«Կասպերսկի». Շորթող ծրագրերի գրոհները ՀՀ-ում կրճատվել են 2,5 անգամ, բայց դրանք սկսել են տվյալներ գողանալ
Հայաստանցի օգտատերերի համակարգիչների 0,26%-ը 2020-ի հունվար-մարտին ենթարկվել է վնասաբեր շորթող-գաղտնագրող ծրագրերի գրոհների այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշը Վրաստանում կազմել է 0,29%, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,81%. վերջինս 9-րդն է այն երկրների ցանկում, որտեղ շորթող տրոյացիների գրոհներին բախված օգտատերերի բաժինն ամենամեծն է։ Այս մասին հայտնում են «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից։
2019-ի առաջին եռամսյակում նման սպառնալիքների Հայաստանում բախվել է օգտատերերի 0,65%-ը, իսկ Վրաստանում և Ադրբեջանում, համապատասխանաբար, 0,27%-ը և 0,81%-ը։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն, աշխարհում 2020-ի առաջին եռամսյակում հայտնաբերվել է շորթող տրոյացիների 5225 նոր մոդիֆիկացիա, 2019-ի առաջին եռամսյակում դրանք 5222-ն էին։
«Գնալով ավելի շատ շորթող ծրագրեր են սկսում գաղտնագրումը լրացնել տվյալների գողությամբ։ Այն դեպքում, երբ զոհը չի ուզում փրկագին վճարել գաղտնազերծման համար (օրինակ տվյալները վերականգնվել են պահուստային կրկնօրինակից), չարագործներն սպառնում են բաց հասանելի դարձնել նրանից գողացած գաղտնի տեղեկատվությունը։ Որոշ դեպքերում դրանք դատարկ սպառնալիքներ են, բայց ոչ միշտ. մի քանի գաղտնագրիչների հեղինակներ ստեղծել են սեփական կայքեր, որտեղ իսկապես հրապարակում են տուժած կազմակերպությունների տվյալները», - նշում են ընկերության փորձագետները։
Շորթող տրոյացիներով վարակվելուց խուսափելու համար նրանք ընկերություններին խորհուրդ են տալիս ժամանակին թարմացնել ծրագրային ապահովումը, և առաջին հերթին՝ օպերացիոն համակարգերը, բոլոր համակարգիչներում կիրառել պաշտպանական լուծումներ, որոնք կարգելափակել ինչպես հայտնի, այնպես էլ՝ դեռևս չբացահայտված շորթող ծրագրերը։ Հարկ է նաև աշխատակիցներին սովորեցնել ճանաչել սոցիալական ինժեներիայի հնարքները, որոնցից օգտվում են չարագործները, և պաշտպանվել դրանցից։
Գաղտնագրող ծրագրերի զոհ դարձած օգտատերերին խորհուրդ է տվում ոչ մի դեպքում փրկագին չվճարել ֆայլերի գաղտնազերծման համար, քանի որ դա չի երաշխավորում ֆայլերին հասանելիության վերադարձը, բայց չարագործներին հաստատ կմղի վնասաբեր ծրագրի հետագա տարածման։
Անհրաժեշտ է նաև միջադեպի մասին տեղեկացնել իրավապահ մարմիններին, փորձել տեղեկատվություն գտնել այն մասին, թե հենց որ ծրագիրն է գրոհել սարքը կամ դիմել փորձագետներին. հնարավոր է, որ ֆայլերը գաղտնազերծելու հնարավորություն ընձեռող ծրագիրն արդեն գոյություն ունի, և անվտանգության մասնագետները կկարողանան օգնել փաստաթղթերին հասանելիությունը վերականգնելու գործում։

Атаки шифровальщиков в Армении сократились в 2,5 раза, но они начали красть данные – «Лаборатория Касперского»
В январе-марте 2020 года 0,26% компьютеров пользователей Армении были подвергнуты атакам вредоносных троянцев-шифровальщиков, тогда как этот показатель в Грузии составил 0,29%, а в Азербайджане – 0,81%, который 9-й в списке стран с самой большой долей пользователей, столкнувшихся с атаками троянцев-шифровальщиков.
В первом же квартале 2019 года с такими угрозами столкнулись 0,65% пользователей в Армении, а в Грузии и Азербайджане, 0,27% и 0,81%, соответственно. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, в мире в первом квартале 2020 года было обнаружено 5225 новых модификаций троянцев-шифровальщиков. Для сравнения — в первом квартале 2019 года их было 5222.
«Все больше вымогателей начинают дополнять шифрование кражей данных. В случае если жертва не желает платить выкуп за расшифровку (например, данные были восстановлены из резервной копии), злоумышленники грозятся выложить в открытый доступ украденную у нее конфиденциальную информацию. В некоторых случаях это пустые угрозы, но не всегда: авторы нескольких шифровальщиков создали собственные сайты, где на самом деле публикуют данные пострадавших организаций», - отмечают эксперты компании.
Во избежание заражения троянцами-шифровальщиками они рекомендуют компаниям вовремя обновлять ПО, и в первую очередь — операционные системы, на всех компьютерах использовать защитные решения, способные справляться как с известными, так и с еще не выявленными шифровальщиками. Следует также научить сотрудников распознавать приемы социальной инженерии, которыми пользуются злоумышленники, и защищаться от них.
Пользователям, ставшим жертвами атак программ-шифровальщиков, рекомендуется ни в коем случае не платить выкуп за расшифровку файлов, поскольку это не гарантирует возвращение доступа к файлам, но точно подстегнёт злоумышленников к дальнейшему распространению зловреда. Необходимо также сообщить об инциденте правоохранительным органам, попытаться найти информацию о том, какая именно программа атаковала устройство или обратиться к экспертам: возможно, утилита, позволяющая расшифровать файлы, уже существует, и специалисты по безопасности смогут помочь восстановить доступ к документам, отмечают в представительстве компании «Лаборатория Касперского» в Армении.