Սամվել Բաբայանը՝ Արցախի Ազգային անվտանգության խորհուրդի քարտուղար
«Համագործակցության վերջին հանգրվանին ենք եկել նաև Սամվել Բաբայանի հետ»,-օնլայն ասուլիսում հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, վերջնական որոշումը կայացվել է երեկ Երևանում նրա հետ հանդիպման ժամանակ։ Ասաց՝ Բաբայանը երբեք չի ակնարկել պաշտոնի մասին, միշտ պատրաստ է  եղել համագործակցության՝ հանուն երկրի ապագայի, ժողովրդի սոցիալական վիճակի բարելավման։
«Երեկ ես առաջարկել եմ նրան զբաղեցնել Անվտանգության խորհուրդի քարտուղարի պաշտոնը։ Հաշվի առնելով «Միասնական հայրենիք» կուսակցության կողմից ստացած քվեները՝ ավելի քան 24 տոկոս, 9 պատգամավոր, մեր ստորագրած հուշագիրը՝ այդ պաշտոնն ավելի է համապատասխանում նրան։ Ես պարտավոր եմ հարգել ժողովրդի քվեն ու որոշումը՝ ստեղծելով համերաշխության մթնոլորտ, ինչը շատ կարևոր է»,-ասաց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, խորհուրդի գործունեության որակական փոփոխություններ են նախատեսում, այն կարևոր օղակ է լինելու իր ու երկրի համար։
«Որևէ առևտուր չի եղել։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սամվել Բաբայանին համագործակցության համար»,-ասաց նա։

Artsakh President Arayik Harutyunyan has appointed Samvel Babayan, the head of the United Homeland Party, Secretary of the National Security Council.
At a Facebook live on Friday, the Artsakh president said the final decision on his appointment was made during the meeting with Babayan in Yerevan on Thursday.
“Yesterday I offered him to hold the post of Secretary of the Security Council. Taking into account the votes garnered by the United Homeland Party – more than 24% and 9 MPs – as well as the memorandum we signed, that position is more suitable for him. I must respect the people's vote and decision, creating an atmosphere of solidarity, which is crucial,” Harutyunyan said.
According to the Artsakh leader, qualitative changes are expected in the activity of the Security Council.