաստանի և հայերի հանդեպ ատելությամբ՝ երկու երկրների միջև պատերազմի պատճառով: Բուդապեշտի դատարանը նրան ցմահ բանտարկեց: Այնուամենայնիվ, 2012թ․-ին Հունգարիան Սաֆարովին վերադարձրեց Ադրբեջան՝ պատիժը կրելու համար, սակայն ժամանելուն պես նրան անմիջապես ներեցին, ազատեցին և հերոսին վայել դիմավորեցին: Գրում է The Guardian-ը։
«Չնայած այս սարսափելի դեպքը տեղի է ունեցել 16 տարի առաջ, այն շարունակում է կենդանի մնալ իմ հիշողություններում», - The Guardian-ին ասել է Հայկ Մակուչյանը, որը ևս հայազգի սպա էր, որին Սաֆարովը նույնպես ցանկացել էր սպանել:
Նա և Մարգարյանի հարազատները ՄԻԵԴ-ի ներկայիս գործով հայցվորներն են: Նրանք ոչ մի կառավարությունից՝ ոչ Հունգարիայից, ոչ Ադրբեջանից չեն պահանջում ֆինանսական փոխհատուցում:
«Մենք արդարություն ենք փնտրել, այլ ոչ թե փոխհատուցում: Մեզ համար կարևոր է ծանր հանցագործությունների փաստի հաստատումը, վերջ դնել անպատժելիությանը և կանխարգելել հայերի նկատմամբ ատելությունը», - ասել է մյուս հայցվոր Մակուչյանը՝ էլեկտրոնային փոստով ուղարկված մեկնաբանություններում:
Հայցվորների փաստաբան Նազելի Վարդանյանն ասում է, որ թեև Մարգարյանների ընտանիքը գումարի խնդիր է ունեցել, սակայն նրանք հստակ ասել են, որ չեն ուզում ֆինանսական փոխհատուցում:
«Նրանք միայն արդարություն են ուզում», - ասել է Վարդանյանը:
Նշվում է, որ Սաֆարովը կացինը գնել էր տեղական խանութում, որով էլ սպանել է Մարգարյանին իր սենյակում: Դատական նիստի ընթացքում պարզ դարձավ, որ Սաֆարովը թիրախավորել է Մարգարյանին՝ հայ լինելու պատճառով, և որ նա չի զղջում: Նա նաև ցանկացել էր սպանել Մակուչյանին, բայց չէր կարողացել մուտք գործել փակ սենյակ մինչ ձերբակալվելը։
Երբ Սաֆարովը 2012 թվականին վերադարձավ Բաքու, Նախագահ Իլհամ Ալիևը պաշտոնապես ներում շնորհեց՝ կոչում տվեց, անվճար բնակարան և վճարեց ութ տարվա աշխատավարձը, որը նա անցկացրել էր հունգարական բանտում: Նա, ենթադրվում է, որ դեռևս ակտիվ ծառայության մեջ է ադրբեջանական բանակում:
«Ադրբեջանի ամոթալի գործողությունը լրջորեն վտանգում է ողջ Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։ Հանցագործին հերոս դարձնելն անընդունելի է», - ասել էր Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Սաֆարովին ազատվելուց անմիջապես հետո:
Ինչպես գրում է Guardian-ը, Եվրոպական դատարանը կարող էր Ադրբեջանին կարգադրել կրկին ձերբակալել Սաֆարովին և նրան բանտ վերադարձնել, չնայած դա նոր իրավական հիմք կլիներ այն դատարանի համար, որը սովորաբար զբաղվում է անարդար դատավճիռների վերացմամբ, այլ ոչ թե անարդար ազատ արձակուներով։ Պետությունները պարտավոր են իրականացնել դատարանի որոշումները, բայց միշտ չէ, որ այդպես են վարվում:
«Իդեալում, մենք կցանկանայինք, որ դատարանը կարգադրի նրան տեղափոխել Հունգարիա կամ երրորդ երկիր՝ իր պատիժը կրելու համար, քանի որ Ադրբեջանում նրան որպես հերոս են վերաբերվում», - ասել է Վարդանյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոնի տնօրեն Ֆիլիպ Լիչը, որը նույնպես ներկայացնում է հայցվորներին, Guardian-ին ասել է, որ գործը ընդգրկում է նոր իրավական տարածքներ, և դատարանի որոշումը կարող է խորը հետևանքներ ունենալ բանտարկյալների տեղափոխման հետագա դեպքերի համար:
«Ամբողջ աշխարհում բավականին տարածված է այն փաստը, որ մարդկանց ներում է շնորհվում կամ համաներում է կատարվում քաղաքական դրդապատճառներով, բայց երբ պետությունները համաներում են կամ ներում են շնորհում, դա հաճախ խախտում է նրանց իրավապաշտպան պարտավորությունները», - ասել է Լիչը:
Հունգարիայի օմբուդսմենի 2012 թ. զեկույցում նշվում է, որ Հունգարիան չի խախտել որևէ միջազգային նորմ, բայց այնուամենայնիվ եզրակացնում է, որ Հունգարիայի կառավարությունը «այնքան էլ խելամիտ չէր, երբ այն չի պահանջել որևէ երաշխիք Ադրբեջանից»:
Սաֆարովի արտահանձնման որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մեկնել էր Բաքու: Հունգարիայի կառավարությունը հերքել է գործով խախտումների մասին մեղադրանքները:
«Հունգարիայի հետ կապված ես ունեմ հակասական զգացողություններ. երախտագիտություն Հունգարիայի դատական իշխանությանը, որը բավականաչափ ուժեղ էր արդարադատություն իրականացնելու համար ... [և] հիասթափություն՝ մարդասպանին արտահանձնելու համար՝ հակառակ դատական վճիռներին ու անպատժելիության կայուն ռիսկերին», - ասել է Մակուչյանը, որն այժմ աշխատում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում:

Relatives of Armenian axed to death by Azeri officer call for justice – The Guardian
Relatives of a murdered Armenian army officer killed with an axe by an Azerbaijani counterpart on a Nato training programme in Budapest are hoping the European court of human rights will hand down rulings against Hungary and Azerbaijan on Tuesday, The Guardian reports.
