«Փաստ». Մեծամասնություն ենք՝ ինչ ուզենք, կանենք. Կարևորը մենք ենք ու... մեր նեղ քաղաքական շահերը
««Կարանք ժամը մեկ հանրաքվե անենք, մենք վստահության ոչ մի խնդիր չունենք», երեկ Ազգային ժողովում ասել է «իմքայլական» Ալեն Սիմոնյանը: Այս ձևակերպումը, առավել ևս այս նախադասությունն արտաբերելու տոնը լավագույնս է բնութագրում այսօրվա իշխանություններին: Ու խնդիրը նույնիսկ այն չէ, թե նման պնդման քանի տոկոսն է գոնե մի քիչ մոտ իրականությանը:
Ցանկացած իշխանություն պարբերաբար նման հայտարարություններ արել ու անում է որոշակի PR էֆեկտ ապահովելու, հատկապես թիմին կուռ պահելու նպատակով: Սակայն շատ ավելի վտանգավոր է, երբ իշխանությունն սկսում է հավատալ իր իսկ ձևավորած այս կամ այն միֆին: Հենց այս կետից են նաև սկսվում իրականությունից կտրվելու գործընթացը, մեծամտության և անսխալականության բարդույթները: Դրանից ելնելով էլ նույն այդ իշխանությունը սրընթաց կորցնում է իր վարկանիշն ու վստահության պաշարը:
Ցավոք, այսօրվա իշխանություններն այդ ճանապարհին են, ու այդ մասին են վկայում բազմաթիվ երևույթներ, այդ թվում՝ ընդդիմախոսների հետ շփվելու ոճն ու բառապաշարը, հասարակության նկատմամբ «մուննաթը» տարբեր թեմաների հետ կապված, ամեն ինչում բոլորին մեղադրելու մոլուցքը (բնականաբար, իրենցից բացի):
Այդ մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարն ամբողջովին տապալած, սակայն իր միակ սխալը հանրությանը չափից ավելի վստահելը համարող, օրումեջ տեսակետ փոխող իշխանությունը առկա վիճակի հաղթահարման, տնտեսական ահագնացող ճգնաժամի դեմն առնելու մասին մտածելու փոխարեն շարունակում է պնդել, թե ամեն ինչ վատ է, քանի որ ՍԴ գործող դատավորներին չեն կարողացել փոխել, ուստի նոր օրենքներ են պետք, նոր կարգավորումներ են պետք: Մեծամասնություն ենք՝ ինչ ուզենք, կանենք: Կարևորը մենք ենք ու... մեր նեղ քաղաքական շահերը: Ահա ամբողջ տրամաբանությունը»:

«Паст»: Мы – большинство, делаем, что хотим, главное – мы… и наш узкополитический интерес
Газета «Паст» пишет, что вчера вице-спикер парламента Ален Симонян заявил в парламенте: «Мы можем провести референдум один раз в час, у нас нет проблем с доверием». Эта формулировка, и тем более тон, в котором было сказано это предложение, наилучшим образом характеризуют действующие власти. И проблема не только в том, насколько данное утверждение соответствует реальности.
Любая власть периодически делала и делает подобные заявления, чтобы обеспечить определенный  PR эффект, особенно, чтобы сплотить свои ряды. Однако намного опаснее, когда сами власти начинает верить в сформированный ими же тот или иной  миф. Именно с этой точки начинается процесс отрыва от реальности, комплексы высокомерия и безошибочности. Исходя из этого, власть стремительно теряет рейтинг и запас доверия.
«К сожалению, сегодняшние власти идут по такому пути и об этом свидетельствуют многочисленные явления, в том числе – стиль и лексикон общения с оппонентами, постоянные упреки в адрес общества, стремление обвинять всех и во всем, кроме себя
Об этом свидетельствует также то обстоятельство, что провалившая полностью борьбу с коронавирусом, однако считающая своей единственной ошибкой большое доверие к обществу, меняющая через день точку зрения власть вместо того, чтобы думать о преодолении создавшейся ситуации и нарастающего экономического кризиса, продолжает утверждать, что все плохо, поскольку не удалось заменить действующий состав судей Конституционного суда и поэтому нужны новые законы, новые регулирования. Мы – большинство, делаем, что хотим. Главное – мы… и наш узкополитический интерес. В этом вся логика», - пишет газета.