Վրաստանում կսուբսիսավորեն հիպոթեքային վարկերը
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան հայտարարել է՝ պետությունը մտադիր է սուբսիդավորել հիպոթեքային վարկերը։ ԱԺ-ում կառավարության ղեկավարն ասել է, որ համավարակի պայմաններում շինարարների համար մշակվել են հստակ միջոցառումներ։
«Խոսքը միայն ընկերություններին օգնելու մասին չէ։ Մենք խոսում ենք նաև մեր քաղաքացիներին օգնելու մասին, որոնք որոշել են բնակարան գնել ու բարելավել իրենց բնակության պայմանները։ Այս աջակցությունը բոլոր նրանց համար է, որոնք արդեն ընդգրկվել են պրոցեսում, որոնք սկսել են աշխատել շինարարական ընկերության հետ, իսկ բնակարանն էլ կառուցման ընթացքում է։ Բոլոր ռիսկերը կապահովագրվեն պետության կողմից, բոլոր ռիսկերը»,- ընդգծել է վարչապետը։
«Գրուզիա օնլայն»-ի փոխանցմամբ, նա նաև ավելացրել է, որ պետությունը կսուբսիդավորի այն բոլոր քաղաքացիների հիպոթեքային վարկերը, որոնք վարկ կվերցնեն մինչև այս տարվա վերջ ու կբարելավվեն իրենց պայմանները։
Գախարիան հայտարարել է, կառավարության նպատակն է թույլ չտալ, որ շինարարությունը հետճգնաժամային փուլում հայտնվի նույն իրավիճակում, որում եղել է 2018-ին։

Власти Грузии намерены субсидировать ипотечные кредиты всех граждан
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария во время представления в парламенте отчета о проделанной работе в период эпидемии коронавируса заявил, что для девелоперов и строителей уже разработан конкретный план. Об этом сообщает «Грузия-Online».
«Речь идет не только о помощи компаниям. Это также помощь нашим гражданам, которые решили купить квартиру и улучшить свои жилищные условия. Эта помощь для тех, кто уже вовлечен в данный процесс, уже принял решение или внес первоначальный взнос. Для тех, кто уже начал работать со строительной компанией и их квартира находится в стадии строительства. Все подобные риски будут застрахованы государством, абсолютно все риски — с сегодняшнего дня и до конца года.
Государство будет субсидировать ипотечные кредиты для всех, кто решит взять ипотечный кредит до конца года и улучшить жилищные условия», — сказал премьер-министр.
По словам премьера, цель правительства — обеспечить, чтобы строительный сектор не оказался в такой же ситуации в посткризисный период, как после 2008 года.