Ի՞նչ բնակարաններ է ձեռք բերել Մամեդյարովի որդին Նյու Յորքում
2020 մայիսի վերջին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր հրապարակել առ այն, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի որդին` Էմին Մամեդյարովը 2015թ. երկու բնակարան է ձեռք բերել Նյու Յորքում: Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ուսումնաաիրությունները պարզել են մի քանի կարևոր մանրամասներ:
Ըստ այդմ, Մամեդյարովի ձեռք բերած բնակարանները գտնվում են «Թրամփ» անունը կրող և նրա ընկերության կողմից սպասարկվող մանհեթենյան շքեղ շենքում, որի հասցեն է "250 Riverside Boulevard, Manhattan, NY”: 2015թ. Թրամփը դեռևս բիզնես նախագծեր ուներ Ադրբեջանում և երկրի իշխանությունները փորձում էին սերտ կապեր հաստատել ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Թրամփի և նրա ընտանիքի հետ:
Չմոռանանք, որ Բաքվում կառուցվում էր Թրամփ թաուերը, որի շինարարական աշխատանքներին եկել էր հետևելու Իվանկա Թրամփը։ Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը առանձնապես ոչինչ չշահեց այս գործարքով, քանի որ Թրամփը փակեց իր բիզնեսն Ադրբեջանում նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես հետո:
Իսկ 2019թ. «Թրամփ» անունը կրող շենքի բնակիչների 74 տոկոսը քվեարկեցին շենքի վրայից Թրամփի անունը հեռացնելու օգտին (հետաքրքիր է ինչպես է քվեարկել Մամեդյարովը): Չնայած սպասարկումը դեռևս Թրամփի կազմակերպությունն է իրականացնում, սակայն այս որոշումը շենքի բնակիչների համար կարող էր արժենալ մինչև 1մլն դոլար, որը պետք է վճարվի Թրամփին (Մամեդյարովը նույնպես վճարելու է):
Եվ այսպես, Մամեդյարովի որդին ձեռք է բերել 2 բնակարան` պենտհաուսում, որոնք գտնվում են կողք կողքի, PH2K և PH3K համարներով: Բնակարններից մեկը արժեցել է 2,05 մլն, մյուսը` 2,2 մլն դոլար:
Գործարքը կատարվել է կամ կանխիկով, կամ փոխանցումով, քանի որ որևէ տեսակի վարկ չի ձևակերպվել Էմինի անունով: Մեկ այլ հետաքրքիր հանգամանք, Մամեդյարովի որդին, Էմինը, գրանցված է "250 East Houston Street #6D, Manhattan, NY” հասցեյում գտնվող բնակարանում, որը հավանաբար կրկին իրեն է պատկանում: Այդ բնակարանի արժեքը կազմում է 989,894 դոլար:
Ներկայացնում ենք գործարքի մանրամասները պարունակող փաստաթղթի լուսանկարը, շենքի լուսանկարն՝ արված 2018թ, ինչպես նաև ձեռք բերված բնակարանի ֆոտոլուսանկարները:

In late May 2020, the Azerbaijani media reported that Emin Mammadyarov, the eldest son of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, purchased two apartments in New York in 2015. The Armenian Center for American Studies has revealed some important details about the deals.
Accordingly, Mammadyarov's apartments are located at the luxurious Manhattan buildings named after Trump and served by his company at the address: 250 Riverside Boulevard, Manhattan, NY.
As a presidential candidate, Trump still had business projects in Azerbaijan and the country's authorities were trying to establish close ties with him and his family.
The center recalls that Trump Tower was being built in Baku, and Ivanka Trump came to oversee its construction. It is noteworthy that the Azerbaijani foreign minister did not gain much from the deal, as Trump shut down his business in Azerbaijan immediately after assuming the presidency.
"Later in 2019, 74% of Trump Place residents voted to have Trump's name removed from the building (it is interesting how Mammadyarov voted). Although the service is still run by Trump's organization, the decision could have cost the building's residents up to $1 million, which must be paid to Trump (Mammadyarov will also pay).
"Thus, Mammadyarov's son has purchased two apartment units (PH2K and PH3K) in the penthouse, which are located side by side. One apartment cost $2.05 million, while the other –$2.2 million.
"The transaction was made either in cash or by transfer, as no mortgage was issued in Emin's name. Another interesting fact is that Mammadyarov's son is registered at the apartment located at 250 East Houston Street #6D, Manhattan, NY, which probably belongs to him, too. The apartment costs $989,894," the center said.
The Armenian Center for American Studies also shared the photo of the document containing the details of the transaction, the photo of the building taken in 2018, as well as the images of the purchased apartment.