Պրոֆեսոր Ասոյան. Կորոնավիրուսից հետո օրգանիզմում իմունիտետի ձևավորման մասին դեռ վաղ է խոսել
Հայտնի է, որ ինֆեկցիոն հիվանդություններից հետո օրգանիզմում ձևավորվում է իմունիտետ, սակայն կորոնավիրուսի դեպքում վաղ է խոսել դրա մասին։ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի կազմակերպած քննարկմանն ասաց համալսարանի ինֆեկցիոն հիվանդությունների ամբիոնի վարիչ, ԲԳԹ. պրոֆեսոր Վիգեն Ասոյանը։
«Որոշ ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեպքում իմունիտետը կայուն է, երկարատև, պահպանվում է ողջ կյանքում, որոշ հիվանդությունների դեպքում ավելի կարճ։ Հիմա այս հիվանդությունից հետո իմունիտետ առաջանո՞ւմ է, կայո՞ւն է, ինչքա՞ն ժամանակ են պահպանվում այդ հակամարմիները, իմունիտետը, վաղ է խոսել։ Այս հիվանդությունը գիտենք 6 ամիս»,- ասաց պրոֆեսորը։
Վ. Ասոյանի խոսքում, գրականության մեջ կան շատ նկարագրված տվյալներ, որ վեց ամսից մեկ տարի պահպանվում են բոլոր այն հակամարմինները, որոնք ապահովում են իմունիտետը նույն հիվանդության կրկնակի վարակումից։

В. Асоян: Пока рано говорить о выработке иммунитета после заболевания коронавирусом
Известно, что после инфекционных заболеваний в организме человека вырабатывается иммунитет, однако, в случае с коронавирусом об этом пока ещё рано говорить. Об этом в ходе обсуждения по теме COVID-19 заявил заведующий кафедрой инфекционных заболеваний Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, профессор Виген Асоян.
«В случае некоторых инфекционных заболеваний иммунитет стабилен, вырабатывается на долгое время, сохраняется на протяжении всей жизни, но в случае некоторых болезней – длится не так долго. Вырабатывается ли иммунитет после этого заболевания или нет? Стабилен ли он? На протяжении какого времени сохраняются эти антитела, иммунитет, об этом пока рано говорить. Мы знаем об этой болезни всего полгода», – отметил профессор.
По словам В. Асояна, в литературе есть множество данных, что на протяжении от полугода до года в организме человека сохраняются все те антитела, которые обеспечивают иммунитет от повторного заражения той или иной болезнью.