Կարո Փայլանը՝ Թուրքիայի փոխնախագահին. Եթե հարձակումը եկեղեցու փոխարեն մզկիթի վրա լիներ, լուռ կմնայի՞ք
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (HDP-ԺԴԿ) ընտրված հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Ստամբուլի Սկյուտար շրջանի Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու վրա կատարված հարձակման հարցը բարձրացրել է մեջլիսում (խորհրդարան)։ Փայլանը թեմայի վերաբերյալ Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթային հասցեագրված հարցադիմում է հանձնել խորհրդարանի ղեկավարությանը։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Հարցադիմումի մեջ հայ պատգամավորը նախ թվարկել է վերջին շրջանում Ստամբուլի հայկական եկեղեցիների նկատմամբ ատելության հողի վրա տեղի ունեցած հարձակումները, ապա հիշեցրել, որ այդ հարձակումներից հետո Թուրքիայի նախագահն ու նախարարները դատապարտող հայտարարություններ չեն արել։
«Որևե նախագահ չպետք է լուռ մնա այն ժամանակ, երբ ատելության հողի վրա հարձակումներ են տեղի ունենում սրբավայրերի վրա։
Չպատժված, չդատապարտված ատելության հողի վրա հանցագործությունը կրկնվել է․ 2020-ի մայիսի 26-ին Ստամբուլի Սկյուտար շրջանի Քուզգունջուք թաղամասի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու (պարսպի դռան-խմբ․) խաչը պոկել ու գետնին են նետել։ Այսպիսով ատելության հողի վրա ևս մեկ հանցագործություն է տեղի ունեցել»,- գրել է Փայլանը, ապա Թուրքիայի փոխնախագահին ուղղել հետևյալ հարցերը։
- Ինչու՞ չեք ձեռնարկում միջոցներ փոքրամասնությունների պաշտամունքի վայրերի վրա պարբերաբար տեղի ունեցող հարձակումների դեմ։
- Ատելության հողի վրա հայկական եկեղեցիների դեմ իրականացվող հարձակումները ինչու՞ չեք կանխում։
- Ինչու՞ չեք դատապարտում եկեղեցիների վրա կատարված հարձակումները։
- Հնարավո՞ր է կանգնեցնել ատելության հողի վրա տեղի ունեցող հարձակումներն այն պարագայում, երբ հանրապետության նախագահը շարունակում է կիրառել այնպիսի ատեության խոսքեր, ինչպիսին օրինակ «թրի ավելցուկ»-ն է։
- Արդյո՞ք հանցավոր խտրականության չեք ցուցաբերում՝ չկանգնեցնելով եկեղեցիների վրա ատելության հողի վրա կատարվող հարձակումները։
- Եթե ատելության այսպիսի հանցագործություններ կատարվեին ոչ թե եկեղցու, այլ՝ մզկիթի դեմ, լուռ կմնայի՞ք։
Ավելացնենք, որ հայկական եկեղեցու վրա տեղի ունեցած հարձակման վերաբերյալ Թուրքիայի մեջլիսի նախագահությանը ևս մեկ հարցադիմում է հանձնել ընդդիմադիր մեկ այլ պատգամավոր Թումա Չելիքը։ Չելիքը հարցադիմումն էլ ուղղված է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին։

Каро Пайлан – вице-президенту Турции: В случае преступления, совершенного против не церкви, а мечети, Вы бы промолчали?
16:17 29/05/2020
Каро Пайлан (Garo Paylan) – депутат-армянин Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов – поднял вопрос нападения на армянскую церковь Святого Григория Просветителя, расположенную в районе Ускюдар в турецком Стамбуле, в парламенте страны.
Как пишет ermenihaber, Пайлан представил руководству парламента запрос, адресованный вице-президенту Турции Фуату Октаю.
В запросе депутат сперва перечислил совершенные в последний период на почве ненависти нападения на армянские церкви, затем напомнил, что после этих инцидентов президент и министры Турции не выступили с осуждающими заявлениями.
«Ни один президент не должен хранить молчание тогда, когда на почве ненависти совершаются нападения на святыни.
Не удостоившееся наказания и осуждения преступление, совершенное на почве ненависти, повторилось: 26 мая 2020 года сорвали и бросили на землю крест (на двери ворот) церкви Святого Григория Просветителя в квартале Кузгунджук района Ускюдар Стамбула. Таким образом, произошло еще одно преступление на почве ненависти», – написал Пайлан, адресовав вице-президенту следующие вопросы:
– Почему не принимаете мер против регулярных нападений на места поклонения меньшинств?
– Почему не пресекаете совершаемые на почве ненависти нападения на армянские церкви?
– Почему не осуждаете нападения на церкви?
– Возможно ли остановить совершаемые на почве ненависти нападения в том случае, если президент республики продолжает использовать риторику ненависти, например, как выражение «уцелевшие от меча»?
– Не допускаете ли преступной дискриминации, не останавливая совершаемые на почве ненависти нападения на церкви?
– Если бы такие преступления на почве ненависти совершались не против церкви, а против мечети, вы бы промолчали?
Отметим, что по вопросу нападения на армянскую церковь руководству парламента еще один запрос представил другой оппозиционный депутат Тума Челик. Запрос адресован главе МВД Турции Сулейману Сойлу.