Պենտագոնը ռազմական ոստիկանություն կուղարկի Միննեապոլիս
Պենտագոնը բանակին հրամայել է ամերիկյան ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումները բերել մարտական վիճակի՝ Միննեապոլիսում տեղակայելու համար: Հայտնում է «Associated Press»-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ իր աղբյուրներին:
Հյուսիսային Կարոլինայի Ֆորտ-Բրագի և Նյու Յորքի Ֆորտ-Դրամայի զինվորներին հրահանգվել է չորս ժամվա ընթացքում պատրաստ լինել տեղփոխման: «Associated Press»-ի այս տեղեկությունը փոխնացում է «ՌԻԱ նովոստի»-ին:
Ոստիկանների գործողությունների հետևանքով աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահից հետո անկարգություններ են սկսվել Միննեապոլիսում և մի շարք այլ քաղաքներում: Համացանցում հայտնվել են տեսանյութեր, որոնցում երևում է, որ ոստիկանները ձեռնաշղթաներ են անցկացրել Ֆլոյդին, գցել գետնին և երեք հոգով ընկել նրա վրա, որոնցից մեկը ծնկով սեղմել է նրա պարանոցը:
Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է Ֆլոյդը մի քանի անգամ ասում, որ չի կարողանում շնչել, հետո հանդարտվում է: Ֆլոյդը մահացել է ինտենսիվ թերապիայի բաժնում: Անկարգությունների սկսվելուց հետո չորս ոստիկան ազատվել է աշխատանքից, նրանցից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել անզգույշ սպանություն կատարելու մեջ:

As unrest spread across dozens of American cities on Friday, the Pentagon took the rare step of ordering the Army to put several active-duty U.S. military police units on the ready to deploy to Minneapolis, where the police killing of George Floyd sparked the widespread protests.
According to the report by The Associated Press, soldiers from North Carolina and New York have been ordered to be ready to deploy within four hours if called,
Soldiers have been told to be ready within 24 hours. The people did not want their names used because they were not authorized to discuss the preparations.
The get-ready orders were sent verbally on Friday, after President Donald Trump asked Defense Secretary Mark Esper for military options to help quell the unrest in Minneapolis after protests descended into looting and arson in some parts of the city, the source said.