Սիրանույշ Սահակյան.ՄԻԵԴ աննախադեպ վճիռը պետության համար ավելի մեծ նշանակություն ունի, քան Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի
Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ վճիռը Հայաստանի համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունի։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական հնչեցրեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանը։
«16 տարվա հետևողական պայքարից հետո մենք վերականգնել ենք արդարությունը»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ 2004 թվականին տեղի ունեցած սպանության վերաբերյալ 2006-ին Հունգարիայի դատարանների կողմից կար ցմահ ազատազրկման որոշում։
Ըստ այդ որոշման, պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցին հնարավոր էր անդրադառնալ պատժի փաստացի կրումից 30 տարի անց։
«Ի՞նչ ունեցանք, Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Հունգարիայի իշխանությունների հետ ակտիվ աշխատանքի արդյունքում Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին՝ հետագա պատիժն այնտեղ կրելու համար։ Բայց արտահանձնմանն անմիջապես հաջորդեց ներումը, հերոսացումը, կոչումների բարձրացումը և այլն»,-ասաց Սահակյանն ու հիշեցրեց, որ մինչ այս պահը մարդասպանն ազատության մեջ է։
Փաստաբանը մանրամասնեց, որ Հունգարիայի դատարանի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունները չէին վերագրվել Ադրբեջան պետությանը։
«Այս գործով մենք հարցի հարթությունը փոխել ենք, և ունենք Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների պատասխանտվության դրվագ։ Առաջին ձեռքբերումն այն է, որ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանը։ Հետագա բոլոր միջոցառումների ու միջոցների հասցեատերն է լինելու ոչ թե մարդասպանը, այլ Ադրբեջանի պետությունը»,-մանրամասնեց Սահակյանը։
Փաստաբանի խոսքով, վճիռն իրենց գոհացնում է, արձանագրվել են Ադրբեջանի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի, Հայկ Մակուչյանի իրավունքների խախտումները, ցավոք, չեն արձանագրվել Հունգարիայի կողմից խախտումները։
«Այս տեսանկյունից մեր վստահորդների հետ խորհրդակցելուց հետո մենք չենք բացառում Մեծ պալատ դիմելն ու մինչև վերջ Հունգարիայի պատասխանատվությանը հասնելը»,-ասասց նա։
Իրավաբանը հիշեցրեց, որ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է մարդու կյանքի իրավունքի խախտում, ինչպես նաև արձանագրվել է, որ գործ ունենք հակահայկական խտրականության հետ, որն իրականացնում է Ադրբեջանը հայերի նկատմամաբ։
«Սա պատմականորեն առաջին վճիռն է, երբևիցե գոյություն ունեցող, երբ միջազգային դատական ատյանն արձանագրում է Ադրբեջանի հակահայկական խտրականությունը, ատելությունը։ Վճռի իրավական հետևանքներից պետք է լինի նաև այն, որ Ադրբեջանը պետք է վերացնի հակահայկական խտրականության վերացումը»,-ներկայացրեց փաստաբանն ու հավելեց, միջոցառումներից մեկն էլ մարդասպանի պատժի կրումն է։
Սահակյանն ընդգծեց, այս վճիռը պետության համար ավելի մեծ նշանակություն ունի, քան Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի, քանի որ նրանց կորուստն անդառնալի է, ընտանիքը փոխահատուցում չի պահանջել։
«Մեր պայքարն իրավական ու բարոյական հարթությունում է, ես ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Գուրգեն Մարգարյանի հարազատներին, Հայկ Մակուչյանին, ովքեր կարողացել են իրենց վիշտը մի կողմ դնել, կանգնել մեր կողքին, որպեսզի պետական նշանակության այս խնդիրը կարողանանք կյանքի կոչել։ Սա բացառապես հնարավոր է դարձել մասնավոր անձանց շնորհիվ»,-ամփոփեց փաստաբանը։

ECHR ruling on Safarov case more significant for Armenia than the family of lieutenant Margaryan, lawyer says
The European Court of Human Rights (ECHR) ruling on case of Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary is extremely important for Armenia, lawyer Siranush Sahakyan, representing the legal successors of Gurgen Margaryan told a press conference on Tuesday.
“After 16 years of consistent struggle, we restored the justice,” Sahakyan said, recalling the murder case that took place in 2004 and the subsequent life sentence ruling by the Hungarian court. Sahakyan reminded that Safarov was supposed to be eligible for parole in 30 years according to the ruling of the Hungarian court.
“What we saw in reality is that Safarov was set free after active works between the authorities of Azerbaijan and Hungary in order and was supposed to serve the sentence imposed on him in motherland. However, right after the extradition, he was pardoned and glorified, promoted and awarded benefits,” Sahakyan said, adding Safarov is free to date.
The lawyer noted that the ECHR judgement clearly recorded that the responsibility of human right protection was put on Azerbaijan as well. “The main achievement is that Azerbaijan will be held responsible. Not the murderer but the state of Azerbaijan is the addressee of all the future actions and measures.”
Sahakyan next pointed to the fact that the ECHR recorded that a violation of the right to life had taken place and that Azerbaijan practiced discriminatory policies in respect of Armenians.
“This is the first ever ruling by an international tribunal that clearly recognized the anti-Armenian discriminatory policy and hatred exercised by Azerbaijan. The legal consequences of the judgment imply elimination of discrimination by Azerbaijan against Armenians, among other things” Sahakyan said.
“Our struggle was of legal and moral nature. I want to thank the relatives of Gurgen Margaryan, Hayk Mukuchyan, who could put aside their grief and stand by us in restoring the justice at the state level. This became possible only thanks to individuals,” Sahakyan said, reminding the family of the victim had not asked for material compensation for the damage suffered.