Moderna-ն նոր պայմանագրեր է կնքում իր պատվաստանյութի համար
Ամերիկյան բիոտեխնոլոգիական Moderna ընկերությունը հինգշաբթի օրը պայմանագիր է կնքել շվեյցարական CordenPharma ընկերության հետ` COVID-19- ի փորձարարական պատվաստանյութի արտադրության համար օգտագործվող լիպիդների ավելացված ծավալի մատակարարման շուրջ` փորձելով ավելացնել արտադրության կարողությունը համաշխարհային պահանջարկը բավարարելու նպատակով: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Այս պահին դեռևս չկա պատվաստանյութ և բուժման միջոց COVID-19-ի դեմ, և մասնագետները կարծում են, որ նախքան անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութի ի հայտ գալը, կպահանջվի մեկ մեկուկես տարի այն ստեղծելու աշխատանքներից ի վեր:
Համաշխարհային առաջնորդները կարծում են, որ պատվաստանյութը տնտեսությունը վերագործարկելու միակ իրական միջոցն է, որը կարող է սահմանափակել կորոնավիրուսի տարածումը:
Այնուամենայնիվ, կա մտավախություն, որ մի շարք երկրներ, ներառյալ Միացյալ Նահանգները, կարող են իրենց ձեռքում կենտրոնացնել պատվաստանյութերի պաշարները, քանի որ քիչ հավանական է, որ արտադրության սկզբնական փուլում հնարավոր կլինի բավարարել ողջ աշխարհի պահանջարկը:
Անցած շաբաթ Moderna-ն հայտարարել է, որ իր հավանական պատվաստանյութը, որը առաջինն է փորձարկվել ԱՄՆ-ում, պաշտպանական հակամարմիններ է մշակել առողջ կամավորների փոքր խմբում, ինչը հույս է տալիս, որ այն կլինի արդյունավետ:
Եթե պատվաստանյութը հաջողությամբ իրականացվի, Moderna-ն նախատեսում է ամսական միլիոնավոր դեղաչափեր առաքել 2020 թ.-ին, իսկ 2021-ին`տասնյակ միլիոնավոր:
Ընկերությունը 10 տարվա պայմանագիր է կնքել շվեյցարական Lonza-ի հետ` պատվաստանյութերի արտադրության գործընթացը արագացնելու և տարեկան մեկ միլիարդ չափաբաժին ապահովելու համար:

Компания Нубара Афеяна Moderna договорилась об увеличении поставок липидов для вакцины от COVID-19
Американская биотехнологическая компания Moderna в четверг заключила контракт со швейцарской фирмой CordenPharma на поставку увеличенного объема липидов, которые используются при производстве экспериментальной вакцины от COVID-19, в стремлении нарастить мощности для производства достаточного количества доз, чтобы удовлетворить ожидаемый мировой спрос. Об этом сообщает Голос Америки.
На данный момент ни вакцины, ни лекарства от COVID-19 не существует, и эксперты полагают, что до появления безопасной и эффективной вакцины пройдет от года до полутора лет с момента начала разработки.
Мировые лидеры считают, что вакцина – единственный реальный способ перезапустить экономику после месяцев простоя из-за ограничительных мер, направленных на сдерживание распространения коронавируса. Однако есть опасения, что ряд стран, в том числе и США, могут попытаться накопить запасы вакцины, поскольку на начальном этапе производства удовлетворить спрос по всему миру вряд ли удастся.
В Moderna на прошлой неделе заявили, что ее потенциальная вакцина – первая, которую начали испытывать в США, – выработала защитные антитела у небольшой группы здоровых добровольцев, что дает надежду на ее эффективность.
«Этот контракт позволит увеличить объемы поставок липидов, используемых для производства наших продуктов с мРНК», – рассказал директор Moderna по техническим операциям и контролю качества Хуан Андрес.
Если вакцина окажется успешной, Moderna планирует поставлять миллионы доз в месяц в 2020 году и десятки миллионов в 2021 году.
Компания подписала 10-летний контракт со швейцарским производителем Lonza, чтобы ускорить процесс производства вакцины и выйти на миллиард доз в год.