«Հրապարակ». Մինչև հուլիսի կեսերը Ավինյանը հրաժարական կտա, օրակարգում է նաև Արսեն Թորոսյանի պաշտոնանկության հարցը
10:10 30/05/2020
««Մինչև հուլիսի կեսերը Ավինյանը հրաժարական կտա. նկատեցի՞ք՝ նախորդ  բրիֆինգին ներկա չէր, ոստիկանապետն էր, ինչն առաջին հայացքից նորմալ է, սակայն այդպես դանդաղ հալեցնելու են նրան, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի պատասխանատվությունը դնեն վրան։
Օրակարգում է նաև Արսեն Թորոսյանի պաշտոնանկության հարցը, բայց եթե Ավինյանին փոխարինող մի քանի թեկնածու կա, Թորոսյանի դեպքում բարդ է․ նա մի շարք միջազգային կազմակերպությունների «տղա» է»,- ասաց իմքայլականը:
Ավինյանին փոխարինողներն ովքե՞ր են` իրո՞ք Արայիկ Հարությունյանը կա ցանկում։ «Չէ, «Իմ քայլի» կուլիսներում նախընտրելի բարտեր էին նախապատրաստում․ Արայիկը՝ փոխվարչապետ, Մխիթար Հայրապետյանը` ԿԳՄՍ նախարար։ Փաշինյանը Մխիթարին ասել է` տեղափոխելու եմ գործադիր-նախարար. շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնը գցեցին-բռնեցին, գտան` չի քաշի։ Բոլոր դեպքերում, հուլիսին կլինեն կադրային տեղաշարժեր թե՛ խորհրդարանում, թե՛ գործադիրում»:
«Նիկոլի սև ցուցակում» եղած պատգամավորներից ոչ մեկը չի պատրաստվում մանդատը վայր դնել, հակառակը՝ ակտիվ բանակցում են թե՛ թիմակիցների, թե՛ այլ ուժերի հետ, փորձում են անկախների կոնգլոմերատ (ֆրակցիա չեն կարող ստեղծել) ձևավորել։
«Չեն հասցնի, շատերի «դոսյեներն» արդեն պատրաստ են․ Վարազդատի հոր հյուրանոցի պատմությունը, նա նաև Հրանուշ Հակոբյանի զարմիկն է, Շիրակ Թորոսյանի հայտնի կապերը ՀՀԿ-ի հետ, հեռախոսազրույցները, իր հայրենակցական միության հետ խնդիրները, Սոֆյայի` փոխմարզպետ եղած ժամանակ` ուսուցիչների նշանակման հարցեր են նայում, Անուշ Բեղլոյանը Սերժենց ՊՈԱԿ-ի աշխատակից է եղել, Ենգիբարյան Վիկտորը Սերժ Սարգսյանի ու Վիգեն Սարգսյանի լոբբիստն էր։ Փազլը հավաքվում է»»:

«Грапарак»: До середины июля Авинян подаст в отставку, вопрос отставки Арсена Торосяна тоже на повестке
12:38 30/05/2020
Газета «Грапарак» пишет, что до середины июля вице-премьер Тигран Авинян подаст в отставку.
«Заметили, он не присутствовал на прошлом брифинге, там был начальник полиции, что на первый взгляд, нормально, но именно так медленно его будут "загонять в угол", возложив на него всю ответственность за борьбу с коронавирусом.
На повестке также вопрос отставки министра здравоохранения Арсена Торосяна. Но если для замены Авиняна есть несколько кандидатов, то в случае с Торосяном это сложно – он  "парень" ряда международных организаций», - сказал представитель блока «Мой шаг».
А кто заменит Авиняна, действительно в этом списке есть имя Араика Арутюняна?
«Нет, в кулуарах блока "Мой шаг" готовили предпочтительные бартеры – Араик – вице-премьер, Мхитар Айрапетян – министр образования, науки, культуры и спорта. Пашинян сказал Мхитаряну, что переведет в исполнительный орган – в министры. Взвесив, решили, что на должность министра окружающей среды он не тянет. В любом случае в июле ожидаются кадровые перестановки как в парламенте, так и в исполнительной власти».
Из депутатов "черного списка Никола" никто не собирается сложить мандат, наоборот, они активно ведут переговоры как с членами команды, так и с другими силами, пытаются сформировать конгломерат независимых (не могут создать фракцию).
«Не успеют, на многих из них уже готово "досье": история с гостиницей отца Вараздата, он также племянник Грануш Акопян, известные связи Ширака Торосяна с РПА, телефонные разговоры, проблемы с земляческим союзом, рассматриваются также вопросы назначения учителей во время Софьи в должности заместителя губернатора, Ануш Беглоян тоже была сотрудницей "сержевского" ГНКО, а Виктор Енгибарян был лоббистом Сержа Саргсяна и Вигена Саркисяна. Пазл складывается».