ՀԱԳՄ առաջարկները տեղ են գտել ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահության որոշումներում
ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահության 13-րդ հեռավար նիստում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը ներկայացրել է փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։
Վերջինս մայիսի 26-ին կայացած ՀԱԳՄ նախագահության նիստում ամփոփելով կատարված աշխատանքները նշեց, որ հայկական կողմը բարձրացրել է ինը խնդիր, որոնք խոչընդոտում են բնականոն ապրանքաշրջանառությանը։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունից հայտնում են, ներկայացվել են ավելացված արժեքի հարկի վերադարձին առնչվող այն տարաբնույթ խնդիրները, որոնք առաջանում են ներկրողների ու արտահանողների մոտ, տարանցիկ փոխադրումների գործընթացի հետ կապված բարդությունները։ Խնդիրներ են առկա նաև առաքումների ժամանակ ապրանքագրերի լրացման գործընթացներում։
Քննարկված բազմաթիվ հարցերի առնչությամբ նախագահությունը մի շարք որոշումներ է կայացրել, որտեղ տեղ են գտել նաև հայկական կողմի առաջարկները։ Քննարկվել են նաև կազմակերպչական հարցեր։
Մասնակիցներն արդյունաբերողների և գործարարների ազգային միություններին կոչ են արել ժամանակին ու առավել գործուն մասնակցություն ունենալ ԵԱՏՄ տնտեսական խորհրդում քննարկվող նախագծերի և կարգավորումների ձևավորման գործընթացներին։
ՀԱԳՄ պատվիրակը մասնակցել է նաև ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախգահության նիստին նախորդած «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիոն գործակցությունը որպես զարգացման կարևոր գործոն» թեմայով համաժողվին։

Предложения СППА включены в решения Президиума Делового совета ЕАЭС
На 13-м дистанционном заседании Президиума Делового совета ЕАЭС Союз промышленников и предпринимателей Армении (СППА) представлял вице-президент Союза Нерсес Караманукян.
Согласно информации, на состоявшемся 26 мая заседании президиума Нерсес Караманукян, подводя итоги проделанной работы СППА, отметил, что армянская сторона подняла проблемы, препятствующие нормальному товарообороту.
Как сообщают из СППА, были представлены различные проблемы, связанные с возвращением налога на добавленную стоимость, которые возникают у импортеров и экспортеров, связанные с процессом транзитных перевозок. Налицо проблемы также в процессе заполнения счетов-фактур.
В связи с обсужденными многочисленными вопросами председательство приняло ряд решений, в которых нашли место также и предложения армянской стороны. Были обсуждены также и организационные вопросы.
Участники заседания призвали национальные союзы промышленников и предпринимателей своевременно и более активно участвовать в процессах формирования проектов и регулирований, обсуждаемых в Экономическом совете ЕАЭС.
Нерсес Караманукян принял участие и в форуме «Евразийское экономическое интеграционное взаимодействие как важный фактор развития», предшествовавшем заседанию Делового совета ЕАЭС.