ՄԻԵԴ-ը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքը
Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքը։
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, դատարանը միաձայն ընդունել է հետևյալ խորհրդատվական կարծիքը, ասելով, որ այն չի կարող պատասխանել ՀՀ ՍԴ առաջին երկու հարցերին։
ՍԴ հարցերն էին՝ 1.արդյո՞ք որակական նույն պահանջներն են ներկայացվում (որոշակիություն, հասանելիություն, կանխատեսելիություն, կայունություն) Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածի իմաստով հանցագործություն սահմանող «օրենք» հասկացության և Կոնվենցիայի այլ՝ օրինակ՝ 811-րդ հոդվածներում գործածվող «օրենք» հասկացության նկատմամբ,
2. եթե՝ ոչ, ապա ինչպիսի՞ չափորոշիչներով են դրանք սահմանազատվում,
«Մասնավորապես, այն չկարողացավ գտնել ուղիղ կապ հարցերի ու ընթացիկ ներքին դատավարության միջև, որը հարուցվել է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ, ենթադրաբար, 2008 թ.-ին սահմանադրական կարգը տապալելու փորձի համար»,-ասվում է հաղորդագրությունում։
Սահմանադրական դատարանի երրորդ հարցն այն էր, թե կարո՞ղ է, արդյոք, ավելի բարձր իրավաբանական ուժ և վերացականության ավելի բարձր աստիճան ունեցող իրավական ակտերի որոշակի իրավադրույթներին հղում պարունակող և դրա ուժով հանցագործություն սահմանող քրեական օրենքը բավարարել որոշակիության, հասանելիության, կանխատեսելիության և կայունության պահանջները։
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ այդպիսի իրավադրույթը, որն օգտագործում է ընդհանուր հղում (blanket reference) կամ «օրենսդրություն հղումով» տեխնիկան՝ գործողությունները կամ զանցանքները քրեականացնելու համար, ինքնին Հոդված 7-ի հետ անհամադրելի չէ։ Դրույթը, որին հղում է կատարվում, համատեղ ընթերցմամբ պետք է հնարավորություն տան անհատներին, եթե անհրաժեշտ է, իրավական խորհրդատվության օգնությամբ, կանխատեսել, թե ինչ վարքագիծը կբերի քրեական պատասխանատվության։
Ի թիվս այլի, որոշակիության և կանխատեսելիության ապահովման ամենաարդյունավետ միջոցն այն է, որ հղումը լինի բացահայտ, և հղում կատարող դրույթում սահմանված լինի հանցակազմի տարրերը։
Սահմանադրական դատարանի չորրորդ հարցը վերաբերում է քրեական օրենքի հետադարձ կիրառման արգելքի սկզբունքին (Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածի 1-ին մաս) համապատասխան՝ ինչպիսի՞ չափորոշիչներ են սահմանված հանցանքի կատարման պահին գործող և դրանից հետո փոփոխված քրեական օրենքների համադրման համար՝ պարզելու դրանց բովանդակային (էական) նմանությունները կամ տարբերությունները:
Դատարանը գտել է, որ այսպիսի գնահատականները պետք է հաշվի առնեն կոնկրետ հանգամանքները (կոնկրետացման սկզբունք), ոչ թե իրականացվեն աբստրակտ ձևով։

ЕСПЧ обнародовал консультативное мнение по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня, 29 мая, обнародовал свое консультативное мнение касательно обращения Конституционного суда РА по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как говорится в сообщении ЕСПЧ, суд единогласно принял следующее консультативное мнение, подчеркнув, что он не может ответить на первые два вопроса Конституционного суда РА.
Вопросами КС были:
1. Предъявляются ли те же качественные требования (определенность, доступность, предсказуемость, стабильность) понятию «закон», устанавливающему преступление по смыслу статьи 7 Конвенции, и понятию «закон», употребляемому в иных статьях Конвенции, к примеру, в статьях 8-11?
2. Если нет, то по каким стандартам они разграничиваются?
«Суд, в частности, не смог найти прямой связи между вопросами и текущим внутренним судебным процессом, который был инициирован против бывшего президента Роберта Кочаряна, предположительно, за попытку свержения конституционного строя в 2008 году», – говорится в сообщении.
Третий вопрос КС состоял в следующем: «Может ли уголовный закон, содержащий ссылку на определенные правовые положения правовых актов, имеющих более высокую юридическую силу и более высокую степень абстрактности, и устанавливающий в силу этого преступления удовлетворять требованиям определенности, доступности, предсказуемости, стабильности?»
ЕСПЧ посчитал, что подобное правовое положение, которое использует технику общей ссылки(blanket reference) или «ссылки на законодательство» для криминализации действий или проступков, само по себе не является несопоставимым со статьей 7.
Положение, на которое ссылаются, при совместном прочтении должно позволить лицам при необходимости с помощью юридической консультации спрогнозировать, какое поведение повлечет уголовную ответственность.
В числе прочего, самым эффективным средством по обеспечению определенности и предсказуемости является то, чтобы ссылка была явной, и в положении, где содержится ссылка, были установлены элементы состава преступления.
Четвертый вопрос Конституционного суда касается принципа запрета ретроактивного применения уголовного закона (ч. 1 ст. 7 Конвенции) соответственно: какие стандарты установлены для сопоставления измененных уголовных законодательств, действующих в момент совершения преступления и после этого, с целью выяснения их содержательного сходства или различий?
ЕСПЧ посчитал, что подобные оценки должны учитывать имеющиеся в деле конкретные обстоятельства (принцип конкретизации), а не проводиться в абстрактной форме.