Սամվել Բաբայանը՝ Արցախի Ազգային անվտանգության խորհուրդի քարտուղար
«Համագործակցության վերջին հանգրվանին ենք եկել նաև Սամվել Բաբայանի հետ»,-օնլայն ասուլիսում հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, վերջնական որոշումը կայացվել է երեկ Երևանում նրա հետ հանդիպման ժամանակ։ Ասաց՝ Բաբայանը երբեք չի ակնարկել պաշտոնի մասին, միշտ պատրաստ է  եղել համագործակցության՝ հանուն երկրի ապագայի, ժողովրդի սոցիալական վիճակի բարելավման։
«Երեկ ես առաջարկել եմ նրան զբաղեցնել Անվտանգության խորհուրդի քարտուղարի պաշտոնը։ Հաշվի առնելով «Միասնական հայրենիք» կուսակցության կողմից ստացած քվեները՝ ավելի քան 24 տոկոս, 9 պատգամավոր, մեր ստորագրած հուշագիրը՝ այդ պաշտոնն ավելի է համապատասխանում նրան։ Ես պարտավոր եմ հարգել ժողովրդի քվեն ու որոշումը՝ ստեղծելով համերաշխության մթնոլորտ, ինչը շատ կարևոր է»,-ասաց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, խորհուրդի գործունեության որակական փոփոխություններ են նախատեսում, այն կարևոր օղակ է լինելու իր ու երկրի համար։
«Որևէ առևտուր չի եղել։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սամվել Բաբայանին համագործակցության համար»,-ասաց նա։

Самвел Бабаян назначен на должность секретаря Совета безопасности Арцаха
«Мы пришли к окончательному итогу также с Самвелом Бабаяном», – заявил в ходе онлайн-пресс-конференции президент Арцаха Араик Арутюнян, сообщив, что Самвел Бабаян назначен на должность секретаря Совета безопасности Арцаха.
По его словам, окончательное решение было принято в ходе вчерашней встречи с ним в Ереване. Он отметил, что С. Бабаян никогда не намекал на какую-либо должность, всегда был готов к сотрудничеству во имя будущего страны, улучшения социального положения народа.
«Вчера я предложил ему занять пост секретаря Совета безопасности. С учетом полученных партией “Единая Родина” голосов, в частности, свыше 24%, и того, что в парламент Арцаха от партии прошли 9 депутатов, подписанный меморандум, эта должность больше соответствует ему. Я обязан уважать голос народа и решение, сформировав атмосферу солидарности, что крайне важно», – отметил А. Арутюнян.
По его словам, ожидаются качественные изменения в деятельности Совета безопасности.
«Никакого политического долга не было. Хочу поблагодарить Самвела Бабаяна за сотрудничество», – отметил он.