Moderna-ն նոր պայմանագրեր է կնքում իր պատվաստանյութի համար
Ամերիկյան բիոտեխնոլոգիական Moderna ընկերությունը հինգշաբթի օրը պայմանագիր է կնքել շվեյցարական CordenPharma ընկերության հետ` COVID-19- ի փորձարարական պատվաստանյութի արտադրության համար օգտագործվող լիպիդների ավելացված ծավալի մատակարարման շուրջ` փորձելով ավելացնել արտադրության կարողությունը համաշխարհային պահանջարկը բավարարելու նպատակով: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Այս պահին դեռևս չկա պատվաստանյութ և բուժման միջոց COVID-19-ի դեմ, և մասնագետները կարծում են, որ նախքան անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութի ի հայտ գալը, կպահանջվի մեկ մեկուկես տարի այն ստեղծելու աշխատանքներից ի վեր:
Համաշխարհային առաջնորդները կարծում են, որ պատվաստանյութը տնտեսությունը վերագործարկելու միակ իրական միջոցն է, որը կարող է սահմանափակել կորոնավիրուսի տարածումը:
Այնուամենայնիվ, կա մտավախություն, որ մի շարք երկրներ, ներառյալ Միացյալ Նահանգները, կարող են իրենց ձեռքում կենտրոնացնել պատվաստանյութերի պաշարները, քանի որ քիչ հավանական է, որ արտադրության սկզբնական փուլում հնարավոր կլինի բավարարել ողջ աշխարհի պահանջարկը:
Անցած շաբաթ Moderna-ն հայտարարել է, որ իր հավանական պատվաստանյութը, որը առաջինն է փորձարկվել ԱՄՆ-ում, պաշտպանական հակամարմիններ է մշակել առողջ կամավորների փոքր խմբում, ինչը հույս է տալիս, որ այն կլինի արդյունավետ:
Եթե պատվաստանյութը հաջողությամբ իրականացվի, Moderna-ն նախատեսում է ամսական միլիոնավոր դեղաչափեր առաքել 2020 թ.-ին, իսկ 2021-ին`տասնյակ միլիոնավոր:
Ընկերությունը 10 տարվա պայմանագիր է կնքել շվեյցարական Lonza-ի հետ` պատվաստանյութերի արտադրության գործընթացը արագացնելու և տարեկան մեկ միլիարդ չափաբաժին ապահովելու համար:

Moderna Inc has extended a deal to secure large volumes of the lipids used to produce its experimental COVID-19 vaccine as the U.S. biotech looks to build capacity and produce enough doses to meet expected global demand.
The company on Thursday signed an agreement with Swiss firm CordenPharma for the supply of large-scale volumes of lipid excipients used to produce its vaccine candidate, Reuters reported.
There are currently no approved treatments or vaccines for COVID-19, and experts predict a safe and effective vaccine could take 12 to 18 months from the start of development.
Vaccines are seen by world leaders as the only real way to restart their economies after months of lockdowns. However, there is a growing concern that some nations, including the United States, could seek to hoard a successful candidate as initial manufacturing capacity is unlikely to be sufficient to meet global demand.
Moderna said last week that its vaccine candidate, the first to be tested in the United States, produced protective antibodies in a small group of healthy volunteers, offering a glimmer of hope for a vaccine among the most advanced in development.
“This expansion will increase supply of lipid excipients used to manufacture our mRNA products,” Moderna’s chief technical operations and quality officer, Juan Andres, said.
Moderna plans to supply millions of doses per month in 2020 and tens of millions a month in 2021 if the vaccine proves successful.
The company has signed a 10-year deal with Swiss contract drug manufacturer Lonza to help speed up manufacturing the vaccine with the aim to reach up to a billion doses annually.