Փաշինյան. Եվ եթե մեղավոր է կառավարությունը, մեղավոր է նաև ժողովուրդը
«Երեկվանից, երբ ֆլեշմոբային գործողություններ առաջարկեցի և սկսեցի, տարբեր մեկնաբանությունների արժանացավ, ընդհուպ որ մենք կամ ես հիմա մեղավորներ ենք փնտրում ստեղծված իրավիճակի համար»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, ավելի անհեթեթ մեկնաբանություն դժվար է գտել, որովհետև ինքն էլ է վարակվել և իր ընտանիքին վարակել կորոնավիրուսով, հետևաբար ում վրա պետք է գցի մեղքը։
«Խնդիրը մեր իրավիճակը ճանաչելու մասին է։ Մեր պրոբլեմը շատ վաղուց գիտենք։ Ինչ մեղավորների փնտրտուքի մասին կարող է խոսք լինել, երբ խնդիրը մեր ծնողների, բոլորի,  մեր ազգային անվտանգության մասին է։ Հարցը հետևյալն է՝ ուզո՞ւմ ենք այս  վիճակը հաղթահարենք, թե ոչ։ Խնդիրը  պարզ է՝ կանոնները հստակ սահմանված  են»,- նշեց նա։
Ն. Փաշինյանի խոսքով, մոնիտորինգը ցույց է տալիս, որ ամենամեծ խնդիրը բանկային համակագն է ու Հայփոստը։ Նա նշեց, որ խոսակցություն է ունեցել Կենտրոնական բանկի նախագահի հետ, հանձնարարական է տվել բարձր  տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը։
«Բայց մի բան չեմ հասկանում, մեր պլան Ա-ն ո՞րն է, որ մենք ոստիկանական մահակներով հերթ կանգնելու հարցը լուծե՞նք։ Ամեն բանկ, ըստ պարետատան որոշման, պարտավոր է ինքն այդ հարցը լուծել»,- ասաց վարչապետը։
Ն. Փաշինյանն ասաց, որ սա առողջապահական խնդիր չէ, քանի որ ինչ կարողանում է, անում է առողջապահությունը, մի բան էլ ավելի, սա կարգուկանոնի խնդիր է։
«Ես որ հեղափոխությունով, խոսքով Հայաստանի վարչապետ եմ դարձել, հիմա պե՞տք է սպեցնազը հանեմ, ծեծուջարդ անեմ ժողովրդի մեջ, որ կարգուկանոն պահպանեն։ Ես ոնց անեմ այդպիսի բան։ Ես սովոր չեմ, ես հաղորդակցության ուրիշ կուլտուրայով եմ եկել»,- ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ իրենք ասում են՝ «կանոնները պահեք, ժողովուրդ ջան, որ չմահանանք մենք, մեր հարազատները, մեր ծնողները»։
«Բանկերը իրենց հարցերը պետք է լուծեն։ Պարզվում է՝ հունիսի 1-ին քաղաքապետարաններ են եղել, միջոցառումներ են կազմակերպել երեխեքի համար։ Երբեմն տպավորություն է, թե մենք մեր երեխեքին ավելին շատ ենք սիրում, քան մեր ծնողներին։ ՏԻՄ-երն իրենք վարչակազմերի ռեսուրսները պետք է օգտագործեն, որպեսզի հակահամաճարակային կանոնները պահվեն, և քաղաքացիներն իրար պետք է ամոթանք տան։ Իրար պետք է ասենք՝ ժողովուրդ ջան, էս ի՞նչ ենք անում, եկեք՝ մի հատ սթափվենք»,-ասաց նա։
Ն. Փաշինյանի խոսքով, մեղավորների փնտրտուքն անիմաստ գործ է։
«Եթե մեղավոր է ժողովուրդը, մեղավոր է նաև կառավարությունը․ սա այն կառավարությունը չէ, որ անմասն լինի ժողովրդի մեղքից։ Եվ եթե մեղավոր է կառավարությունը, մեղավոր է նաև ժողովուրդը, որովհետև այդ ժողովուրդն է այս կառավարությանը բերել իշխանության այս կանոններով, որ մենք մի մարմին ենք, ի օրգանիզմ ենք, ամբողջություն ենք, մեզ հնարավոր չէ տարանջատել, ասել՝ սա կառավարությունն է, սա ժողովուրդն է։ Մենք մի ամբողջություն ենք, լավ ենք, վատ ենք՝ էս ենք։ Եվ ես համոզված եմ, որ մենք լավն ենք, ուղղակի վախի մթնոլորտը հաղթահարվել է, բայց մենք մեր ազատությունը սկսել ենք մեր դեմ, մեր ազգային ու պետական շահերի դեմ օգտագործել։ Ես ուրիշ ձև չգիտեմ, քան այս հաղորդակցությունը, ես հավատում եմ ձեզ, ես հավատում եմ Հայաստանի քաղաքացուն, որ այս ուղերձը տեղ հասնելու է»,- ասաց նա։
Ն.Փաշինյանը նշեց, որ իր և իր ընտանիքի անդամների մոտ վարակն ասիմպտոմ է. «Դեռևս ասիմպտոմ ենք, ճիշտ է ՝ ոչ մի երաշխիք չկա, որ հաջորդ պահին, որովհետև ասում են, որ անկանխատեսելի ընթացք է ունենում, բայց մենք տեղյակ կպահենք։ Ասիմպտոմ վիճակ է, կարող էինք չհայտարարել, որ մեզ մոտ դրական է ախտորոշվել, որ մեր մեղավորության ապացույցը թաքցնեինք։ Չենք թաքցնում, այո, մեղավոր ենք։ Ես որ վարակվել եմ, ինչ-որ բան այնպես չեմ արել։ Եվ ի՞նչ։ Ուրմեն՝ բոլորս եկեք վարակվե՞նք։ Կամ, որ տնից-տեղից հեռու, որ վատանամ, դա նշանակում է, որ բոլորս պետք է վատանա՞նք։ Կամ, որ Աստված չանի՝ մահանամ, բոլորով պետք է մահանա՞նք։ Ի՞նչ կապ ունի դա։ Առողջապահական համակարգն արել և անում է մաքսիմումը, բայց սա առողջապահական խնդիր չէ։ Եկեք՝ 3 միլիոնով հիվանդանանք, ասենք՝ վայ, բա մեզ չեն բուժում, որտե՞ղ բուժեն»։
