«Հրապարակ». Վենետիկի կարծիքը ստանալուց հետո ՍԴ-ն օգոստոսին որոշում կկայացնի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունիսի 18-ին Վենետիկի հանձնաժողովը կքննի ՀՀ ՍԴ-ի և ՀՀ իշխանությունների` հանրաքվեի չեղարկման, ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետների մասին 2 առանձին դիմումները։ «Եզրակացությունը կլինի հունիսի 22-ի մերձակայքում. հետաքրքիրն այն է, որ ՍԴ-ն Վենետիկին է դիմել 1 տարի առաջ, իսկ իշխանությունը՝ մոտ 1 ամիս առաջ, փաստորեն, իշխանական դիմումը քննվում է արագ։ Չի բացառվում, որ «բալանսավորված» պատասխան լինի. սա` ինձ, սա՝ քեզ, սա` Օստապ Իբրահիմովիչին տարբերակով, ինչպես էր ՄԻԵԴ-ի որոշման դեպքում, որից ոչ ոք ոչինչ չհասկացավ»,- ասաց մեր աղբյուրը:
Վենետիկի կարծիքը ստանալուց հետո ի՞նչ ժամկետում ՍԴ-ն կկայացնի որոշում։ «Օգոստոսին մոտ»: Կլինի հօգուտ Քոչարյանի՞։ «Պետք է սպասել Վենետիկի խորհրդատվական կարծիքին։ Ինչ վերաբերում է ՄԻԵԴ-ի եզրակացությանը, ապա հիմքեր են տվել, որ ՍԴ-ն վճիռ կայացնի հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի»: Բայց կկայացնի՞։ «Դժվար է ասել, գուցե ՍԴ-ն ակնկալում էր, որ ՄԻԵԴ-ը հստակ «վճիռ» կկայացնի, ինքը պոստ-ֆակտում այն կարձանագրի, սակայն ՄԻԵԴ-ը, բնականաբար, չէր գնա այդ ճամփով։ Բայց հիմքերը կան, որ ՍԴ-ն կայացնի իր որոշումը։ Ի դեպ, մի նրբություն էլ կա. ՀՀ ՍԴ հարցադրումները մանյովրային էին` «եթե այսպես, ապա… իսկ եթե» կոնտեքստով, ինչին ՄԻԵԴ-ը պատասխանել է դիվանագիտական նույն մանյովրով»»:

«Грапарак»: КС примет решение в августе, после получения мнения Венецианской комиссии
Венецианская комиссия 18 июня рассмотрит два отдельных заявления Конституционного суда Армении и властей Армении – об отмене референдума и сроке полномочий судей Конституционного суда, пишет газета «Грапарак».
«Заключение будет приблизительно 22 июня. Примечательно то, что Конституционный суд обратился в Венецианскую комиссию год назад, а власти – примерно месяц назад, фактически, заявление властей быстро рассматривается. Не исключено, что ответ будет «сбалансированным»: это – мне, а это – тебе, это по принципу Остапа Ибрагимовича, как и в случае с решением ЕСПЧ, из которого никто ничего не понял», - сказал источник издания.
А в какой срок после получения мнения Венецианской комиссии Конституционный суд примет решение?
«Приблизительно в августе».
Будет ли это решение в пользу Кочаряна?
«Нужно подождать консультативного заключения Венецианской комиссии. Что касается заключения Европейского суда по правам человека, то они дали основание Конституционному суду принять решение в пользу Роберта Кочаряна».
Но примет ли такое решение?
«Сложно сказать, возможно, Конституционный суд ожидал, что ЕСПЧ примет четкое "постановление", он зафиксирует его постфактум, однако ЕСПЧ, естественно, не пошел бы по этому пути. Но есть основания для принятия Конституционным судом решения. Кстати, есть еще один нюанс: вопросы Конституционного суда были маневренные: в контексте «если так, то ․․․ а если», на что ЕСПЧ ответил такими же дипломатическими маневрами».