Արամ Վարդևանյան. Մեր բազմաթիվ դիրքորոշումները հաստատվեցին նաև ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքի միջոցով
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանն ընդգծում է, որ փաստաբանական թիմի ազմաթիվ դիրքորոշումները հաստատվեցին նաև ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքի միջոցով։
Կարճ ներկայացնեմ ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի իմ գնահատմամբ որոշ ելակետերը.
1) ՄԻԵԴ-ը սահմանել է, որ Սահմանադրության նորմերը եթե հղում են տրվում քրեական օրենսգրքի միջոցով պետք է լինեն հստակ և կանխատեսելի, այդ թվում հանցակազմի տարրերի տեսանկյունից: Այդպիսի բլանեկտային նորմի ձևակերպումը չի կարող լինել այնպես, որ արարքի շրջանակը ընդլայնվի: Մեր դիրքորոշումը ևս մշտապես եղել է նրա մասին, որ 300.1-ը չունի այդ հստակությունը և կանխատեսելիությունը, այդ թվում արարքի շրջանակի մասով, և չի էլ կարող ունենալ:
2) 300.1-րդ հոդվածի բլանկետային նորմերը՝ Սահմանադրության հոդվածները, 2015 թվականին փոփոխության են ենթարկվել՝ հանրաքվեի միջոցով, փաստացի բացառելով դրա հստակությունը, կայունությունը և կանխատեսելիությունը 2008 թվականի ենթադրյալ արարքի մասով:
3) ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է, որ հետադարձ ուժի միասնական կանոն առկա չէ, սակայն Դատարանը միշտ կարևորություն է տվել ներպետական դատական պրակտիկային: ՄԻԵԴ-ը նշել է նաև, որ հանցակազմը խստացնող նորմերը չեն կարող ունենալ հետադարձ ուժ և այդ հարցին պետք է անդրադառնալ կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով:
Բոլորս գիտենք և մենք դրա մասին հիշատակել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ առկա է ներպետական դատական պրակտիկա՝ 7-ի գործով, երբ 300.1-ը դիտարկվել է նոր հանցակազմ, ծանրացնող բնույթով և կիրառման ենթակա չի եղել: Հետևաբար այս հարցում ևս ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է այն, ինչի մասին բազմիցս արձանագրել ենք մենք: Մեր բոլոր դիրքորոշումները ներկայացրել ենք հենց կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով, այդ թվում ՍԴ համապատասխան դիմումը:
4) ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ ՍԴ դիմումի 1-2 հարցերը որոնք վերաբերում էին իրավական որոշակիության սկզբունքի ընդհանուր մեկնաբանման հարցին, ընդհանուր էին ձևակերպված և առանձին չի պատասխանել: Սակայն ՄԻԵԴ-ը փաստացի անդրադարձ կատարել է դրանց 3-րդ հարցի շրջանակներում»։
Փաստաբաններ Արամ Վարդևանյանը և Սարգիս Գրիգորյանը Եվրոպական դատարանի հրապարակած կարծիքի մասին առավել մանրամասն կխոսեն քիչ անց՝ ժամը 16։0-ին նախատեսված ճապեզրույցում։

Адвокат Кочаряна: Наши многочисленные позиции были подтверждены также посредством консультативного мнения ЕСПЧ
17:32 29/05/2020
Член адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна – адвокат Арам Вардеванян – отметил, что многочисленные позиции адвокатской группы были подтверждены также посредством оглашенного сегодня, 29 мая, консультативного мнения ЕСПЧ.
Кратко представлю на мой взгляд некоторые отправные точки консультативного мнения ЕСПЧ:
1) ЕСПЧ установил, что нормы Конституции, если дается ссылка посредством Уголовного кодекса, должны быть четкими и предсказуемыми, в том числе с точки зрения элементов состава преступления. Такая бланкетная норма не может быть сформулирована так, чтобы рамки деяния расширились. Наша позиция также всегда заключалась в том, что статья 300.1 не обладает этой четкостью и предсказуемостью, в том числе в касающейся рамок деяния части, и не может обладать.
2) Бланкетные нормы статьи 300.1 – статьи Конституции претерпели изменения в 2015 году по итогам референдума, фактически исключив их четкость, стабильность и предсказуемость в касающейся предполагаемого деяния 2008 года части.
3) ЕСПЧ констатировал отсутствие единого правила обратной силы, однако Суд всегда придавал важность внутригосударственной судебной практике. ЕСПЧ отметил также, что ужесточающие состав преступления нормы не могут иметь обратной силы, и затрагивать этот вопрос следует, исходя из принципа конкретизации.
Все мы знаем и мы об этом упоминали, что в Республике Армения уже есть внутригосударственная судебная практика по делу “Семи”, когда статья 300.1 рассматривалась как новый состав преступления с отягчающим характером и не подлежала применению.
Соответственно, и в этом вопросе ЕСПЧ констатировал то, что неоднократно констатировали мы. Мы представляли все свои позиции, исходя из принципа конкретизации, в том числе и соответствующее обращение КС.
4) ЕСПЧ посчитал, что первые два вопроса в обращении КС, которые касались общего толкования принципа правовой определенности, были сформулированы обобщенно и по отдельности на них не ответил. Однако ЕСПЧ фактически коснулся их в рамках третьего вопроса», – написал Вардеванян.