Հանրապետության ողջ տարածքում ոստիկանությունը շարունակում է արդյունավետ վերահսկողությունը՝ նոր կորոնավիրուսի հնարավոր տարածումը կանխելու նպատակով Պարետի որոշումների պահանջների կատարման վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ոստիկանության կարգախմբերը հայտնաբերել են կանոնավոր ուղևորափոխադրում իրականացնող 65 տրանսպորտային միջոց, որոնց ուղևորների թվում եղել են պաշտպանիչ միջոցներ չկրող անձինք։ Պարետի որոշման համաձայն` արգելվում է տաքսի ծառայություն մատուցող տրանսպորտային միջոցներում ուղևորի` վարորդի կողքին նստելը։ Բացի այդ, տաքսու վարորդները և ուղևորները ևս պարտադիր պետք է կրեն դիմակներ և ձեռնոցներ։ Այս ուղղությամբ ոստիկանության արտաքին ստորաբաժանումների ծառայությունը շուրջօրյա է։ Հայտնաբերվել է հիշյալ կանոնների խախտումների 583 դեպք։
Փողոցներում ծառայություն իրականացնող ոստիկանները ստուգում են հանրային վայրերում գտնվող քաղաքացիների մոտ դիմակի առկայությունը, ինչը պարտադիր է։ Հանրային վայրերում հայտնաբերվել է 357 անձ, որոնք դիմակ չեն ունեցել: Բոլոր խախտումների փաստերով կազմվել են համապատասխան արձանագրություններ։
Ոստիկանության ծառայողները, համագործակցելով այլ նախարարությունների և գերատեսչությունների աշխատակիցների հետ, կանխարգելիչ բնույթի միջոցառումներ են իրականացնում նաև բակերում, այցելում են ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիների բնակարաններ պարզելու՝ կա՞ն սահմանված կարգը խախտողներ։ Ստուգողական այցելություններ են կատարում նաև առևտրի և հասարակական սննդի բնագավառում գործունեություն ծավալող օբյեկտներ՝ ստուգելու աշխատակիցների և հաճախորդների դիմակով լինելու հանգամանքը։
Ոստիկանության արտակարգ ռեժիմով ծառայությունը շարունակվում է։
Ոստիկանությունից նաև հորդորում են քաղաքացիներ, խստորեն պահպանել անվտանգության կանոնները,որը բխում է բոլորի շահերից։

Полиция Армении: Выявлено 583 случая нарушения правил ношения масок и перчаток
Полиция Армении продолжает осуществлять эффективный контроль за выполнением требований решений коменданта на всей территории Армении с целью предотвращения возможного распространения коронавируса нового типа. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
Сотрудники полиции выявили 65 транспортных средств, осуществляющих регулярные пассажироперевозки, в числе пассажиров которых были лица без средств защиты. Согласно решению коменданта, запрещается посадка пассажира рядом с водителем такси. Кроме этого, водители такси и пассажиры также обязаны носить маски и перчатки. В этом направлении осуществляется также круглосуточное дежурство. Выявлено 583 случая нарушения вышеуказанных правил.
Несущие на улицах службу сотрудники Полиции проверяют наличие масок у граждан, находящихся в общественных местах, что является обязательным. В общественных местах выявлено 357 лиц, которые не имели при себе необходимых средств индивидуальной защиты – масок. По фактам всех нарушений составлены соответствующие протоколы.
Служащие Полиции, сотрудничая с сотрудниками других министерств и ведомств, осуществляют профилактические мероприятия также во дворах, посещают находящихся в самоизоляции граждан с целью выявить нарушителей установленного порядка. Сотрудники посещают также торговые центры и объекты, осуществляющие деятельность в сфере общественного питания для проверки обстоятельства наличия масок у сотрудников и посетителей.
Продолжается служба Полиции в чрезвычайном режиме.
Из Полиции призывают граждан строго соблюдать правила безопасности, что исходит из интересов каждого.