Գամկրելիձե. Վրաստանը չի կարող բացել սահմանը Հայաստանի զբոսաշրջիկների համար
Վրաստանը չի կարող բացել սահմանը կորոնավիրուսի բարձր տարածում ունեցող երկրների զբոսաշրջիկների համար, այդ թվում՝ Հայաստանից։ Jnews-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է երկրի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկրելիձեն «Պիրվելի» հեռուստաալիքի եթերում։
«Առաջին հերթին երկիր են այցելելու «կանաչ» գոտի ճանաչված երկրների քաղաքացիները: Զբոսաշրջության վարչությունն աշխատում է այս ուղղությամբ: Կստորագրվեն երկկողմանի պայմանագրեր նվազագույն ռիսկ ունեցող երկրների հետ: Մշակվում են նաև որոշակի ընթացակարգեր, որոնք վերաբերելու են նրան, ինչպիսի թեստեր են հանձնելու զբոսաշրջիկները Վրաստան մուտք գործելուց առաջ։ Շատ երկրներ արդեն ներդրել են այդ կանոնները: Օրինակ. մեր այն քաղաքացիները, ովքեր Թուրքիա են մեկնում բուժման, պետք է անցնեն PCR թեստ՝ ոչ շուտ, քան 48 ժամ առաջ նախքան սահմանը հատելը: Նաև Վրաստանում սահմանը հատելուց հետո որոշակի դիտորդություն է իրականացվելու զբոսաշրջիկների նկատմամբ», – ասել է նա:
Նախկինում հաղորդվում էր, որ Վրաստանը կարող է «անվտանգ միջանցք» գործարկել Իսրայելի, Ավստրիայի, Չեխիայի և Ուկրաինայի զբոսաշրջիկների համար:

Georgia cannot open its border for tourists from countries with high incidence of the novel coronavirus, including Armenia, Head of the Georgian National Center for Disease Control Amiran Gamkrelidze told Pirveli TV.
“The first tourists will be citizens from ‘green’ countries. The Tourism Department is working on it. Georgia will reach bilateral agreements with countries with the lowest risk. Certain procedures are being developed for tourists to be tested before arriving in Georgia. Many countries have already introduced such rules. For instance, our citizens who travel to Turkey for treatment must undergo PCR testing no earlier than 48 hours before crossing the border. Also, after crossing the Georgian border, tourists undergo certain checkups,” Jnews quoted him as saying.
As reported earlier, Georgia may operate a "safe corridor" for tourists from Israel, Austria, the Czech Republic and Ukraine.