5-րդ ալիքի տնօրեն. Այս գործողությունը նախապես կազմակերպված է եղել
5-րդ ալիք հեռուստաընկերության տնօրեն Հարություն Հարությունյանը  Panorama.am-ի հետ զրույցում պնդում է՝ Արցախում իր ղեկավարած հեռուստաընկերության հեռարձակման դադարեցումը պայմանավորված չէ տեխնիկական խնդիրներով, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել։ Արցախից ստացած հիմնավորումներին նա հակադարձում է փաստերով։
«Այսօր արդեն կարող եմ ասել՝ ոչ, տեխնիկական խնդիրներով չի պայմանավորված հեռարձակման դադարեցումը»,- ասաց Հ. Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, ինքը երեք օր բանակցությունների մեջ է եղել Արցախի Հանրապետության պետական տարբեր մարմինների հետ, իր համար հասկացել ու հիմնավորել է, թե ինչն ինչոց է։
«Երեկ դեզերտիր անկախ պատգամավորն ապացուցեց, հաստատեց, որ խնդիրը տեխնիկական չէ։ Ավելին, ես հենց իր շրջանակից եմ լսել, որ նման բան է լինելու, այսինքն՝ այս գործողությունը նախապես կազմակերպված է եղել։ Նույն այդ պատգամավորը գրեց՝ փակեցին, նա որտեղի՞ց գիտեր, որ փակել են, եթե խնդիրը տեխնիկական է»,- ասաց հեռուստաընկերության տնօրենը՝ ի նկատի ունենալով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանին ու նրա ֆեյսբուքյան մեկնաբանությունները հեռարձակման դադարեցման վերաբերյալ։
Հարություն Հարությունյանը մանրամասնում է, որ 5-րդ ալիք հեռուստաընկերությունը եղել է մի սարքի վրա՝ մյուս հեռուստաընկերությունների հետ միասին։
«Հիմա եթե ասում են, կայծակը խփել է, սարքը փչացել է, ուրեմն մյուսների հեռարձակումն էլ պետք է դադարեր։ Չի կարող նույն սարքի վրա լինել տասը հեռուստաընկերություն, մի քանիսը մնան, չվնասվեն, 3-4-ը՝ վնասվեն։ Չկա նման բան»,- խնդրի շուրջ ունեցած կասկածները ներկայացրեց նա։
Հարությունյանը խոսել է նաև «Արցախ կապ» ՓԲԸ ղեկավարի հետ, առաջարկել տեխնիկան վերականգնելու համար իրենց օգնությունը։
«Մինչ երեկ ես այս բանակցությունների մեջ էի, դեզերտիր անկախ պատգամավորը հաստատեց, որ խնդիրը տեխնիկական չի և դա քաղաքական է, այսինքն՝ նա տեղյակ էր դրանից, պարզ է, չէ՞, նրա տեղեկացվածությունը որտե՞ղից է։ Իսկ տվյալ պատգամավորն այսօր հասարակ մարդ չի, մի քանի երկրների ծառայություններ մատուցող անձնավորություն է։  Դա ես չեմ ասում, «Վիկիլիքսն է ասում, նա կարող է դատի տալ «Վիկիլիքս»-ին»,- ասաց նա։
Հարությունյանի խոսքով, հեռուստաընկերությունն Արցախում չի հեռարձակվում հունիսի մեկից։ Անցած երեք օրերի ընթացքում ինքը տարբեր գերատեսչությունների, մարմինների հետ կապ է հաստատել։ Հեռարձակման դադարի մասին ինքը չի հայտարարել, բայց դրա մասին բարձրաձայնել է նույն պատգամավորը։
«Ես էլի կլռեի, եթե նա չգրեր դա։ Նա հաստատեց, որ խնդիրը տեխնիկական չէ»,- ասաց հեռուստաընկերության տնօրենը։
Նա «Արցախ կապ» ՓԲԸ-ի ղեկավարությունից հետաքրքրվել է, եթե խնդիրը տեխնիկական է, ապա ե՞րբ կվերացվի այն։
«Ինձ ասում են՝ համավարակ է, սարքը Փարիզից պատվիրել ենք։ Սուտ, Փարիզից ոչ մեկ այդ սարքը չի պատվիրում, էդ սարքերն ուրիշ տեղերից են գալիս, ոչ թե Փարիզից։ Հիմա ասում են, չգիտենք, երբ տեղ կհասնեն։ Հասկանո՞ւմ եք, չեն ասում, երկու օրից կամ մեկ ամսից կհասնեն»,- Արցախից լսածը փոխանցում է Հարությունյանը։
Նա հիշեցնում է՝ ապրանքը պատվիրելու դեպքում, տվյալ խանութը գնորդին տրամադրում է կոդ, որի մուտքագրման միջոցով մարդը հնարավորություն է ստանում հետևել, թե որտեղ է հասել իր պատվերը։
«Հիմա էս մարդիկ ոչինչ չգիտեն, երբ կգա։ Ասում են՝ պանդեմիա է, տրանսպորտը կանգնած է, ի՞նչ իմանանք։ Դա նշանակում է, որ խնդիրը կարող է ձգվել օրինակ մեկ տարի, երկու տարի, երեք տարի։ Ախր աշխարհն էնքան թափանցիկ է դարձել, իսկ մենք այնքան պրիմիտիվ սուտ ենք խոսում, որ ասելու չի»,- ասաց նա։
«Շողակաթ» հեռուստաընկերության հեռարձակման դադարեցումն էլ նա մասամբ պայմանավորում է Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքով, հալածանքներով։
«Սա իմ վերլուծությունն է, Աստված տա, ես սխալվեմ։ Բայց «Շողակաթ»-ի մասով, կարող եմ այդպես մտածել։ Եթե օտարերկրյա ծառայությունների գործակալ պատգամավորն ավետում է Արցախում փոփոխությունների մասին, ապա ես սարսափով եմ մտածում, թե ինչ կարող է լինել այնտեղ։ Եթե որևէ մեկը համարում է, որ սա աննապատակ արված քայլ է, չարաչար սխալվում են։ Ես գրել եմ, որ սա նախավարժանք է, տեսնենք, թե ինչ է տեղի ունենալու հետո։ Պետք է հետևել այդ պատգամավորի էջին, ինքը հաճախ ստացած հանձնարարությունների մասին բարձրաձայնում է»,- ասաց նա։

Директор «Пятого канала»: Данное действие было заранее организовано
Исполнительный директор телеканала «Пятый канал» Арутюн Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am утверждает, что прекращение вещания данного телеканала в Арцахе не обусловлено техническими неполадками, как это пытаются представить. На полученные из Арцаха обоснования он отвечает фактами.
