«Կասպերսկի». Մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերը եռակի քիչ են գրոհել հայաստանցի օգտատերերին
Մոբայլբանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների 2020-ի առաջին եռամսյակում բախվել է հայաստանցի օգտատերերի 0,07%-ը, Վրաստանում նման գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 0,04%, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,06% սարքերում։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
2019-ի հունվար-մարտին մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների ենթարկվել է հայաստանցի օգտատերերի 0,23%-ը, և այդ ցուցանիշով  Հայաստանը զբաղեցրել էր 7-րդ տեղն աշխարհի երկրների շարքում։ Այն ժամանակ Վրաստանում  նման գրոհների բախվել է մոբայլ սարքերի 0,12%-ը, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,14%-ը։  Տվյալները ներկայացրել է «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը։
2020-ի առաջին եռամսյակում մոբայլ բանկերների գրոհների ենթարկված օգտատերերի ամենամեծ բաժինը գրանցվել է Ճապոնիայում  (0,57%), երկրորդ տեղում է Իսպանիան (0,48%), երրորդում՝Իտալիան (0,26%)։
Նույն ժամանակահատվածում աշխարհում հայտնաբերվել է մոբայլ բանկային տրոյացիների տեղադրման 42 115 փաթեթ՝ նախորդ տարվա հունվար-մարտի 29 841-ի փոխարեն։
Ինչպես նշում են փորձագետները, բանկային տրոյացիներով վարակված մոբայլ սարքերն օգտատերերի բանկային քարտերի և հավելվածների տվյալներն ուղարկում են այդ վնասաբեր ծրագրերը ստեղծողներին. դրանք ծածկում են բանկային հավելվածի ինտերֆեյսն (միջերես) իրենց ինտերֆեյսով, և օգտատերը, տրոյացուինտերֆեյսում մուտքագրելով իր բանկային տվյալները, փոխանցում է դրանք կիբեռհանցագործներին։ Մոբայլ բանկային տրոյացիները կարողանում են նաև ձեռք գցել բանկերի՝ հաստատման կոդերովSMS-հաղորդագրությունները՝ ճանապարհ հարթելով դեպի զոհի փողերը։ Բացի կիբեռանվտանգության հիմնական կանոններին հետևելուց, օգտատերերը պետք է իրենց մոբայլ սարքերում տեղադրեն հուսալի հակավիրուս, որը կկանխի տրոյացիների, այլ վնասաբեր ծրագրերի տեղադրումը և վնասաբեր կայքեր այցելությունները։

Мобильные банковские троянские программы втрое меньше атаковали пользователей в Армении – «Лаборатория Касперского»
10:32 27/05/2020
С атаками мобильных банковских троянских программ в первом квартале 2020 года столкнулись 0,07% пользователей в Армении, в Грузии такие атаки были зарегистрированы на устройствах 0,04%, в Азербайджане – 0,06% пользователей. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
В январе-марте 2019 года атакам мобильных банковских троянских программ были подвергнуты 0,23% пользователей Армении, и по этому показателю страна заняла 7-е место в десятке стран с наибольшей долей пользователей, чьи устройства подверглись атакам мобильных троянцев. В Грузии с такими атаками тогда столкнулись 0,12% обладателей мобильных устройств, а в Азербайджане – 0,14%.
В первом квартале 2020 года на первое место по доле атакованных мобильными банкерами пользователей вышла Япония (0,57%), на втором месте Испания (0,48%), на третьем – Италия (0,26%).
За отчетный период в мире было обнаружено 42 115 установочных пакетов мобильных банковских троянцев против 29 841-и годом ранее.
Как отмечают эксперты, зараженные банковскими троянцами мобильные устройства передают данные банковских карт и приложений пользователей создателям этих зловредов. Для этого они перекрывают интерфейс банковского приложения своим, и пользователь, введя в троянском интерфейсе свои банковские данные, передает их киберпреступникам. Эти троянцы также могут перехватывать SMS из банков с кодами подтверждения и передавать их преступникам. Помимо соблюдения основных правил кибербезопасности, пользователям следует установить на мобильном устройстве надежный антивирус, который предотвратит установку троянцев, других зловредов и посещение вредоносных сайтов.