Ոչ ոք չի ասում՝ «ականջներդ կկտրեմ», եթե փողդ չբերես դնես բանկում. Բագրատյան
«Օրենքը որևէ կապ չունի ներդրումների հետ»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին օրենքում» փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծին։
Նրա խոսքով, նախագիծը ներդրումների հետ կապելը անլուրջ մոտեցում է։
«Սա հնարավորություն է, մարդուն ասում ես՝ տասը միլիոն ունեիր, դրել ես տանը, իսկ վեց միլիոն էլ բարձիդ տակ ես դրել, դա էլ բեր դիր բանկում, մենք երաշխավորում ենք դրա ապահովությունը։ Սրա մասին է խոսքը։ Ոչ ոք չի ասում՝ «ականջներդ կկտրեմ», եթե փողդ չբերես դնես բանկում։ Դու ազատ ես, գումարդ կարող ես տանը դնել, կամ՝ բիզնեսում։ Իսկ օրենքի հեղինակը պետության նկատմամբ վստահությունն է մեծացրել։ Սիրելի քաղաքացի, պետությունը քո գումարի համար պատասխանատվություն է կրելու, ԿԲ-ն երաշխավորում է քո գումարի ապահովությունը»,- մեկնաբանեց Ս. Բագրատյանը։
Ըստ պատգամավորի, եվրոպական երկրներում ավանդների երաշխավորումը հասնում է 60-70 տոկոսի, և Հայաստանն էլ պետք է բարձրացնի այդ շեմը։
«Եվ հրաշալի օրենք է, որտեղ որևէ անհստակություն չկա։ Եվ հիմա լրացուցիչ վստահության արդյունքում կարելի է բանկային համակարգ դրամներ ներգրավել, որոնք հետագայում կարող են վերադառնալ բիզնեսին։ Արժեթղթերի շուկան այստեղ զարգացած չէ, որ քաղաքացին արժեթուղթ գնի։ Իսկ երբ արժեթղթի շուկան զարգացնենք, քաղաքացին կորոշի՝ արժեթուղթ գնել, թե՞՝ ավանդ դնել»,- նշեց Ս. Բագրատյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ օրենքի նախագծի, առաջարկվում է երաշխավորվող դրամական ավանդների շեմը դարձնել 16 մլն, իսկ արտարժույթի շեմը՝ 7 մլն։

Сергей Багратян: Никто ведь не говорит – если не принесешь и не вложишь деньги, «отрежем тебе уши»
«Закон не имеет какого-либо отношения к инвестициям», – заявил в Национальном Собрании депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян, коснувшись проекта поправок в закон РА «О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц».
По его словам, связывание проекта с инвестициями – несерьезный подход.
«Это возможность. Человеку говорят: если у тебя дома есть 10 млн, еще 6 млн ты хранишь под подушкой – принеси эти 6 млн в банк, мы гарантируем их безопасность. Об этом речь. Никто ведь не говорит: если не принесешь и не вложишь деньги, то «отрежем тебе уши».
Человек свободен в выборе: может хранить деньги дома, вкладывать в бизнес … Авторы законопроекта же преследуют цель повысить доверие к государству. Дорогие граждане, государство будет нести ответственность за ваши деньги, ЦБ гарантирует безопасность ваших средств», – пояснил депутат.
По словам Багратяна, в европейских странах гарантирование вкладов достигает 60-70%, Армения также должна повысить этот порог.
«И это замечательный закон, в котором нет никакой нечеткости. В результате обеспечения дополнительного доверия можно привлечь дополнительные средства в банковскую систему, которые в дальнейшем снова могут вернуться бизнесу. Просто рынок акций здесь не столь развит, чтобы гражданин приобретал акции. Гражданин решит – приобретать акции или делать вклады?» – сказал Сергей Багратян.
Отметим, законопроектом предлагается порог гарантируемых вкладов физических лиц установить на уровне 16 млн драмов.