«Сегодня уже могу заявить, нет, прекращение вещания телеканала не обусловлено техническими неполадками», – отметил А. Арутюнян.
По его словам, на протяжении трех дней он вел переговоры с различными государственными органами Республики Арцах, понял для себя причины произошедшего.
«Вчера дезертир, независимый депутат доказал, что проблема не носит технический характер. Более того, я именно из его круга слышал, что подобное произойдет, то есть – данное действие было заранее организовано. Тот же депутат написал, что закрыли, но откуда он знал, что закрыли, если причина техническая?» – сказал директор телеканала, имея в виду комментарии независимого депутата Национального Собрания Армении Армана Бабаджаняна касательно прекращения вещания телеканала в Арцахе.
Арутюн Арутюнян поясняет, что «Пятый канал» и другие телеканалы подключены и действуют на одной платформе.
«Если они сейчас заявляют, что платформа сломалась, значит, вещание остальных телеканалов также должно было прекратиться. Не может к одной платформе быть подключено 10 телеканалов, часть из которых продолжает работать, а 3-4 – повреждены. Такого не бывает», – отметил он.
А. Арутюнян говорил также с руководителем ЗАО «Арцахкап», предложил свою помощь по части технического ремонта.
«До вчерашнего дня я был в этих переговорах, независимый-дезертир депутат подтвердил, что проблема не техническая, а политическая, то есть – он был в курсе этого, очевидно же, да, ведь тогда откуда у него появилась информация? А данный депутат сегодня не простой человек, он является личностью, предоставляющей услуги различным странам. Это не только я говорю, об это указывает “WikiLeaks”, он может подать в суд на них», – отметил он.
По словам А. Арутюняна, вещание телеканала прекращено в Арцахе с 1 июня. За прошедшие три дня он связался с различными ведомствами и органами. О прекращении вещания телеканала он не заявлял, однако, об этом сообщил тот же депутат.
«Я бы не стал высказываться, если бы он не сообщил об этом. Он подтвердил, что проблема носит не технический характер», – отметил директора телеканала.
Он поинтересовался у руководства ЗАО «Арцахкап», если проблема носит технический характер, то когда она будет устранена.
«Мне ответили, что в мире пандемия, устройство уже заказали в Париже. Но это ложь, никто не заказывает это устройство в Париже, эти устройства импортируются из других мест, не из Парижа. Сейчас они заявляют, мол, не знаем, когда заказ будет отправлен. Понимаете? Они не говорят, будет это через день или месяц», – отметил А. Арутюнян.
Он напомнил, что в случае заказа товара магазин предоставляет покупателю код, после введения которого человек может отследить последнее местонахождение заказа.
«Сейчас эти люди не знают, когда придет заказ. Говорят, что пандемия, движение транспорта приостановлено. Это значит, что проблема может затянуться на год, два, три. Но ведь мир стал настолько прозрачным, а люди так примитивно лгут», – пояснил А. Арутюнян.
Прекращение вещания телеканала «Шогакат» он, частично, обуславливает отношением к Армянской Апостольской Церкви.
«Это мои наблюдения, дай Бог, чтобы я ошибался. Но по части “Шогаката” могу так думать. Если депутат-иностранный агент сообщает об изменениях в Арцахе, то я со страхом задумываюсь о том, что там может произойти. Если кто-либо считает, что это сделанный без какой-либо цели шаг, то сильно ошибается. Я написал, что это разминка, посмотрим, что произойдет потом. Нужно следить за страницей этого депутата, он зачастую сообщает о полученных поручениях», – отметил он.
По словам директора телеканала, для решения проблемы они не станут обращаться в суд.
«Не предприму ничего подобного против Арцаха. Это временные проблемы, а Арцах – стабилен», – подчеркнул он.