«Րոպեներ անց ես կլինեմ Արտաքին գործերի նախարարությունում։ Իմ հրամանագրով, Մասիս Մայիլյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար»,-քաղաքական որոշումների մասին օնլայն ասուլիսում խոսեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա ասաց՝ երկար է մտածել այդ ուղղությամբ։ Նախագահական ընտրություններում իրենից հետո առավել մեծ թվով ձայներ ստացած թեկնածուի հետ համագործակցության տարբեր ուղիներ ու ձևաչափեր են քննարկել։
«Ես պարտավոր եմ համագործակցել իր հետ, իհարկե, պետք է ասեմ, որ մեր հարաբերությունները եղել են շատ ջերմ։ Այս փուլում որոշել ենք, որ նա շարունակի զբաղեցնել Արցախի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Մասիս Մայիլյանին այդ համագործացության առաջարկն ընդունելու համար»,-ասաց Արցախի նախագահը:

«Через несколько минут я буду в МИД Арцаха. Согласно моему указу, Масис Маилян назначен на должность главы МИД Республики Арцаха», – заявил в ходе онлайн-пресс-конференции президент Арцаха Араик Арутюнян.
Он отметил, что долго думал над этим вопросом.
«Мы просто обсуждали различные форматы взаимодействия, учитывая количество голосов избирателей, полученных Маиляном на президентских выборах. Я обязан сотрудничать с ним, конечно, следует отметить, что наши отношения всегда были теплыми.
На данном этапе решили, чтобы он продолжал занимать должность главы МИД Арцаха. Хочу выразить благодарность Масису Маиляну за принятие предложения по сотрудничеству», – подчеркнул он.