Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է ավելի քան համարժեք և ուժգին. Մակունց
«Այսօր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը սպառնալից հայտարարություն է արել, որտեղ, ըստ էության, նա խոստովանել է, որ 2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյան սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին ռազմատենչ հայտարարությանն ու դրան հետևած մյուս սպառնալիքներին։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ ինչպես 90-ականներին և 2016 թվականին, այնպես էլ ցանկացած պահի Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է ավելի քան համարժեք և ուժգին։
«Մենք մեր ապրելու իրավունքի պաշտպանության առաջ չենք ընկրկելու՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից և քաղաքական հայացքների տարբերություններից։ Այդուհանդերձ, մեր կարևոր խնդրին է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս հայտարարությունների վրա, քանի որ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է Մինսկի խմբի ձևաչափով  ընդունված երեք կարևոր սկզբունքներից մեկը՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի բացառումը»,- շեշտեց Լ. Մակունցը։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր լինի նման հայտարարությունների հանդեպ, որովհետև այդ անտարբերությունը կարող է ազատ արձակել Ալիևի ձեռքերը և հանգեցնել տարածաշրջանում նոր  էսկալացիայի, ինչն, իր խոսքով, ուժգին հակահարված է ստանալու և աղետալի հետրևանքներ է ունենալու առաջին հերթին Ադրբեջանի համար։

Л. Макунц: Ответ на инициированную Азербайджаном агрессию будет более чем соразмерным и сильным
«Сегодня министр обороны Азербайджана Закир Гасанов выступил с содержащим угрозу заявлением, где, по сути, он признался, что Апрельская четырехдневная война 2016 года была инициирована со стороны Азербайджана», – заявила в Национальном Собрании Армении руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц, обратившись к последнему заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева и последовавшими за ним угрозами.
Депутат подчеркнула, что ответ на инициированную Азербайджаном как в 90-е годы, в 2016 году, так и в любой момент агрессию будет более чем соразмерным и сильным.
«Мы не отступим от защиты своего права на жизнь, независимо от партийной принадлежности и различий политических взглядов. Тем не менее, самой главной нашей задачей является обратить внимание международного сообщества на данные заявления, поскольку Азербайджан постоянно нарушает один из главных трех принципов, принятых в рамках формата Минской группы ОБСЕ, – неприменение силы и угрозы силой», – подчеркнула Л. Макунц.
Она выразила уверенность, что международное сообщество не должно быть равнодушным к таким заявлениям, поскольку это равнодушие может развязать руки Алиеву и привести к новой эскалации в регионе, которая, по её словам, получит сильнейший отпор и будет иметь катастрофические последствия, прежде всего для Азербайджана.