Երկրում իրավիճակը ծանր է, բայց հաղթահարելի. Միրզոյան
«Մենք ունենք իրավիճակ, որը բնութագրվում է՝ որպես ծանր պատերազմական վիճակ»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով երկրում տիրող կորոնավիրուսային իրավիճակին։
Նրա խոսքով, այս պահին, առավել քան երբևէ պետք է ունենալ սթափություն և պահպանել հանգստություն։
Ըստ ԱԺ նախագահի, պետք է սթափ գնահատականներ տրվեն իրավիճակին, որպեսզի քայլերը կառավարելի լինեն, իսկ այս դեպքում խուճապը չի կարող գործին որևէ օգուտ տալ։
«Պատմության մեջ եղել են դեպքեր, երբ թշնամին անգամ հասել է մայրաքաղաքի մատույցներին, և այդ դեպքում էլ առաջնային և կարևոր է եղել հանգստություն պահելը։ Մենք պետք է հասկանանք և քայլեր անենք՝ չկորցնելով կառավարման կարողությունը։ Ամեն ինչ պետք է սկսել իրավիճակը ճիշտ գնահատելուց։ Մեզ համար կարող է ռիսկային լինել գույների անհարկի խտացումը»,- շեշտեց Ա. Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, անիմաստ է խոսել ԱԺ նիստերի դահլիճը հիվանդներին տրամադրելուց, երբ չկա նման իրավիճակ, և չկա դրա անհրաժեշտությունը։ Նա կոչ արեց պատգամավորներին՝ նման քայլեր չանել.
«Քանիցս մենք ասում ենք, որ իրավիճակի պատասխանատուն իշխանությունն է, բայց դա չի նշանակում, որ որևէ մեկը պիտի մտածի, թե այդ դեպքում մյուսները գործ չունեն, և պետք է մի կողմ քաշվեն։ Մենք շնորհակալ ենք բոլոր առաջարկների համար, բայց դրանք պիտի լինեն մտածված։ Շատերի կողմից ճշմարիտ մտքեր են արտահայտվում, բայց մի փոքր բառի շեշտադրման տարբերությունն ամբողջությամբ փոխում է պատկերը։ Ես կրկին ուզում եմ կոչ անել՝ հանրային խոսք ասելիս 11 անգամ մտածեք յուրաքանչյուր շեշտադրման մասին»։
ԱԺ նախագահը ևս մեկ անգամ հաստատեց՝ երկրում իրավիճակը ծանր է, մեկ օրում 697 վարակակիրն ահագին մեծ թիվ է։
«Բայց իրավիճակը հաղթահարելի է, պետք չէ հանձնվել, պետք է հաշվարկված քայլերով գնալ դեպի հաղթահարում։ Էլի որևէ մեկը չգիտի՝ ինչ կլինի։ Այո, կգա նաև պատասխան տալու ժամանակը։ Կառավարությունը հանդես կգա զեկույցով, թե կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հիմնադրամին ուղղված որ դրամն ինչի վրա է ծախսվել։ Այդ պատասխան տալու ժամանակն էլ է գալու, ոչ ոք չի փախչելու պատասխանատվությունից։ Այսօր խնդրում եմ պահպանել հանգստություն։ Հանգիստ, հանդարտ, հաշվարկված պետք է շարունակել պայքարը կորոնավիրուսի դեմ»,- եզրափակեց խոսքը Ա. Միրզոյանը։

Спокойствие, только спокойствие: спикер НС Арарат Мирзоян о борьбе с коронавирусом в Армении
«У нас ситуация, которая характеризуется как сложная военная ситуация», – заявил в парламенте спикер НС Армении Арарат Мирзоян, коснувшись ситуации с коронавирусом в республике.
По его словам, сейчас, как никогда, нужно мыслить трезво и сохранять спокойствие.
Как отметил спикер парламента Армении, необходимо дать трезвую оценку ситуации, чтобы шаги были управляемыми, и в этом случае паника не может принести пользу делу.
«В истории были случаи, когда противник даже достигал подступов к столице, и в этом случае приоритетным и важным было сохранять спокойствие. Мы должны понять и предпринять шаги, не теряя способности управления. Все нужно начинать с правильной оценки ситуации. Ненужное сгущение красок может быть для нас рискованным», – подчеркнул А.Мирзоян.
По его словам, бессмысленно говорить о предоставлении зала заседаний НС Армении для размещения пациентов, когда такой ситуации нет и в этом нет необходимости. Он призвал депутатов воздерживаться от подобных шагов.
«Мы неоднократно говорили, что ответственность за ситуацию несут власти, но это не значит, что кто-то должен думать, что в этом случае другим делать нечего и нужно отойти в сторону. Мы благодарны за все предложения, но они должны быть хорошо продуманы. Многие высказывают верные мысли, но даже небольшая разница в акцентировании полностью меняет картину. Я хочу вновь призвать: выступая с публичными заявлениями, 11 раз подумайте о каждом акценте», – указал Мирзоян.
Председатель НС еще раз подтвердил, что ситуация в стране – сложная, 697 инфицированных за один день – это большое количество.
«Но ситуация преодолимая, не нужно сдаваться, необходимо взвешенными шагами двигаться к преодолению. Никто по-прежнему не знает, что будет. Да, придет и время ответственности. Правительство выступит с докладом о том, какие из перечисленных фонду борьбы с коронавирусом средств на что были потрачены. Это время также наступит, и никто не избежит ответственности.
Сегодня, пожалуйста, сохраняйте спокойствие. Мы должны спокойно, мирно и взвешенно продолжать борьбу с коронавирусом», – резюмировал А. Мирзоян.