2020 մայիսի վերջին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր հրապարակել առ այն, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի որդին` Էմին Մամեդյարովը 2015թ. երկու բնակարան է ձեռք բերել Նյու Յորքում: Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ուսումնաաիրությունները պարզել են մի քանի կարևոր մանրամասներ:
Ըստ այդմ, Մամեդյարովի ձեռք բերած բնակարանները գտնվում են «Թրամփ» անունը կրող և նրա ընկերության կողմից սպասարկվող մանհեթենյան շքեղ շենքում, որի հասցեն է "250 Riverside Boulevard, Manhattan, NY”: 2015թ. Թրամփը դեռևս բիզնես նախագծեր ուներ Ադրբեջանում և երկրի իշխանությունները փորձում էին սերտ կապեր հաստատել ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Թրամփի և նրա ընտանիքի հետ:
Չմոռանանք, որ Բաքվում կառուցվում էր Թրամփ թաուերը, որի շինարարական աշխատանքներին եկել էր հետևելու Իվանկա Թրամփը։ Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը առանձնապես ոչինչ չշահեց այս գործարքով, քանի որ Թրամփը փակեց իր բիզնեսն Ադրբեջանում նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես հետո:
Իսկ 2019թ. «Թրամփ» անունը կրող շենքի բնակիչների 74 տոկոսը քվեարկեցին շենքի վրայից Թրամփի անունը հեռացնելու օգտին (հետաքրքիր է ինչպես է քվեարկել Մամեդյարովը): Չնայած սպասարկումը դեռևս Թրամփի կազմակերպությունն է իրականացնում, սակայն այս որոշումը շենքի բնակիչների համար կարող էր արժենալ մինչև 1մլն դոլար, որը պետք է վճարվի Թրամփին (Մամեդյարովը նույնպես վճարելու է):
Եվ այսպես, Մամեդյարովի որդին ձեռք է բերել 2 բնակարան` պենտհաուսում, որոնք գտնվում են կողք կողքի, PH2K և PH3K համարներով: Բնակարններից մեկը արժեցել է 2,05 մլն, մյուսը` 2,2 մլն դոլար:
Գործարքը կատարվել է կամ կանխիկով, կամ փոխանցումով, քանի որ որևէ տեսակի վարկ չի ձևակերպվել Էմինի անունով: Մեկ այլ հետաքրքիր հանգամանք, Մամեդյարովի որդին, Էմինը, գրանցված է "250 East Houston Street #6D, Manhattan, NY” հասցեյում գտնվող բնակարանում, որը հավանաբար կրկին իրեն է պատկանում: Այդ բնակարանի արժեքը կազմում է 989,894 դոլար:
Ներկայացնում ենք գործարքի մանրամասները պարունակող փաստաթղթի լուսանկարը, շենքի լուսանկարն՝ արված 2018թ, ինչպես նաև ձեռք բերված բնակարանի ֆոտոլուսանկարները:

Какие квартиры купил сын главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Нью-Йорке?
В конце мая 2020 года в азербайджанской прессе была опубликована информация о том, что летом 2015 года старший сын министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова – Эмин Мамедъяров – приобрел 2 квартиры в американском Нью-Йорке. В Армянском центре американских исследований выяснили несколько важных подробностей.
Так, приобретенные Мамедъяровым квартиры расположены в роскошном здании, носящем имя «Трамп» и обслуживаемом его компанией, в Манхэттене, по адресу «250 Riverside Boulevard, Manhattan, NY».
У Трампа в 2015 году еще были бизнес-проекты в Азербайджане, и власти этой страны пытались наладить тесные связи с кандидатом в президенты США Трампом и его семьей.
Не будем забывать, что в Баку строился Трамп-тауэр (Trump Tower), проследить за строительными работами приехала Иванка Трамп.
Примечательно, что министр иностранных дел Азербайджана особо ничего не выиграл от этой сделки, поскольку Трамп закрыл свой бизнес в Азербайджане сразу после вступления в должность президента США.
А в 2019 году 74% жильцов носящего название «Трамп» здания проголосовали за удаление имени Трампа со здания (интересно, как проголосовал Мамедъяров?). Хотя обслуживание по-прежнему осуществляет компания Трампа, однако данное решение могло обойтись жильцам здания до 1 миллиона долларов, которые должны быть заплачены Трампу (Мамедъяров также заплатит).
Таким образом, сын Мамедъярова купил две квартиры – в пентхаусе, они расположены рядом (номера PH2K и PH3K). Одна из квартир обошлась в 2,05 млн долларов, а другая – в 2,2 млн долларов.
Сделка была совершена либо наличными, либо посредством перевода средств, поскольку на имя Эмина каких-либо кредитов не оформлялось.
Еще одно интересное обстоятельство: сын Мамедъярова, Эмин, зарегистрирован в квартире по адресу «250 East Houston Street #6D, Manhattan, NY», который, по всей вероятности, также принадлежит ему. Стоимость этой квартиры составляет 989, 894 долл. США.
Представляем снимок документа, содержащего детали сделки, сделанное в 2018 году фото здания, а также снимки купленной квартиры.