Վաղն ունենալու ենք տեղական արտադրության թեստերի առաջին խմբաքանակը. Ավինյան
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի տրամաբանությունը կառուցվել է փուլային ռազմավարությամբ և համավարակի տարածման տարբեր փուլերում ունեցել ենք որոշակի ճշգրտումներ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
Նա հայտնեց, որ մեկնարկել է տեղական թեստերի արտադրությունը։
«Մենք նաև նախաձեռնել ենք թեստերի արտադրություն ՀՀ-ում: Թեստերի արտադրությունն արդեն իսկ մեկնարկել է և վաղն առաջին խմբաքանակը՝ 350 թեստ, հանձնվելու է Համաճարակների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնին»,- ասաց նա։
Պարետի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ առողջապահական համակարգը սպասարկում է բավականին մեծ ծավալով դեպքերի:
Խոսելով առաջիկա ռազմավարությունից, Տիգրան Ավինյանը հայտնեց, որ հաշվի են առնվելու երկրում տիրող առողջական և տնտեսական վիճակը:
«Իրականում սահմանափակումների ռեժիմի վերադարձը ծայրահեղ մեթոդ է, այս փուլում նմանատիպ որոշում դեռ չունենք: Հետևում ենք միջազգային գործընկեր պետությունների կողմից վարվող քաղաքականության տրամաբանությանն ու փուլերին: Փաստացի նաև մեր գործընկերների հետ քննարկում ենք ավիափոխադրումների վերականգնման հարցը և այլն»,- նշեց նա։
Տիգրան Ավինյանի փոխանցմամբ՝առաջիկա նիստերին կքննարկվի նաև զբոսաշրջության ոլորտի հետ կապված քայլերի պլանավորման և օդային հաղորդակցության վերաբացման հնարավորության հարցը:
«Ենթադրվում է, որ նախնական ժամկետները լինելու են հուլիսի կեսերից, նաև համապատասխան կանոններ կմշակվեն, որոնք կնվազեցնեն վարակի տարածման ռիսկը զբոսաշրջության ոլորտում»,-ասաց պարետը:

Тигран Авинян: Завтра у нас будет первая партия тестов на коронавирус армянского производства
Логика борьбы с коронавирусом строилась на основании поэтапной стратегии на разных этапах распространения пандемии мы производили определенные корректировки. Об этом заявил вице-премьер Армении, комендант режима ЧП Тигран Авинян на брифинге после заседания комендатуры.
Он сообщил также, что стартовало местное производство тестов на коронавирус.
«Мы также инициировали производство тестов в Армении. Производство тестов уже началось, и завтра первая партия – 350 тестов – будет передана Национальному центру по контролю и профилактике заболеваний», – сказал Авинян.
По словам коменданта, на данный момент система здравоохранения обслуживает довольно большое количество случаев.
Говоря о предстоящей стратегии, Тигран Авинян указал, что будет учитываться сложившаяся в стране ситуация в сферах здравоохранения и экономики.
«На самом деле возвращение режима ограничений является крайним методом. На данном этапе у нас пока нет такого решения. Мы следим за логикой и этапами политики, проводимой государствами – нашими международными партнерами. Фактически мы обсуждаем также с нашими партнерами вопрос о возобновлении авиаперевозок и пр.», – сказал он.
По словам Авиняна, на предстоящих заседаниях будут обсуждаться вопрос планирования связанных со сферой туризма шагов и возможность возобновления воздушного сообщения.
«Ожидается, что предварительные сроки будут с середины июля, будут разработаны соответствующие правила, которые уменьшат риск распространения вируса в сфере туризма», – отметил Авинян.