Ադրբեջանցի հայտնի հաղորդավարուհի. Սաֆարովը ոչ թե հերոս է, այլ՝ հանցագործ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ս․ թ․ մայիսի 26-ին հրապարակել է ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության, ադրբեջանցի սպայի արտահանձնման և պատժի կրումից ազատելու «Մակուչյանը և Մինասյանը՝ ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով վճիռը։
Վճռով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք), ինչպես նաև 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելք)։ Վճռում ասվում է, որ Ադրբեջանը չհիմնավորված կերպով ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համարազատազրկման ապահովումը, ում ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։ Ադրբեջանը չի կարողացել հերքել խտրականության վերաբերյալ պնդումները։
Վճռի համաձայն, Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 15,143 ֆունտ ստեռլինգ՝ արված ծախսերի համար։
Ուշագրավ է ՄԻԵԴ-ի վերոնշյալ վճռից հետո որոշ հայտնի ադրբեջանցիների արձագանքը, որը ներկայացնում է regionmonitor-ը։
Նրանցից, մասնավորապես, ադրբեջանցի հաղորդավարուհի, մոդել և դերասանուհի Թունայ Ալիևան, ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել, որում նշել է, որ Սաֆարովը հանցագործ է.
«Ռամիլ Սաֆարովը ոչ թե հերոս է, այլ սեփական էմոցիաներին չտիրապետող հանցագործ։ Եթե կարող եք կարծիքս հարգեք, եթե չեք կարող, ցույց տվեք ձեր դաստիարակությունը…»,— գրել է Ալիևան։
Թունայ Ալիևայի ֆեյսբուքյան այս գրառումը հավանել է նաև Ադրբեջանի կառավարության աշխատակազմի նախկին ղեկավար, խորհրդարանի գործերի նախկին կառավարիչ, քաղաքագետ Ռամիս Յունուսը։
Հետաքրքիր է նաև ադրբեջանցի հոգեբան Նարմին Շահմարզադեի գրառումը, որում վերջինս դիմելով նախագահ Իլհամ Ալիևին, գրել է. «Պարոն նախագահ, Ռամիլ Սաֆարովի վերաբերյալ այդ որոշման համար մեր վճարելիք փոխհատուցումը ձեր աշխատավարձի՞ց եք վճարելու։ Ի՞նչու պետք է ձեր սխալ որոշումների համար վճարի ժողովուրդը..»։
Իսկ լրագրող Ազեր Քազիմզադեն էլ իր հերթին գրել է, որ Ռամիլ Սաֆարովի խայտառակ հանցագործությունը Ադրբեջանի գլխին դեռ շատ աղետներ կբերի։
«Քնած մարդու սպանությունից հետո փոխվել է Արևմուտքի վերաբերմունքը Ադրբեջանի և ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Ադրբեջանը եվրոպական դատարանում Ռամիլ Սաֆարովի գործը պարտվել է։ Ռամիլ Սաֆարովի նմանների պատճառով մեր երկրին շատ է վնաս հասցվում, երկիրն այնպես է խայտառակ արել, որ էլ ասելու չէ»,-գրել է լրագրողը։

Известная азербайджанская телеведущая: «Рамиль Сафаров – не герой, а преступник»
В Азербайджане поднялась волна общественного недовольства после решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу об убийстве азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна.
Reagion Monitor, проанализировав записи азербайджанских пользователей в социальных сетях по данному вопросу, констатирует, что многие азербайджанцы все еще сохраняют так называемый «ура-патриотизм» в формате распространения изображений Сафарова, различных заметок и комментариев о нем, но некоторые уже начали критиковать преступление Сафарова и его помилование Алиевым.
В частности, азербайджанская ведущая, модель и актриса Тунай Алиева, которая живет в Турции, на своей странице в Facebook написала, что Рамиль Сафаров – не герой, а преступник, не контролирующий собственные эмоции.
Пост Тунай Алиевой в Facebook также понравился Рамису Юнусу, бывшему руководителю аппарата правительства Азербайджана, бывшему управляющему по парламентским вопросам и политологу.
Психолог Нармин Шахмарзаде также коснулась этой темы, написав на своей странице в Facebook:
«Господин президент, вы заплатите компенсацию за это решение в связи с Рамилем Сафаровым из своей зарплаты? Почему люди должны платить за ваши неправильные решения?»
А азербайджанский журналист Азер Казимзаде, в свою очередь, написал:
«После убийства спящего человека отношение Запада к Азербайджану и азербайджанцам изменилось. Азербайджан проиграл дело Рамиля Сафарова в Европейском суде: из-за таких людей, как Рамиль Сафаров, нашей стране нанесен серьезный ущерб, страна была настолько опозорена, что невозможно сказать».
Во вторник Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге признал действия Азербайджана в деле об убийстве азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна нарушающими 2 статьи Европейский конвенции о защите прав человека.
Так, Азербайджан признан нарушившим статьи 2 и 14 Европейской конвенции – о праве на жизнь и запрете дискриминации. Суд также подчеркнул «одобрение и поддержку» Азербайджаном преступления Сафарова.
При этом ЕСПЧ не посчитал Азербайджан ответственным за преступление Сафарова. Нарушение относится именно к помилованию Сафарова после экстрадиции из Венгрии в Баку – это неоправданное неисполнение наказания своего офицера за убийство, которое суд охарактеризовал как совершенное на почве ненависти по этническому признаку преступление.
Азербайджан обязан компенсировать судебные расходы для истцов – родственников Маргаряна и его сослуживца Айка Макучяна, которого также пытался убить Сафаров, – на сумму в 15 тыс. фунтов.
Истцы не требовали никакой финансовой компенсации для себя, а добивались лишь справедливости.
Вторым ответчиком в деле была Венгрия, власти которой экстрадировали Сафарова в Баку. Однако ЕСПЧ не нашел нарушений в действиях официального Будапешта.