Երեկ դժբախտաբար ունեցել ենք 697 նոր դեպք և իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:Նրա խոսքով ՝ առողջապահական համակարգում ունենք ծանրաբեռնվածություն:
«Մենք ունենք 418 ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի և 81 ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի: Դժբախտաբար ունենք նաև մահ՝ 33 տարեկան քաղաքացու, որն ունեցել է քրոնիկական հիվանդություններ:Մահվան պատճառը եղել է բարդացած անամնեզը»,- տեղեկացրեց նախարարը, միաժամանակ շեշտելով, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ կորոնավիրուսային հիվանդությունից:
«Ոչ մեկը՝ անկախ տարիքից, սեռից և որևէ կարգավիճակից, ապահովագրված չէ կորոնավիրուսի դրական ելքով: Մենք մեր մտածելակերպը պետք է հարմարեցնենք այդ նոր իրողություններին»,- ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը կոչ արեց նաև նայել շուրջբոլորը. «Մենք չենք գտնի մի ընտանիք, որտեղ չլինի տարեց մարդ: Մենք գրեթե չենք գտնի որևէ ընտանիք, որտեղ չլինի քրոնիկական հիվանդությունով քաղաքացի՝ շաքարային դիաբետ, սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում, գերքաշություն, քաղցկեղ: Եվ այդ մեր բոլոր քաղաքացիները թիրախի տակ են կորոնավիրուսային հիվանդության»-ասաց Թորոսյանը:
Նրա խոսքով ՝ դրսում միմյանց բարևելիս, ողջագուրվելիս, միտքը մեզ միշտ պետք է տանի տուն, մեր հարազատների տներ, որտեղ մեր հարազատներն են ապրում:
«Մենք չենք պատկերացնում, որ մեկ ամսից կորոնավիրուսային դեպքերի թիվը հասնելու է զրոյի, բայց պատկերացնում ենք, որ բոլոր քաղաքացիները ստանալու են պատշաճ բուժօգնություն»,-ավելացրեց Թորոսյանը:

A 33-year-old patient dies of Covid-19 in Armenia
A 33-year-old patient became one of the latest and youngest victims of the new coronavirus outbreak in Armenia, Health Minister Arsen Torosyan stated at the briefing after the regular  meeting at the Commandant’s Office on Thursday.
“We have 418 patients in serious and 81  - in critical  condition. Unfortunately, a 33-year-old patient who had other chronic diseases died in the past day. The cause of the death was the complication of the anamnesis,” the minister stressed adding no one is immune to the disease.
Calling on the citizens to follow the precaution measures and the safety rules, the minister said everyone should realize they have an elderly relatives or with pre-existing medical conditions in their homes who may become more vulnerable to the virus.
“We do not expect that the coronavirus cases will reach zero in the country in a month but our understanding is that every citizen should have access to a proper health care,” added Torosyan.