Gurgen Margaryan was murdered in February 2004 by Ramil Safarov, while both men were attending a three-month Nato English-language training course in the Hungarian capital.
At Safarov’s subsequent trial, he said he was motivated by hatred for Armenia and Armenians, due to the war between the two countries. He was jailed for life by the Budapest court. However, in 2012 Hungary sent Safarov back to Azerbaijan to complete his sentence. On arrival, he was promptly pardoned, released and given a hero’s welcome.
“Though this heinous incident happened 16 years ago, it still remains alive in my memories,” said Hayk Makuchyan, another Armenian officer on the course, whom Safarov had also wanted to kill. He and Margaryan’s relatives are the claimants in the current ECHR case. They are not seeking financial compensation from either government.
“We have sought justice rather than compensation. What matters to us is the acknowledgment of the fact of grievous violations, putting an end to impunity and the prevention of hatred against Armenians,” said Makuchyan, in emailed comments.
Nazeli Vardanyan, the claimants’ lawyer, said although Margaryan’s family were struggling for money, they made it clear they did not want financial compensation. “They only want justice,” she said.
Tens of thousands of people were killed in a war between Armenia and Azerbaijan in the early 1990s over the disputed territory of Nagorno-Karabakh. A ceasefire was agreed but there is still periodic fighting in the area. Since then, the two countries have had no diplomatic relations and there are no travel links between them.
The 2004 murder further increased tensions. Safarov purchased an axe in a local hardware store and killed Margaryan in his dormitory room. It became clear during the court hearing that Safarov had targeted Margaryan because of his Armenian ethnicity, and that he showed no remorse. He had also wanted to kill Makuchyan but was unable to get into the locked bedroom before he was apprehended.
When Safarov arrived back in Baku in 2012, he was given an official pardon by the president, Ilham Aliyev, a promotion in rank, a free apartment and back pay for the eight years he had spent in a Hungarian jail. He is believed to still be in active service with the Azerbaijani army.
“Azerbaijan’s shameful act seriously endangers the security of the entire south Caucasus,” said the then president of Armenia, Serzh Sargsyan, shortly after Safarov was released. “Making a hero out of a criminal is unacceptable.”
The European court could order Azerbaijan to re-arrest Safarov and return him to jail, though this would be new legal ground for a court that is usually concerned with overruling unfair convictions, rather than unfair releases. States are obliged to comply with the court but do not always do so.
“Ideally, we’d like the court to order him transferred back to Hungary or a third country, to complete his sentence, because in Azerbaijan he is treated as a hero,” said Vardanyan.
Philip Leach, the director of the European Human Rights Advocacy Centre, which is also representing the claimants, said the case covered new legal territory and the court ruling could have profound consequences for future cases of prisoner transfers.
“It’s quite common around the globe that people are pardoned or amnestied for political reasons, but when states issue amnesties or pardons, it is often in breach of their human rights obligations,” he said.
A report by the Hungarian ombudsman in 2012 found Hungary had not infringed any international norms, but nevertheless concluded that the Hungarian government “was not sufficiently prudent when it did not require any guarantee from Azerbaijan”.
The decision came shortly after Hungary’s prime minister, Viktor Orbán, had travelled to Baku. The Hungarian government denied allegations of impropriety in the case.
“With regards to Hungary I have conflicting feelings: gratitude to the judiciary of Hungary, which was strong enough to administer justice … [and] disappointment for the extradition of a murderer against court decisions and persistent risks of impunity,” said Makuchyan, who now works in Armenia’s defence ministry.