Սիրանույշ Սահակյան.ՄԻԵԴ աննախադեպ վճիռը պետության համար ավելի մեծ նշանակություն ունի, քան Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի
Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ վճիռը Հայաստանի համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունի։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական հնչեցրեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանը։
«16 տարվա հետևողական պայքարից հետո մենք վերականգնել ենք արդարությունը»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ 2004 թվականին տեղի ունեցած սպանության վերաբերյալ 2006-ին Հունգարիայի դատարանների կողմից կար ցմահ ազատազրկման որոշում։
Ըստ այդ որոշման, պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցին հնարավոր էր անդրադառնալ պատժի փաստացի կրումից 30 տարի անց։
«Ի՞նչ ունեցանք, Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Հունգարիայի իշխանությունների հետ ակտիվ աշխատանքի արդյունքում Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին՝ հետագա պատիժն այնտեղ կրելու համար։ Բայց արտահանձնմանն անմիջապես հաջորդեց ներումը, հերոսացումը, կոչումների բարձրացումը և այլն»,-ասաց Սահակյանն ու հիշեցրեց, որ մինչ այս պահը մարդասպանն ազատության մեջ է։
Փաստաբանը մանրամասնեց, որ Հունգարիայի դատարանի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունները չէին վերագրվել Ադրբեջան պետությանը։
«Այս գործով մենք հարցի հարթությունը փոխել ենք, և ունենք Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների պատասխանտվության դրվագ։ Առաջին ձեռքբերումն այն է, որ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանը։ Հետագա բոլոր միջոցառումների ու միջոցների հասցեատերն է լինելու ոչ թե մարդասպանը, այլ Ադրբեջանի պետությունը»,-մանրամասնեց Սահակյանը։
Փաստաբանի խոսքով, վճիռն իրենց գոհացնում է, արձանագրվել են Ադրբեջանի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի, Հայկ Մակուչյանի իրավունքների խախտումները, ցավոք, չեն արձանագրվել Հունգարիայի կողմից խախտումները։
«Այս տեսանկյունից մեր վստահորդների հետ խորհրդակցելուց հետո մենք չենք բացառում Մեծ պալատ դիմելն ու մինչև վերջ Հունգարիայի պատասխանատվությանը հասնելը»,-ասասց նա։
Իրավաբանը հիշեցրեց, որ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է մարդու կյանքի իրավունքի խախտում, ինչպես նաև արձանագրվել է, որ գործ ունենք հակահայկական խտրականության հետ, որն իրականացնում է Ադրբեջանը հայերի նկատմամաբ։
«Սա պատմականորեն առաջին վճիռն է, երբևիցե գոյություն ունեցող, երբ միջազգային դատական ատյանն արձանագրում է Ադրբեջանի հակահայկական խտրականությունը, ատելությունը։ Վճռի իրավական հետևանքներից պետք է լինի նաև այն, որ Ադրբեջանը պետք է վերացնի հակահայկական խտրականության վերացումը»,-ներկայացրեց փաստաբանն ու հավելեց, միջոցառումներից մեկն էլ մարդասպանի պատժի կրումն է։
Սահակյանն ընդգծեց, այս վճիռը պետության համար ավելի մեծ նշանակություն ունի, քան Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի, քանի որ նրանց կորուստն անդառնալի է, ընտանիքը փոխահատուցում չի պահանջել։
«Մեր պայքարն իրավական ու բարոյական հարթությունում է, ես ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Գուրգեն Մարգարյանի հարազատներին, Հայկ Մակուչյանին, ովքեր կարողացել են իրենց վիշտը մի կողմ դնել, կանգնել մեր կողքին, որպեսզի պետական նշանակության այս խնդիրը կարողանանք կյանքի կոչել։ Սա բացառապես հնարավոր է դարձել մասնավոր անձանց շնորհիվ»,-ամփոփեց փաստաբանը։

С. Саакян о беспрецедентном вердикте ЕСПЧ: После 16 лет последовательной борьбы мы восстановили справедливость
16:24 26/05/2020
Решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии» (Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary) об убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004 году имеет крайне важное значение. Об этом на пресс-конференции заявила представитель интересов правопреемников Гургена Маргаряна в ЕСПЧ, юрист Сирануш Саакян.
«После 16 лет последовательной борьбы мы восстановили справедливость», – отметила она, напомнив, что в 2006 году суды Венгрии вынесли решение о пожизненном заключении касательно убийства, совершенного в 2004 году.
Согласно данному решению, к вопросу о помиловании возможно было бы обратиться спустя 30 лет фактического отбывания наказания.
«Что в итоге? В результате активной работы властей Азербайджана и Венгрии, Сафарян был экстрадирован в Азербайджан для дальнейшего отбывания наказания там. Но за экстрадицией непосредственно последовало помилование, героизация, повышение званий и пр.», – отметила С. Саакян и напомнила, что до сих пор убийца находится на свободе.
Адвокат пояснила, что суд в Венгрии не посчитал Азербайджан ответственным за преступление Сафарова.
«Мы изменили плоскость вопроса по этому делу, и есть эпизод ответственности Азербайджана по вопросу прав человека. Первое достижение заключается в том, что ответственность будет нести Азербайджан. Адресатом за все дальнейшие мероприятия и средства будет не убийца, а государство Азербайджан», – пояснила С. Саакян.
По словам адвоката, вердикт их удовлетворяет, зафиксированы нарушения прав Гургена Маргаряна, Айка Макучяна, к сожалению, не зафиксированы нарушения со стороны Венгрии.
«С этой точки зрения после консультаций с нашими доверителями мы не исключаем обращения в Большую палату и привлечения Венгрии к ответственности», – отметила адвокат.
С. Саакян напомнила, что ЕСПЧ зафиксировал нарушение права на жизнь, в том числе зафиксировал также, что имеем дело с дискриминацией в отношении армян, которую осуществляет Азербайджан против армян.
«Это исторически первый вердикт, существующий когда-либо, когда международная судебная инстанция фиксирует дискриминацию, ненависть Азербайджана в отношении армян. Одним из юридических последствий вердикта должно стать то, что Азербайджан должен устранить дискриминацию в отношении армян», – пояснила адвокат, добавив, что одним из мероприятий является также привлечение убийцы к ответственности.
С. Саакян подчеркнула, что данный вердикт имеет больше значения для государства, нежели для семьи Гургена Маргаряна, поскольку их потеря является необратимой, семья не требует финансовой компенсации.
«Наша борьба в правовой и моральной плоскости, я хочу выразить особую благодарность родным Гургена Мараряна, Айка Макучяна, которые сумели отложить в сторону своё горе, поддержать нас, чтобы мы смогли претворить в жизнь вопрос, имеющий государственное значение. Это стало возможным исключительно благодаря частным лицам», – резюмировала адвокат.