«Արցախում մեր կարևոր խնդիրներց մեկը լինելու են հակահրդեհային միջոցառումները։ Բնական աղետ, որ տեղի է ունենում ամեն տարի բերքահավաքի ընթացքում, ոչ միայն պատճառում է բերքի կորուստ, այլև վնասում է բուսականությանը»,-օնլայն ասուլիսում այսօր հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ խնդրի վերաբերյա անտարբերություն կա։
Նրա խոսքով, ԱԻ նախարարին նշանակելիս ինքն ընդգծել է՝ հակահրդեհային
աշխատանքներն ուշադրության կենտրոնում պետք է լինեն ողջ տարվա ընթացքում։
«Մեր բնապահպաններին խնդրում եմ սրան մեծ ուշադրություն դարձնել, որովհետև ամենամեծ աղետը տեղի է ունենում հենց այդ ընթացքում»,-ասաց նա։
Այս առումով թերացումներ են եղել Քաշաթաղի ու Մարտունի շրջաններում, ինչի հետևանքով Քաջաթաղի շրջանի վարչական ղեկավարը պաշտոնից ազատվել է։ Ստեփան Սարգսյանին այդ պաշտոնում փոխարինել է Արտյոմ Սարիբեկյանը։
«Սա թող օրինակ լինի բոլորի համար, ովքեր չեն կատարի հանձնարարականները»,-ասաց նա՝ տեղեկացնելով, որ շրջաններում նշանակումներն անելու են հիմնականում տեղաբնակների շրջանում։

Почему руководителя администрации Кашатагского района освободили от должности?
«В Арцахе одной из наших важнейших задач будут противопожарные мероприятия. Природная катастрофа, которая ежегодно происходит во время сбора урожая, причиняет не только к потере урожая, но вредит также растительному покрову», – заявил в ходе онлайн-пресс-конференции сообщил президент Арцаха Араик Арутюнян.
По его словам, при назначении главы МЧС, он подчеркнул, что противопожарные работы следует держать в центре внимания в течение всего года.
«Прошу наших экологов обратить на это большое внимание, поскольку самая большая катастрофа происходит именно в этот период», – отметил президент Арцаха.
В этой связи зафиксированы упущения в Кашатагском и Марунинском районах, вследствие чего руководитель администрации Кашатагского района Степан Саркисян освобожден от должности. В должность руководителя вступил Артем Сарибекян.
«Пусть это станет примером для всех, кто не будет выполнять свои обязательства», – отметил он.
По его словам, в Мартуни уже начались противопожарные работы, в отношении которых будет установлен контроль.