Ն. Փաշինյանը հայտնեց, որ «Գլորիա» կարի ֆաբրիկայում արդեն կորոնավիրուսի 36 հաստատված դեպք կա, 4-5 անգամ ստուգում են իրականացրել, զգուշացրել են։
«Է հետո՞։ Ի՞նչ անենք, սպեցնազով մտնենք։ Ասենք մտանք՝ ի՞նչ անենք։ Ծեծենք։ Ո՞ւմ ծեծենք, ինչի՞ համար, որ մարդն իր կյանքին լուրջ չի վերաբերվում»,- ասաց նա։

Никол Пашинян: И если виновато правительство, то виноват и народ
«Со вчерашнего дня, когда я предложил флешмоб и начал его, это удостоилось различных комментариев, вплоть до того, что мы или я ищем виновных сложившейся ситуации», – заявил в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян, говоря о борьбе с коронавирусом.
По его словам, более абсурдного комментария трудно найти, потому что он сам заразился коронавирусом и заразил свою семью, следовательно, на кого он будет сваливать вину.
«Проблема в том, чтобы понимать нашу ситуацию. Мы знали нашу проблему очень давно. О каком поиске виноватых может идти речь, когда этот вопрос касается наших родителях, всех, нашей национальной безопасности? Вопрос в следующем: хотим ли мы преодолеть эту ситуацию или нет. Проблема ясна, правила четко установлены», – сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, мониторинг показывает, что самая большая проблема связана с банковской системой и ЗАО «Айпост» («Армпочта»). Он отметил, что беседовал с главой Центробанка, дал поручение министерству высокотехнологичной промышленности.
«Но я одного не понимаю. Каков наш план А, чтобы мы решали вопрос соблюдения очередей полицейскими дубинками? Каждый банк, согласно решению комендатуры, обязан самостоятельно решить этот вопрос», – сказал он.
Как указал Пашинян, это не здравоохранительная проблема, поскольку система здравоохранения делает что может, даже больше, это вопрос порядка.
«Раз уж я в результате революции стал премьер-министром Армении, то сейчас должен вывести спецназ, избивать народ, чтобы они соблюдали порядок? Как я могу такое сделать? Я не привык к этому, я пришел с другой культурой общения», – подчеркнул Пашинян.
Он отметил, что они призывают народ: «соблюдайте правила, чтобы мы не умирали, не умирали наши родные, наши родители».
«Банки сами должны решать свои вопросы. Выясняется, что 1 июня мэры  некоторых городов организовали мероприятия для детей. Иногда складывается впечатление, что мы любим наших детей больше, чем родителей. Руководители органов местного самоуправления должны использовать свои ресурсы для того, чтобы обеспечить соблюдение противоэпидемических правил, граждане сами должны говорить другу: народ, что это такое делаем, пора протрезвиться!» – сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, поиск виноватых – бессмысленное занятие.
«Потому что если виноват народ, то виновато и правительство, потому что у нас не то правительство, которое раздельно от народа. И если виновато правительство, то виноват и народ, потому что именно он привел кабмин к власти со следующим условием: мы – один организм, нас невозможно разделить, сказать – это кабмин, а это народ. Мы – единое целое, хорошо это или плохо, но это так. Просто атмосфера страха преодолена, но мы нашу свободу начали использовать против себя, против наших национальных и государственных интересов. Мне не известен другой способ, кроме общения. Я верю вам, верю гражданину Армении, верю в то, что это послание дойдет до адресата», – сказал Пашинян.
Н.Пашинян сообщил также, что на швейной фабрике «Глория» уже подтверждено 36 случаев коронавируса, они проводили проверки 4-5 раз и предупреждали.
«Э, что потом? Что нам делать? Задействовать спецназ? Допустим, мы это сделаем, что дальше? Избивать? Кого? За что? За то, что человек не относится серьезно к своей жизни?» – сказал он.