Շվեդիայում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հակասական ռազմավարության հեղինակն ընդունում է իր սխալները
Շվեդիայի գլխավոր համաճարակաբանը խոստովանել է, որ «Կովիդ-19»-ի դեմ պայքարի իր ռազմավարությունը հանգեցրել է շատ մահերի, այն բանի պատճառով, որ ինքը համոզել էր երկրին չգնալ խիստ սահմանափակումների։ Այս մասին գրում է bloomberg-ը։
«Եթե մենք հանդիպեինք նույն հիվանդության հետ այն գիտելիքներով, որոնք մենք ունենք այսօր, կարծում եմ, որ մեր պատասխանը կլիներ ինչ-որ տեղ մեջտեղում, ինչ արեց Շվեդիան և մնացած աշխարհը», - ասել է Անդերս Թեգնելը՝ շվեդական ռադիոյին տված հարցազրույցում:
Թեգնելը վիրուսի դեմ պայքարի Շվեդիայի հակասական մոտեցման հեղինակն է, և Ստեֆան Լոֆվենի կառավարությունն իր քայլերը կատարեց՝ հենվելով գլխավոր համաճարակաբանի խորհուրդներով։
50 մարդուց ավելի հավաքույթները շարունակում են արգելված մնալ, բայց ճգնաժամի ողջ ընթացքում շվեդները կարողացան այցելել ռեստորաններ, գնումներ կատարել, հաճախել մարզադահլիճներ և 16 տարեկանից ցածր երեխաներին էլ ուղարկել դպրոց:
Վիրուսը զսպելու ավելի մեղմ մոտեցումն արժանացավ և՛ գովասանքի, և՛ դատապարտման:
Այնուամենայնիվ, բանավեճերից դուրս խոսում են փաստերը՝ արձանագրված դեպքերով ու մահերով։
100․000-ին բաժին ընկած 43 մահով Շվեդիայի մահացության մակարդակը աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշներից է և շատ ավելին է, քան հարևան Դանիայի և Նորվեգիայի ցուցանիշը, որոնք համաճարակի հենց սկզբում շատ ավելի կոշտ արգելքներ սահմանեցին:
«Հասկանալի է, որ Շվեդիայում կատարածի բարելավման ներուժ կա»,- ասել է Թեգնելը:
Թեգնելի մեկնաբանությունները, սակայն, վրդովվեցրել են կառավարության որոշ անդամների:
Կառավարությունը սկսել է անհանգստանալ՝ կապված Շվեդիայում վիրուսի տարածման դեմ պայքարի ակնհայտ սխալների հետ: Երկուշաբթի օրը Լոֆվենը խոստացել է, որ ճգնաժամի լուծման հետաքննություն կլինի:

Sweden’s top epidemiologist has admitted his strategy to fight Covid-19 resulted in too many deaths, after persuading his country to avoid a strict lockdown, according to Bloomberg.
“If we were to encounter the same illness with the same knowledge that we have today, I think our response would land somewhere in between what Sweden did and what the rest of the world has done,” Anders Tegnell said in an interview with Swedish Radio.
Tegnell is the brains behind Sweden’s controversial approach to fighting the virus, and the government of Stefan Lofven has deferred to the epidemiologist in its official response to the pandemic. Gatherings of more than 50 people continue to be banned, but throughout the crisis Swedes have been able to visit restaurants, go shopping, attend gyms and send children under 16 to school.
The laxer approach to containing the virus has drawn both praise and condemnation from across the globe. What is beyond debate, however, is the effect the strategy has had on the country’s death toll.
At 43 deaths per 100,000, Sweden’s mortality rate is among the highest globally and far exceeds that of neighboring Denmark and Norway, which imposed much tougher lockdowns at the onset of the pandemic.
“Clearly, there is potential for improvement in what we have done in Sweden,” Tegnell said.
The comments appeared to frustrate some members of the government.
The government has started to grow concerned at the apparent missteps taken to fight the spread of the virus in Sweden. On Monday, Lofven promised there’d be an inquiry into the handling of the crisis before the summer.