«Հրապարակ». Պարետատան լարվածությունը նոր փուլ է թևակոխել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Լարվածությունը պարետատանը նոր փուլ է թևակոխել: Իր խոսքը կատարած՝ մայիսի վերջին 10 հազար վարակված կանխատեսած Արսեն Թորոսյանը պարետատնից պահանջում է «մեկ պատուհանի սկզբունքը» կիրառել՝ մեկ կետից ղեկավարել գործընթացը և ղեկավարումը հանձնել իրեն:
Հիշենք, որ մահճակալները չբավարարելու, ասիմպտոմ և թեթև հիվանդներին տուն ուղարկելու պատճառով բավականին մեծ թվով հիվանդներով զբաղվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինները, որոնց իրավասության տակ են պոլիկլինիկաները, հիվանդանոցները։
«Թորոսյանն իր պահանջը պատճառաբանում է նրանով, որ ՏԻՄ-երը շատ հաճախ այնպիսի որոշումներ են կայացնում, որ մեծ վնաս են պատճառում թե՛ համակարգին, թե՛ հիվանդներին, իսկ իրականում Թորոսյանն ուզում է իր ազդեցության դաշտը մեծացնել, հետո էլ, ճիշտ է՝ պոլիկլինիկաների բյուջեն կառավարությունն է հաստատում, սակայն դեղորայքին, սպասարկմանը լրացուցիչ միջոցներ են տրամադրվում, նախարարը չի ցանկանում, որ դա իր ազդեցությունից դուրս լինի։ Իսկ կորոնավիրուսի բուժմամբ զբաղվող բժիշկներն իրենց ծանրաբեռնվածության չափով չեն վարձատրվում, լարվածությունից էլ քիչ-քիչ անտարբեր են դառնում թե՛ հիվանդների, թե՛ ամեն ինչի նկատմամբ»,- ասաց ԱՆ մեր աղբյուրը»:

«Грапарак»: Напряженность в комендатуре вступила в новый этап
Газета «Грапарак» пишет, что напряженность в комендатуре вступила в новый этап. Выполнивши свое слово, прогнозировавший в мае 10 тысяч зараженных Арсен Торосян требует применить принцип «одного окна» – руководить процессом из одной точки и передать руководство ему.
Напомним, из-за нехватки больничных коек, отправки домой бессимптомных и легких пациентов довольно большим числом больных занимаются органы местного самоуправления, под ведомством которых находятся поликлиники и больницы.
«Торосян аргументирует свою позицию тем, что органы местного самоуправления часто принимают решения, которые наносят большой вред и системе, и больным. А в действительности Торосян просто хочет увеличить свое влияние. И еще, несмотря на то, бюджет поликлиник утверждается правительством, однако на лекарства, обслуживание выделяются дополнительные средства и министр не хочет, чтобы это оставалось за пределами его влияния. А занимающиеся лечением коронавируса врачи не оплачиваются соответственно своей нагрузке, от напряженности становятся постепенно безразличными и к больным, и ко всему остальному», - сообщил газете источник в Минздраве.