Ճապոնացի մանկաբույժները նախազգուշացրել են նորածինների համար բժշկական դիմակների վտանգների մասին
Ճպոնիայի մանկաբույժների ասոցիացիան ծնողներին նախազգուշացրել է, որ չնայած կորոնավիրուսի տարածմանը, երկու տարեկանից ցածր երեխաների համար դիմակներ կրելը վտանգավոր է:
«Դիմակները կարող են դժվարացնել շնչառությունը, քանի որ նորածիններն ունեն նեղ շնչուղիներ»,-ինչպես փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը, այդ մասին հաղորդել են ասոցիացիայից՝ հավելելով, որ դիմակները նաև մեծացնում են երեխաների մոտ ջերմային հարվածի ռիսկը:
Ասոցիացիան կոչ է անում դադարեցնել երկու տարեկանից ցածր երեխաների համար դիմակների օգտագործումը:
Մինչ այժմ երեխաների շրջանում կորոնավիրուսով վարակվելու շատ քիչ դեպքեր են գրանցվել, որոնց մեծ մասը վարակվում է ընտանիքի անդամներից: Ըստ ճապոնացի մանկաբույժների, դպրոցներում կամ մանկապարտեզներում գործնականում հիվանդության բռնկումներ չեն եղել:
Այն բանից հետո, երբ կորոնավիրուսի վարակի դեպքերի քանակը սկսել է նվազել, Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն երկուշաբթի օրը չեղյալ է հայտարարել արտակարգ դրությունը:

В Японии педиатры предупредили об опасности масок для малышей
Ассоциация педиатров Японии предупредила родителей, что, несмотря на распространение коронавируса, детям младше двух лет носить маски опасно. Информацию передает «Интерфакс».
«Маски могут затруднять дыхание, потому что у младенцев узкие дыхательные пути», – отметила ассоциация, добавив, что маски также повышают риск теплового удара у детей.
Ассоциация призывает прекратить использование масок для детей в возрасте до двух лет.
До сих пор было очень мало серьезных случаев заболевания коронавирусом среди детей, причем большинство из них заразились от членов семьи. Вспышек заболевания в школах или детских садах практически не было, обратили внимание японские педиатры.
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ в понедельник отменил режим ЧП в стране после того, как число случаев заражения коронавирусом стало снижаться.