«Հրապարակ». Այս պահին քլորի և ախտահանող այլ նյութերի մեծ դեֆիցիտ կա հանրապետությունում
«Մինչ պարետատունը և ողջ կառավարությունը լծվել են հանրությանը դիմակներ կրել պարտադրելուն, ուշադրությունից դուրս է մնացել մի կարևոր խնդիր՝ ախտահանման գործընթացը։ Ի՞նչ միջոցառումներ են ձեռնարկվում հանրապետությունում՝ այդ ուղղությամբ։
Պարզվում է՝ համաճարակի առաջին օրերին որոշ համայնքներ ինտենսիվ միջոցառումներ են ձեռնարկել, սակայն տևական ժամանակ է՝ այլևս չեն անում՝ 2 պատճառով։
Նախ, իրենց սուղ միջոցներով կարողանում են ապահովել միայն դիմակների պահանջը, համայնքների բյուջեից օրական հսկայական միջոցներ են ծախսվում դիմակների ձեռքբերման համար։ Եվ երկրորդը. չեն կարողանում ախտահանող նյութեր ձեռք բերել. այս պահին քլորի և ախտահանող այլ նյութերի մեծ դեֆիցիտ կա հանրապետությունում։ Եղածը սպառվել է, նորը չեն կարողանում գնել կամ ստանալ»:

«Грапарак»: В Армении большой дефицит хлора и других дезинфицирующих средств
Газета «Грапарак» пишет, что пока комендатура и все правительство заняты принуждением населения к ношению масок из поля внимания выпал один важный вопрос – процесс дезинфекции.
Какие мероприятия предпринимаются в республике в этом направлении? Как выясняется, в начале эпидемии некоторые общины предпринимали интенсивные меры, однако уже длительное время не занимаются этим – по 2 причинам.
«Во-первых, за счет ограниченных средств им удается обеспечить только потребность масок, из бюджетов общин каждый день тратятся огромные средства на приобретение масок. И, во-вторых, не могут приобрести дезинфицирующие средства: в данный момент в республике отмечается большой дефицит хлора и других средств. То, что имелось, уже использовано, а новую партию не могут закупить или получить», - отмечает издание.