Հայաստանյան հիվանդանոցներից, հյուրանոցներից տուն ուղարկված կորոնավիրուսով հիվանդներն այդպես էլ չեն հասկանա՝ իրենք ամբողջությամբ բուժվե՞լ են, թե՞ ոչ։ Բանն այն է, որ առողջապահության նախարարությունը որոշել է մեկուսացման ժամկետի ավարտից հետո չթեստավորել նրանց՝ դա համարելով անիմաստ բան։
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիների տվյալները մուտք են արվում համակարգ, նրանք լինում են պոլիկլինիկաների հսկողության ներքո։
«Երբ համակարգից դուրս են գալիս, իրենք համարվում են առողջացած, քանի որ 14 օր հետո վիրուսը դուրս է գալիս մարդու օրգանիզմից»,- ասաց ԱՆ խոսնակը։
Panorama.am-ին հայտնի են դեպքեր, երբ քաղաքացիների մոտ՝ հյուրանոցում 14-օրյա մեկուսացումից, ևս մեկ ամիս հիվանդանոցում լինելուց հետո թեստերը դրական են եղել։ 60 օր հիվանդության հետ կռիվ տալու մասին հրապարակում եղավ նաև մամուլում։ Այսինք, չի բացառվում, որ ինքնամեկուսացման 14 օրերից հետո վիրուսը չնահանջի ու մնա մարդու օրգանիզմում։
Ի դեպ, այս մարդիկ դուրս են գրվել միայն այն բանից հետո, որ երկու հաջորդաբար արված թեստերի արդյունքը բացասական է եղել։
«Մենք էլ ենք հիվանդությունը ճանաչում, ժամանակ էր պետք հասկանալու։ Վերջին չորս ամիսների փորձը ցույց է տալիս, որ 14 օր անց հիվանդն արդեն վարակակիր չէ, նա չի կարող վարակել դիմացինին»,- ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։
Չթեստավորելու վերաբերյալ այս որոշումը նախարարությունը կայացրել է կորոնավիրուսային հիվանդության թեթև դեպքերի տնային բուժման անցնելուն համատեղ։ Ո՞րն է եղել նման որոշման պատճառը։
«Թեստավորումը դառնում է անիմաստ։ Արդեն պարզ է, որ 14 օր անց նրանք առողջ են։ Եկել ենք այն եզրակացության, որ 14 օր անց կորոնովիրուսն ամբողջությամբ դուրս է եկել օրգանիզմից»,- որոշումն այսպես հիմնավորեց նա։
ԱՆ խոսնակը հավատացնում է, որ Հայաստանում թեստերի պակաս չկա, շուտով կսկսվի դրանց տեղական արտադրություն։
Հիիշեցնենք, որ COVID-19 թեթև դեպքերի տանը բուժման կազմակերպման ժամանակ առողջության առաջնային պահպանման օղակի (պոլիկլինիկաներ) բուժաշխատողների կողմից կատարվում է ռիսկի գնահատում, պացիենտին տրամադրում է խորհրդատվություն վարակի փոխանցումը կանխելու և նախազգուշական միջոցառումների վերաբերյալ:
Բժշկի ցուցումով օրական 2 անգամ կատարվում է պացիենտի և խնամողի ջերմաչափում: Բժիշկը հեռախոսազանգերի կամ այցելությունների միջոցով գնահատում է պացիենտի և խնամողի առողջական վիճակը: Եթե մարդն ունի ջերմություն ու այլ ախտանիշներ, այդ դեպքում է բժիշկը ուղեգրում ախտորոշիչ հետազոտությունների (ռենտգեն, թեստավորում):

В Армении отправленных домой пациентов с коронавирусом больше не тестируют
В Армении отправленные из больниц и гостиниц по домам пациенты с коронавирусом так и не поймут, выздоровели они полностью или нет. Дело в том, что министерство здравоохранения Армении решило по истечении срока изоляции не тестировать их, посчитав это бесполезным.
Пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала, что данные находящихся в самоизоляции граждан вводятся в систему, они находятся под наблюдением поликлиник.
«Когда они покидают систему, то считаются выздоровевшими, поскольку через 14 дней вирус покидает организм человека», – указала пресс-секретарь министерства здравоохранения.
Panorama.am известны случаи, когда у граждан после 14 дней изоляции в гостинице и месячного пребывания в больнице результат теста оказывался положительным. О продлившейся в течение 60 дней борьбе с коронавирусом публикации были и в прессе. То есть, не исключено, что после 14 дней самоизоляции вирус не отступит и останется в организме человека.
Кстати, эти люди были выписаны только после того, как результаты двух последовательных тестов были отрицательными.
«Мы также знаем болезнь, потребовалось время, чтобы понять. Опыт последних четырех месяцев показывает, что через 14 дней пациент больше не является носителем вируса, он не может заразить другого человека», – отметила представитель министерства.
Решение не проводить тестирование было принято министерством наряду с переходом на домашнее лечение пациентов с легкими симптомами коронавирусной болезни. В чем причина такого решения?
«Тестирование становится бессмысленным. Уже понятно, что через 14 дней они будут здоровы. Мы пришли к выводу, что через 14 дней коронавирус полностью покидает организм», – так обосновала решение Никогосян.
Пресс-секретарь Минздрава уверяет, что в Армении нет недостатка в тестах, вскоре начнется их местное производство.
Напомним, что при организации лечения пациентов с легкими симптомами COVID-19 в домашних условиях поликлиники проводят оценку риска, консультируют пациента касательно предотвращения передачи инфекции и профилактических мер.
По показанию врача два раза в день проводится измерение температуры пациента и осуществляющего уход лица. Врач оценивает состояние здоровья пациента и осуществляющего уход лица посредством телефонных звонков или посещений. Если у человека температура и другие симптомы, врач в этом случае направляет его на диагностические обследования (рентген, тестирование).