ՍաՖարովի կողմից կացնահարված հայ սպայի հարազատներն արդարություն են պահանջում. The Guardian
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր կհրապարակի ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով վճիռն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի։
ՄԻԵԴ վճիռը լինելու է նաև կարևոր և կարող է խոր հետևանքներ ունենալ բանտարկյալների տեղափոխման հետագա դեպքերի վրա, գրում է The Guardian-ն իր հոդվածում, որը վերնագրել է «Ադրբեջանցի սպասյի կողմից կացնահարված հայի հարազատները արդարություն են պահանջում»։
Հոդվածում ներկայացվում է Բուդապեշտում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի ուսումնամարզական ծրագրի ժամանակ ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով  սպանությունը։
Գուրգեն Մարգարյանը սպանվեց 2004թ․-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովի կողմից, մինչդեռ երկուսն էլ Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի անգլերենի ուսուցման եռամսյա դասընթացին:
Սաֆարովն իր դատավարության ժամանակ ասաց, որ ինքն առաջնորդվել է Հայաստանի և հայերի հանդեպ ատելությամբ՝ երկու երկրների միջև պատերազմի պատճառով: Բուդապեշտի դատարանը նրան ցմահ բանտարկեց: Այնուամենայնիվ, 2012թ․-ին Հունգարիան Սաֆարովին վերադարձրեց Ադրբեջան՝ պատիժը կրելու համար, սակայն ժամանելուն պես նրան անմիջապես ներեցին, ազատեցին և հերոսին վայել դիմավորեցին: Գրում է The Guardian-ը։
«Չնայած այս սարսափելի դեպքը տեղի է ունեցել 16 տարի առաջ, այն շարունակում է կենդանի մնալ իմ հիշողություններում», - The Guardian-ին ասել է Հայկ Մակուչյանը, որը ևս հայազգի սպա էր, որին Սաֆարովը նույնպես ցանկացել էր սպանել:
Նա և Մարգարյանի հարազատները ՄԻԵԴ-ի ներկայիս գործով հայցվորներն են: Նրանք ոչ մի կառավարությունից՝ ոչ Հունգարիայից, ոչ Ադրբեջանից չեն պահանջում ֆինանսական փոխհատուցում:
«Մենք արդարություն ենք փնտրել, այլ ոչ թե փոխհատուցում: Մեզ համար կարևոր է ծանր հանցագործությունների փաստի հաստատումը, վերջ դնել անպատժելիությանը և կանխարգելել հայերի նկատմամբ ատելությունը», - ասել է մյուս հայցվոր Մակուչյանը՝ էլեկտրոնային փոստով ուղարկված մեկնաբանություններում:
Հայցվորների փաստաբան Նազելի Վարդանյանն ասում է, որ թեև Մարգարյանների ընտանիքը գումարի խնդիր է ունեցել, սակայն նրանք հստակ ասել են, որ չեն ուզում ֆինանսական փոխհատուցում:
«Նրանք միայն արդարություն են ուզում», - ասել է Վարդանյանը:
Նշվում է, որ Սաֆարովը կացինը գնել էր տեղական խանութում, որով էլ սպանել է Մարգարյանին իր սենյակում: Դատական նիստի ընթացքում պարզ դարձավ, որ Սաֆարովը թիրախավորել է Մարգարյանին՝ հայ լինելու պատճառով, և որ նա չի զղջում: Նա նաև ցանկացել էր սպանել Մակուչյանին, բայց չէր կարողացել մուտք գործել փակ սենյակ մինչ ձերբակալվելը։
Երբ Սաֆարովը 2012 թվականին վերադարձավ Բաքու, Նախագահ Իլհամ Ալիևը պաշտոնապես ներում շնորհեց՝ կոչում տվեց, անվճար բնակարան և վճարեց ութ տարվա աշխատավարձը, որը նա անցկացրել էր հունգարական բանտում: Նա, ենթադրվում է, որ դեռևս ակտիվ ծառայության մեջ է ադրբեջանական բանակում:
«Ադրբեջանի ամոթալի գործողությունը լրջորեն վտանգում է ողջ Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։ Հանցագործին հերոս դարձնելն անընդունելի է», - ասել էր Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Սաֆարովին ազատվելուց անմիջապես հետո:
Ինչպես գրում է Guardian-ը, Եվրոպական դատարանը կարող էր Ադրբեջանին կարգադրել կրկին ձերբակալել Սաֆարովին և նրան բանտ վերադարձնել, չնայած դա նոր իրավական հիմք կլիներ այն դատարանի համար, որը սովորաբար զբաղվում է անարդար դատավճիռների վերացմամբ, այլ ոչ թե անարդար ազատ արձակուներով։ Պետությունները պարտավոր են իրականացնել դատարանի որոշումները, բայց միշտ չէ, որ այդպես են վարվում:
«Իդեալում, մենք կցանկանայինք, որ դատարանը կարգադրի նրան տեղափոխել Հունգարիա կամ երրորդ երկիր՝ իր պատիժը կրելու համար, քանի որ Ադրբեջանում նրան որպես հերոս են վերաբերվում», - ասել է Վարդանյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոնի տնօրեն Ֆիլիպ Լիչը, որը նույնպես ներկայացնում է հայցվորներին, Guardian-ին ասել է, որ գործը ընդգրկում է նոր իրավական տարածքներ, և դատարանի որոշումը կարող է խորը հետևանքներ ունենալ բանտարկյալների տեղափոխման հետագա դեպքերի համար:
«Ամբողջ աշխարհում բավականին տարածված է այն փաստը, որ մարդկանց ներում է շնորհվում կամ համաներում է կատարվում քաղաքական դրդապատճառներով, բայց երբ պետությունները համաներում են կամ ներում են շնորհում, դա հաճախ խախտում է նրանց իրավապաշտպան պարտավորությունները», - ասել է Լիչը:
Հունգարիայի օմբուդսմենի 2012 թ. զեկույցում նշվում է, որ Հունգարիան չի խախտել որևէ միջազգային նորմ, բայց այնուամենայնիվ եզրակացնում է, որ Հունգարիայի կառավարությունը «այնքան էլ խելամիտ չէր, երբ այն չի պահանջել որևէ երաշխիք Ադրբեջանից»:
Սաֆարովի արտահանձնման որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մեկնել էր Բաքու: Հունգարիայի կառավարությունը հերքել է գործով խախտումների մասին մեղադրանքները:
«Հունգարիայի հետ կապված ես ունեմ հակասական զգացողություններ. երախտագիտություն Հունգարիայի դատական իշխանությանը, որը բավականաչափ ուժեղ էր արդարադատություն իրականացնելու համար ... [և] հիասթափություն՝ մարդասպանին արտահանձնելու համար՝ հակառակ դատական վճիռներին ու անպատժելիության կայուն ռիսկերին», - ասել է Մակուչյանը, որն այժմ աշխատում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում:

The Guardian: Родные убитого Рамилем Сафаровым армянского офицера Гургена Маргаряна требуют справедливости
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) во вторник, 26 мая, как ожидается, вынесет постановление по делу о действиях властей Венгрии и Азербайджана в связи с освобождением и помилованием «убийцы с топором» – азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, зарубившего в 2004г. в Будапеште спящего армянского офицера Гургена Маргаряна.
Данное решение ЕСПЧ может стать важным прецедентом в международном праве с далеко идущими последствиями, пишет The Guardian в статье под названием «Родственники убитого азербайджанским офицером топором армянина требуют справедливости».
В связи с передачей Сафарова в Азербайджан третий президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией.
«Хотя этот ужасающий инцидент произошел 16 лет назад, он все еще остается свежей в моей памяти», – рассказал The Guardian Айк Макучян, еще один армянский офицер, которого также хотел убить Сафаров.
Он и родные Гургена Маргарян являются истцами по данному делу в ЕСПЧ. Они не ищут финансовой компенсации ни от властей Венгрии, ни от властей Азербайджана.
«Мы стремились к справедливости, а не к компенсации. Для нас важна констатация факта тяжких преступлений, важно положить конец безнаказанности и предотвратить армянофобию», отметил Макучян в комментариях, присланных изданию по электронной почте.
Адвокат истцов – Назели Варданян – указывает: хотя семья Маргарянов имела финансовые проблемы, они, тем не менее, четко заявили, что не хотят финансовой компенсации. «Они хотят только справедливости», – сказала она.
The Guardian отмечает, что Сафаров купил топор, которым зарубил спящего в комнате армянского офицера Маргаряна, в местном хозяйственном магазине. В ходе судебного заседания стало ясно, что Сафаров сделал своей мишенью Маргаряна из-за того, что он – армянин. При этом Сафаров не проявил раскаяния. Он также хотел убить Макучяна, но не смог проникнуть в запертую комнату до своего задержания.
Затем издание рассказывает об экстрадиции Венгрией в 2012 году Сафарова в Азербайджан и его героизации у себя на родине. Считается, что он все еще находится на службе в азербайджанской армии, пишет The Guardian.
«Позорные действия Азербайджана серьезно угрожают безопасности всего Южного Кавказа. Героизация преступника – неприемлема», – приводит издание слова тогдашнего президента Армении Сержа Саргсяна вскоре после освобождения Сафарова.
Представители истцов считают, что, если Европейский суд призовет Азербайджан повторно арестовать Сафарова, это будет важный прецедент в международном праве. Как правило, ЕСПЧ рассматривает жалобы на несправедливые обвинительные приговоры, а не оправдательные. Государства обязаны выполнять решения ЕСПЧ, но не всегда это делают.
«В идеале, мы бы хотели, чтобы суд постановил передать его обратно в Венгрию или в третью страну для отбывания наказания, потому что в Азербайджане его считают героем», – сказала Варданян.
Филип Лич, директор Европейского центра защиты прав человека (EHRAC), который также представляет истцов, сказал Guardian, что дело охватывает новую правовую территорию, и решение суда может иметь серьезные последствия для дальнейших случаев экстрадиции заключенных.
«Во всем мире довольно часто люди попадают под помилование или амнистию по политическим причинам, но когда государства объявляют амнистию или помилование, это часто нарушает их обязательства в области прав человека», – сказал он.
В докладе омбудсмена Венгрии от 2012 года указывается, что Венгрия не нарушила каких-либо международных норм, но, тем не менее, делается вывод о том, что венгерское правительство было «недостаточно осмотрительным, когда не потребовало каких-либо гарантий от Азербайджана».
Решение об экстрадиции Сафарова было принято вскоре после того, как премьер-министр Венгрии Виктор Орбан отправился в Баку. Венгерское правительство отвергло обвинения в нарушениях по делу.
«Что касается Венгрии, у меня противоречивые чувства: благодарность судебной власти Венгрии, которая оказалась достаточно сильна для осуществления правосудия… [и] разочарование – в связи с выдачей убийцы, вопреки судебным решениям и стабильным рискам безнаказанности», – отметил Макучян, который сейчас работает в министерстве обороны Армении.