Renault-ն հեռացնում է 15 հազար աշխատակցի
Ֆրանսիական Renault ավտոմոբիլային կորպորացիայի ղեկավարությունը կնվազեցնի 15 հազար աշխատատեղ ամբողջ աշխարհում: Այս մասին հաղորդվում է ընկերության պաշտոնական մամլո հաղորդագրության մեջ: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Այս թվից մոտ 4600 աշխատողները Ֆրանսիայում են։ Ակնկալվում է, որ աշխատատեղերի կրճատումը տեղի է ունենալու ոչ թե աշխատանքից հեռանալու, այլ պաշտոնաթող աշխատողների պաշտոնների լուծարման պատճառով:
«Այս նախագիծը կենսական նշանակություն ունի»,- ասել է Renault-ի գլխավոր տնօրեն Կլոտիլդե Դելբոսը՝ հայտարարության մեջ:
Այս որոշումը կայացվել է երեք տարվա ընթացքում 2 միլիարդ եվրո խնայողությունների պլանի շրջանակներում: Renault-ն դժվար իրավիճակում էր հայտնվել նույնիսկ մինչ կորոնավիրուսի համաճարակը, բայց վարակի հենց սկզբից ստիպված եղավ փակել իր բոլոր գործարանները:
Ձեռնարկությունը վերսկսեց աշխատանքը ապրիլի վերջին: Եվրոպայում ապրիլին կորպորացիայում նոր ավտոմեքենաների վաճառքը նվազել է 76.3%-ով: Ըստ ոլորտի մասնագետների, 2019 թվականը դժվարին տարի էր Renault–ի համար, ընկերության զուտ վնասը, ըստ իր տարեկան ֆինանսական հաշվետվության, գերազանցել է 140 միլիոն եվրոն:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ իշխանությունները մտադիր են 8 միլիարդ եվրո տրամադրել՝ ավտոմոբիլային արդյունաբերությանն աջակցելու համար:

Renault сократит 15 тыс рабочих мест по всему миру, в том числе 4,6 тыс во Франции. Об этом сообщается в официальном пресс-релизе французской автомобилестроительной корпорации.
Сокращение рабочих мест, как ожидается, будет происходить не за счет увольнений, а за счет выходящих на пенсию сотрудников, перевода на другие должности внутри компании и переквалификации.
"Этот проект имеет жизненно важное значение", - сказала и. о. генерального директора Renault Клотильда Дельбос в своем заявлении.
Такое решение было принято в рамках плана по экономии €2 млрд в течение трех лет. Компания планирует к 2024 году снизить производственный объём с 4 млн автомобилей до 3,3 млн и отказаться от увеличения мощностей в Марокко и Румынии. Во Франции автопроизводитель намерен сконцентрировать усилия на электрокарах и развитии инновационных технологий.
Renault находилась в сложной ситуации еще до пандемии коронавируса, однако с ее началом вынуждена была закрыть все свои заводы. Возобновлять работу предприятия постепенно начали в конце апреля. Продажи новых машин упали у корпорации в апреле в Европе на 76,3%. Как отмечают эксперты отрасли, 2019 год был тяжелым для Renault - чистый убыток компании, согласно ее годовому финансовому отчету, превысил €140 млн.
Ранее президент Франции Эмманюэль Макрон сообщил, что на поддержку автомобильной отрасли власти намерены направить 8 млрд евро. Приняв во вторник главу Renault Доминика Сенара, Макрон настоял на предоставлении гарантий относительно будущего рабочих и предупредлил , что государство, владющее 15% акций компании не даст ей гарантий по кредиту, пока руководство не проведет переговоры с профсоюзами.