Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է ավելի քան համարժեք և ուժգին. Մակունց
«Այսօր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը սպառնալից հայտարարություն է արել, որտեղ, ըստ էության, նա խոստովանել է, որ 2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյան սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին ռազմատենչ հայտարարությանն ու դրան հետևած մյուս սպառնալիքներին։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ ինչպես 90-ականներին և 2016 թվականին, այնպես էլ ցանկացած պահի Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է ավելի քան համարժեք և ուժգին։
«Մենք մեր ապրելու իրավունքի պաշտպանության առաջ չենք ընկրկելու՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից և քաղաքական հայացքների տարբերություններից։ Այդուհանդերձ, մեր կարևոր խնդրին է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս հայտարարությունների վրա, քանի որ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է Մինսկի խմբի ձևաչափով  ընդունված երեք կարևոր սկզբունքներից մեկը՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի բացառումը»,- շեշտեց Լ. Մակունցը։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր լինի նման հայտարարությունների հանդեպ, որովհետև այդ անտարբերությունը կարող է ազատ արձակել Ալիևի ձեռքերը և հանգեցնել տարածաշրջանում նոր  էսկալացիայի, ինչն, իր խոսքով, ուժգին հակահարված է ստանալու և աղետալի հետրևանքներ է ունենալու առաջին հերթին Ադրբեջանի համար։

Armenian MP: Response to Azerbaijan’s aggression to be more than adequate and strong
Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov has made a threatening statement in which he, in fact, acknowledged that the 2016 April War has been unleashed by Azerbaijan, My Step faction head Lilit Makunts said at the Armenian National Assembly, addressing the latest bellicose statement by Azerbaijani President Ilham Aliyev and Hasanov’s threats following it.
The lawmaker stressed that like in 1990s or 2016 the response to the aggression unleashed by Azerbaijani at any moment is going to be more than adequate and strong.
“We shall not back down from defending our right to life, regardless of our party affiliations or political differences. However, our main task is to call the attention of the international community to these statements, as Azerbaijan continues to violate one of the three key principles adopted by the Minsk Group format: the exclusion of force and the threat of force,” Makunts said.
She highlighted that the international community should not remain indifferent to such statements, explaining that it can free Aliyev's hands and lead to a new escalation in the region, which, in her words, will receive strong retaliation and will cause devastating consequences for Azerbaijan in the first place.