Երեկ դժբախտաբար ունեցել ենք 697 նոր դեպք և իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:Նրա խոսքով ՝ առողջապահական համակարգում ունենք ծանրաբեռնվածություն:
«Մենք ունենք 418 ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի և 81 ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի: Դժբախտաբար ունենք նաև մահ՝ 33 տարեկան քաղաքացու, որն ունեցել է քրոնիկական հիվանդություններ:Մահվան պատճառը եղել է բարդացած անամնեզը»,- տեղեկացրեց նախարարը, միաժամանակ շեշտելով, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ կորոնավիրուսային հիվանդությունից:
«Ոչ մեկը՝ անկախ տարիքից, սեռից և որևէ կարգավիճակից, ապահովագրված չէ կորոնավիրուսի դրական ելքով: Մենք մեր մտածելակերպը պետք է հարմարեցնենք այդ նոր իրողություններին»,- ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը կոչ արեց նաև նայել շուրջբոլորը. «Մենք չենք գտնի մի ընտանիք, որտեղ չլինի տարեց մարդ: Մենք գրեթե չենք գտնի որևէ ընտանիք, որտեղ չլինի քրոնիկական հիվանդությունով քաղաքացի՝ շաքարային դիաբետ, սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում, գերքաշություն, քաղցկեղ: Եվ այդ մեր բոլոր քաղաքացիները թիրախի տակ են կորոնավիրուսային հիվանդության»-ասաց Թորոսյանը:
Նրա խոսքով ՝ դրսում միմյանց բարևելիս, ողջագուրվելիս, միտքը մեզ միշտ պետք է տանի տուն, մեր հարազատների տներ, որտեղ մեր հարազատներն են ապրում:
«Մենք չենք պատկերացնում, որ մեկ ամսից կորոնավիրուսային դեպքերի թիվը հասնելու է զրոյի, բայց պատկերացնում ենք, որ բոլոր քաղաքացիները ստանալու են պատշաճ բուժօգնություն»,-ավելացրեց Թորոսյանը:

Арсен Торосян: В Армении от коронавируса скончался 33-летний пациент
«Вчера, к сожалению, зафиксировано 697 новых случаев коронавируса и ситуация продолжает оставаться напряженной», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры министр здравоохранения Армении Арсен Торосян. По его словам, в системе здравоохранения наблюдается перегруженность.
«У нас 418 находящихся в тяжелом состоянии граждан, 81 пациент – в крайне тяжелом состоянии. К сожалению, зафиксирована также смерть 33-летнего гражданина, который страдал хроническими заболеваниями. Причиной смерти стал отягощенный анамнез», – сообщил министр, в то же время подчеркнув, что никто не застрахован от коронавируса.
Министр призвал всех граждан осмотреться, поскольку несоблюдение противоэпидемиологических правил навредит не только им самим, но и их близким, родным, друзьям. По его словам, нет семьи, где бы не было человека с хроническими заболеваниями, к примеру, страдающего сахарным диабетом, ишемической болезнью средства, артериальной гипертензией, ожирением.
По его словам, приветствуя друг друга на улице, необходимо думать о людях, которые находятся дома, о наших родных.
«Мы не думаем, что через месяц темпы заражения коронавирусом снизятся до нуля, но мы думаем, что все наши граждане смогут получить надлежащую медпомощь», – добавил он.